Reklama
Řidičův chleba

Vláda umožnila jezdit bez STK. Existují však případy, kdy i tak pojišťovna odmítne plnit

Řidiči nemusejí návštěvu STK odkládat. Problémy ale může dělat cestování mezi okresy
Zdroj: Adam Fišer - Autosalon.tv

Vláda už řadu měsíců umožňuje řidičům jezdit s propadlým řidičákem a technickou. Zatímco ale v prvním případě nemá platnost malé plastové kartičky na provoz jakýkoliv vliv, s technickou už se to má jinak. Řidiči sice smí na silnice i bez ní, ale pokud vyjedou s autem, které očividně v provozu nemá co dělat a způsobí nehodu, mohou se setkat s problémy od pojišťovny.

Odkládání se může vymstít

V případě odkládání technické kontroly nejde jen o následné fronty, které nejspíš nastanou poté, co se tvrdá pravidla omezující pohyb, uvolní. Odložení návštěvy technické prohlídky může způsobit potíže v případě nehody v souvislosti s vyplácením škod z povinného ručení, respektive havarijního pojištění. U každé nehody totiž pojišťovna řeší, zda měla absence technické přímý vliv na vznik nehody. "Pokud byl příčinou dopravní nehody špatný technický stav, tak ani nařízení o odkladu platnosti technické kontroly nezbavuje provozovatele odpovědnosti za škodu," vysvětluje Bořek Těžký, ředitel úseku likvidace neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny.

A jeho slova potvrdila i Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů: „Pojišťovny nařízení o odkladu STK respektují a řidiči se jej nemusí bát využít. Nesmí ale zapomenout na to, že pokud je auto v očividně špatném technickém stavu, vyjíždět by neměli. To ale platí i v době, kdy neexistují žádná protipandemická nařízení.“

Dále dodala: „Je potřeba si uvědomit, že pokud dojde k nehodě v příčinné souvislosti se zjevně špatným technickým stavem vozidla, jde o přitěžující faktor. Pojišťovny tedy nebudou řešit propadlou STK, na což má řidič nárok, ale fakticky špatný stav auta, který mohl zapříčinit nehodu.“

Snadno se tedy může stát, že ve chvíli, kdy na silnici způsobí nehodu řidič například auta s nefunkčními brzdami, pojišťovna škodu uhradí, ale následně ji po viníkovi bude vymáhat.
Reklama

STK jsou v provozu

Ačkoliv jsou v platnosti různé vládní restrikce, které mají zamezit šíření koronaviru, provozovny technických kontrol jsou plně v provozu. Je samozřejmě potřeba během kontroly dodržovat všechny hygienická nařízení, tedy především nosit respirátory. Některé stanice pak mají další pravidla, většinou možnost čekat na prohlídku jen venku, která je nutné dodržet. Jinak ale fungují.

Díky tomu, že řada motoristů technickou odkládá, je v současné době navíc technická otázkou jen několika minut, což se s uvolněním vládních nařízení jistě změní. Vždy je ale dobré na vybranou stanici nejprve zavolat. Problém může znamenat jízda na technickou přes hranici okresu. Stejně jako pro návštěvu servisu, ani pro absolvování technické neplatí žádné výjimky. Je tedy vhodné jet na technickou jen v rámci svého okresu.

Diskuze

Tom - 01.04.2021 00:24:17
Co je to zas za uvahy ? Trchnický stav má na plnění vliv i když máte platnou STK, nebo ne. Článek straší lidi z neplnění pojišťoven a nabádá k tomu, že když mám platnou STK, je auto 2 roky v pořádku, což je blábol!
Ludva - 31.03.2021 22:10:44
A co kdyby tu někdo z autorů taky napsal, že na vozíky za osobní auta a motocykly tato vjímka neplatí? Byl jsem v pondělí na STK s vozíkem s propadnou STK 22dnu a myslel jsem si že to je v pohodě. Ale riskoval jsem problém ?

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
24.02.2021 18:18
|
8
Reklama

Paranoia je na místě, auto toho o vás ví víc, než si myslíte. Data zajímají automobilky i pojišťovny

Klíčovým vstupem do datové kanalizace je multimediální jednotka, která vysává připojený telefon
06.02.2021 07:53
|
7

Bourat bez platné technické se může prodražit. Pojišťovna není povinna zaplatit škodu

Může přihlížet k tomu, jaký měla propadlá technická na nehodu vliv. Není to ale pravidlem
04.11.2020 13:50
|
10

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV