V hlavní roli minimalismus
Elon Musk dal svému netypickému volantu jméno „Yoke". Má jít o revoluci v ovládání vozu, protože se na Yoke přesunuly v podstatě veškeré základní funkce vozu. U modelů Tesla S a X tak už nenajdete běžné páčky blinkrů a ostřikovačů pod volantem. Minimalistická palubní deska s futuristickým volantem vypadá na fotkách parádně, doslova jak z nějakého sci-fi filmu. Nicméně vzniká otázka, zda je toto řešení praktické i v běžném provozu. Abych našel odpověď, vyzkoušel jsem si vůbec nejvýkonnější Teslu v historii, a to model S s označením Plaid. Ta je sama o sobě "vražedná", ovšem s volantem bez horní části je ještě mnohem "vražednější", obzvlášť na parkovišti.
Při prvním nasednutí do Tesly a chytnutí se netypického volantu, jsem si říkal, že je tu něco hodně špatně. Byl to jednoduše nezvyk. Nejvíc mě překvapila samotná šířka volantu Yoke. Ruce jsem měl o dobrých pět centimetrů dál od sebe, než u běžných aut. Navzdory tomu byla pozice rukou poměrně příjemná a díky výraznému tvarování rukojetí se volant opravdu dobře držel, neklouzal z dlaní a díky chybějící horní části jsme měli ničím nerušený výhled na přístrojový štít. Když to shrnu, celková ergonomie vlastně nebyla vůbec špatná.
To samé se dá říct o jízdě po rovině nebo při drobnějším zatáčení. V tomto případě nebyl s Yokem žádný problém. Umím si představit, že například na závodní trati bude volant od Tesly velmi schopný, protože svým tvarem připomíná volanty okruhových speciálů. V krizové situaci se ale bude vůz s takto koncipovaným volantem asi hůř krotit.