Ten, kdo naleje do nádrže rostlinný či topný olej, skutečně ušetří za naftu. Ale jinak, než by čekal
Rostlinný olej patří do salátu, ne do nádrže
Odborníci z německého autoklubu ADAC říkají: "Největším problémem je výrazný rozdíl ve viskozitě ve srovnání s konvenční naftou. Rostlinné oleje způsobují potíže při startování a mají negativní vliv na výkon a životnost motoru."
Moderní automobily poháněné naftovými motory nejsou samozřejmě vůbec připraveny na to, že by v jejich žilách kolovalo něco jiného, než nafta dle příslušných standardů. Viskóznější rostlinný olej tak způsobuje nadměrné problémy zejména vstřikovacímu systému (čerpadlo, vstřikovače) a jeho spalování není optimální. To má za následek nejen snížení výkonu motoru, ale ve střednědobém horizontu dojde také k poškození motoru a palivového systému.
Výrobci samozřejmě tankování takového paliva nedoporučují, takže se na takto poškozený motor logicky ani nevztahuje záruka. Oprava je pak mimořádně finančně nákladná.
Starší motory jsou odolnější, ale jen o trochu
Topný olej: legislativní i technické problémy
Topný olej má rovněž nižší cetanové číslo, jinými slovy nižší ochotu ke vznícení. Dochází tak nejen k horšímu spalování, ale i ke zpožděnému vznícení, motor je hlučný, klepe, má vyšší emise a nižší výkon. Odlišná od nafty je rovněž mazivost, takže dochází k nedostatečnému mazání vstřikovacího čerpadla a trysek. Důsledkem je opět nižší výkon a vyšší emise škodlivin a důsledkem je samozřejmě i zvýšené opotřebení palivových a vstřikovacích komponent.