Víme, kdy vám vezmou velký techničák. Udělejte si kopii, než ho odevzdáte, vyhnete se problémům
Nově budou úřady při přihlášení vozidla do provozu vydávat jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle místo stávajících dvou. Končí tedy klasický papírový velký technický průkaz, noví majitelé vozidel budou dostávat jen jeden registrační doklad podobný malému techničáku s rozšířenými informacemi. Ty pro ně ale mohou být nedostatečné.
Změní se i malý techničák
Dopravní inspektorát od ledna při registraci nového vozidla nevydá velký technický průkaz. Postupně o něj přijdou i ti, kteří ho ke svému vozu už mají.
„Velké technické průkazy budou postupně stahovány z oběhu a nahrazovány novým osvědčením při změně majitele vozidla i při jakémkoli jiném zápisu údajů na registru silničních vozidel. U starších vozidel se tedy počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se technický průkaz odebere, což se týká obou stávajících dokladů, a vydá se doklad nový,“ vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka.
Obě osvědčení nahradí jediné s větším formátem stávajícího „malého techničáku“ (ORV - osvědčení o registraci vozidla). Kartička bude nově uvádět nejen provozovatele vozidla, ale i vlastníka, pokud půjde jinou osobu. Na zadní straně budou uvedena obsáhlejší identifikační a technická data o vozidle.
Ministerstvo dopravy zdůrazňuje, že podrobné technické informace, které nebudou uvedeny v novém registračním dokladu, bude možné vyhledat elektronicky. A to zadáním čísla registračního dokladu nebo VIN kódu vozidla v náhledu registru silničních vozidel nebo na Portálu dopravy.
Registrace auta od 1. ledna 2024 (zdroj ČPP)
1) Změna pojišťovny
Budete-li měnit pouze pojišťovnu, o velký technický průkaz nepřijdete. Procedura se totiž obejde bez návštěvy dopravního inspektorátu. Na nové pojistné smlouvě uvedete mj. standardně požadované identifikační údaje k vozidlu, tedy registrační značku (dříve SPZ), číslo vašeho velkého technického průkazu (VTP) a VIN kód.
2) Změna vlastníka vozidla
Pokud budete kupovat už registrované vozidlo od předchozího majitele, budete muset před registrací vozidla sjednat povinné ručení. Stejné identifikační údaje (reg. značka, číslo VTP a VIN kód) jako v předchozím případě se zapíšou i do pojistné smlouvy, kterou uzavřete coby nový vlastník a provozovatel vozidla. Na registru silničních vozidel poté odevzdáte oba technické průkazy, velký i malý, a výměnou za to obdržíte „osvědčení o registraci vozidla“ (nový typ průkazu) a registrační značku (bude-li nová).
3) Nově registrované vozidlo
Nový vůz budete muset nejdříve pojistit a až poté registrovat. Při sjednání pojistné smlouvy budete mít od prodejce k dispozici takzvaný COC list neboli „prohlášení o shodě“ vydané podle vzoru stanoveného Evropskou komisí. Nové auto bude ve smlouvě ztotožněno pouze VIN kódem. Teprve pak se vydáte na dopravní inspektorát. Tam dostanete dokumentaci v podobě nového „osvědčení o registraci vozidla“ a samozřejmě registrační značku. Tyto identifikační údaje budete muset oznámit pojišťovně do 15 dnů.
O co přijdete s velkým techničákem?
Jenže hlavně pro starší řidiče zvyklé na papírovou formu velkého technického průkazu to může být problém. Byli totiž zvyklí například kontrolovat schválené rozměry kol a pneumatik pro dané auto právě v tomto průkazu.
„S informacemi o pneumatikách, respektive velikosti kol, mohou mít lidé problém také ve chvíli, kdy si budou pořizovat ojetá auta. Nevyhovující kola neprojdou přes STK. A může se stát i případ, že řidič zaviní s takovým autem nehodu. Pojišťovna pak v rámci havarijního pojištění může odmítnout či zkrátit pojistné plnění, případně vyžadovat škodu zpět na pojištěném v případě povinného ručení,“ upozorňuje mluvčí společnosti Cebia Barbora Minksová.
Z tohoto důvodu je praktické, aby si budoucí majitel auta před koupí ověřil, že ojetý vůz má schválená kola. A obecně se stávajícím majitelům vozidla vyplatí velký technický průkaz okopírovat. Budou ho tak mít dál k dispozici, i když papírový originál později odevzdají.
Aplikace pro náhled do databáze registru vozidel, kterou resort dopravy místo velkého techničáku připravil, navíc pracuje jen s daty o autech, která jsou už v registru zanesena. To může znamenat problémy i pro leasingové společnosti, které pracují i s vozidly a daty, které se ještě v registru neobjevily. Nově si tak všechny potřebné informace budou muset vyžádat u importéra.