Podjíždění přes odbočovací pruh
Předjíždění zprava je v Česku povoleno v obcích, kde vozidla mohou užít všech jízdních pruhů bez omezení nebo v okamžiku, kdy řidič před námi mění směr jízdy vlevo a není pochyb o jeho dalším směru jízdy. To je znění zákona, které zná většina řidičů už z kurzu autoškoly. Málokdo však tuší, že podjíždět je legální také skrze odbočovací nebo připojovací pruh. Ovšem jen za určitých podmínek.
„Předjíždění zprava v těchto pruzích je možné pro řidiče připojující se do průběžného pruhu, který má povinnost připojovacího pruhu užít a má vyšší rychlost než řidič v průběžném pruhu. Je však v rozporu se zákonem předjíždět způsobem, kdy z průběžného pruhu přejede řidič do pruhu připojovacího z důvodu, aby předjel zprava před sebou jedoucí vozidlo," uvedla pro Autosalon policejní mluvčí Hana Rubášová.
Pokutu nedostanete ani ve chvíli, kdy pojede vpravo v koloně aut a budete předjíždět vozidla v levém pruhu. V takovém případě jde totiž o souběžnou jízdu. „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (tzv. souběžná jízda); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu," píše se v silničním zákoně.
Častým nešvarem mnoha řidičů je při dopravních zácpách jezdit vlevo, přičemž pravý jízdní pruh je výrazně volnější. I v takovém případě je možné vjet do pravého pruhu a začít podjíždět. Pokutu za to nedostanete ani mimo obec a zároveň si ušetříte i nějaký ten čas. Jen pozor na ostatní řidiče, kteří s tím nepočítají.