Reklama
Řidičův chleba

Práce snů, po které se zaprášilo. Ministerstvo dopravy vybralo z řad veřejnosti testovací jezdce

Česko se zapojilo do testování inteligentních dopravních aplikací. Pomůžou záchrance i řidičům
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy v uplynulých dnech hledalo testovací jezdce, kteří mu pomohou s pilotním zkušebním provozem speciálního systému s názvem C-Roads. Díky němu mohou vzájemně komunikovat jak jednotlivá auta mezi sebou navzájem, tak také s infrastrukturou na silnicích. Testovací jezdci musí splnit jediné - jezdit po veřejných komunikacích a mít přitom v autě speciální jednotku, která bude komunikovat s jejich mobilním telefonem. Data z jednotky by pak následně měla pomoci jak složkám integrovaného záchranného systému (IZS), tak ostatním řidičům, kteří se budou moci lépe vyhnout kolonám nebo nebezpečným situacím.

Pomoc pro všechny řidiče

Hlavním úkolem všech jezdců, kteří se ministerstvu přihlásili, bude mít co nejvíce je to možné spuštěnou jednotku i chytrou mobilní aplikaci. Oba systémy pak budou na denní bázi odesílat informace o aktuální dopravní situaci, jako jsou kolony, nehody, odstavená auta nebo zásah jednotek IZS.

Jde o podobný systém, jaký dnes používá například u řidičů velmi oblíbená navigace Waze. Ovšem s tím rozdílem, že systém C-Roads umí informace, které odesílá řidičům, filtrovat podle jejich důležitosti. Je schopen detekovat místo, kde řidič jede a včas jej upozornit na nutnost tvorby bezpečnostní uličky pro IZS nebo na nefunkčnost semaforů na blízké křižovatce. Úkolem systému je tedy řidiči předat dopravní informaci, která je právě pro něj nejdůležitější. Zároveň takové zprávy řidiče nesmí nijak rušit a musí pro něj být srozumitelné a právě s tímto vývojem budou testovací jezdci ministerstvu pomáhat. Jejich úkolem bude upozornit na všechny nelogičnosti a nedostatky, které by aplikace mohla mít a usnadnit tak budoucí užívání nám všem.
Reklama

Jak to funguje?

Některá auta jsou tímto systémem vybavená už z výroby. Automobilky se totiž zavázaly, že od roku 2019 budou touto technologií vybavovat některé vybrané modely. Pořídit technologii bude možné i na starší vozidla, kdy se cena za jednotku bude pohybovat v řádech tisíců korun.

Vybavená vozidla budou přijímat tyto bezpečnostní informace, zobrazovat je řidiči formou varovných hlášení na palubním informačním displeji či přístrojovém štítu nebo jako součást informací navigace. V budoucnosti se také počítá s integrací přijatých zpráv do řídicích systémů vozidel, což povede k samočinnému zamezení nehody či vzniku nebezpečné události. „Řešíme, aby to řidiče příliš nerozptylovalo, ale současně byli vizuálně a zvukově včas varováni před hrozícím nebezpečím, informováni o práci na silnici, jízdních dobách, kolonách nebo jiném nebezpečí,“ upřesnil bývalý ministr Dan Ťok, který stojí za spuštěním systému v Česku.
Zdroj: MD ČR
Systém C-Roads, který s ministerstvem dopravy spravuje také společnost O2.

Testování už probíhá

František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy nám řekl, že ministerstvo už kapacitu testovacích jezdců naplnilo. „Požadovaný počet testovacích řidičů byl ve velmi krátké době naplněn, celkem se jedná o desítky řidičů. Všichni tito dobrovolní řidiči jsou již aktivně zapojeni do testování,“ uvedl.

A nejen oni. Už několik měsíců probíhá testování systému na dálničním úseku Pražského okruhu mezi Mirošovicemi a Rudnou, tedy částech dálnic D1, D0 a D5. Zde byly už jednotky systému nainstalovány na dopravní infrastruktuře a také je dostala některá auta ŘSD.

Tato zařízení vysílají do svého okolí informace o aktuálních dojezdových dobách na Pražském okruhu a také informace o stavu dopravního značení na portálech liniového řízení dopravy a zařízení pro provozní informace. „To, co svítí na proměnných informačních tabulích či značkách, je řidiči zobrazeno přímo ve vozidle. Zvláště u měnících se rychlostních omezení či dynamickém uzavírání jízdních pruhů před tunely nebo v tunelech je tato funkce důležitá, protože řidiči tyto typy značek poměrně často nerespektují,“ dodal bývalý ministr Ťok.

Jednotky pak nejsou jen v autech ŘSD, ale také v jejich speciálních přívěsech které označují krátkodobé práce na dálnicích. To proto, že nedostatečné označení pracovního místa v kombinaci s únavou řidičů je často příčinou nehod, které bohužel mívají i tragické následky. Proto tyto přívěsy vysílají do svého okolí informace o své poloze, o uzavření jízdních pruhů či rychlostním omezení. K řidiči se tak dostane informace o charakteru uzavírky či omezení ještě předtím, než ji fyzicky spatří, což výrazně snižuje riziko vzniku nehod.

Co je to za projekt?

C-ROADS Czech Republic je projekt úzce spojený s mezinárodní iniciativou C-ROADS, jež byla výsledkem společné aktivity Česka, Rakouska a Německa. Projekt si klade za cíl harmonizaci a spolupráci při zavádění systémů C-ITS ve všech evropských státech.

Systémy C-ITS jsou založeny na vzájemné komunikaci vozidel mezi sebou i s okolní infrastrukturou. Aby toho vozidla byla schopna, musí být vybavena speciální jednotkou nebo mobilní aplikací. Tato výměna zpráv je základní myšlenkou kooperativních inteligentních dopravních systémů (C-ITS). Cílem je co nejrychleji, spolehlivě a zejména srozumitelně předat řidiči informaci např. o blížícím se nebezpečí tak, aby byl schopen plynule a dostatečně včas reagovat a nedostával se zbytečně do nebezpečných situací.

C-ITS systémy poskytují řidičům informace o aktuální situaci v silničním provozu, upozorní na nebezpečí nebo jen předají informaci o stavu signalizace na nejbližší křižovatce. Přispějí tak dopravní předvídavosti řidičů, zaslouží se o zvýšení plynulosti silničního provozu a přispějí ke snížení počtu závažných dopravních nehod.

Diskuze

PICHAV - 03.09.2020 15:50:37
AJEM BOND !!! DZEJMS BOND !!!!!! AJEM GEJ !!! GEJMR !!!!!!!!!!! NEJLEPSI JE STEJNAK RUSKA RULETA !!!!! NA KRIZOVATCE !!!!! AJEM SERR SERGEJ
plasa35 - 02.09.2020 14:12:57
Zase další blbinka na rozptylování za jízdy. Cílem je vypnout mozek a spoléhat se na jakési systémy. O sledování polohy aj. nemluvě. Nevěřím totiž, že účel je opravdu tak bohulibý jako je zde uváděn. Já chci Moskviče 412!

Zákazníci mají jasno. Víc než stočeného tachometru se bojí dobře zamaskované starší nehody

Průzkum společnosti CEBIA odhalil motivaci kupujících nechat si profesionálně prověřovat ojetinu
17.08.2020 13:35
|
3
Reklama

Drsná nehoda u Kladna. Řidič s mazdou vyletěl do vzduchu a po saltu přistál střechou na střeše fabie

Řidič škodovky naštěstí utrpěl jen lehká zranění. Posádka mazdy je na tom mnohem hůř
14.08.2020 11:01
|
0

Nepřipoutaný řidič při nehodě u Lázní Bělohrad vypadl z auta. Vezl s sebou dítě

Zraněného řidiče musel do nemocnice transportovat vrtulník. Nezletilý spolujezdec dopadl lépe
11.08.2020 21:25
|
1

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV