Reklama
Řidičův chleba

Víme, kdy vám vezmou velký techničák. Udělejte si kopii, než ho odevzdáte, vyhnete se problémům

S rokem 2024 končí velké technické průkazy. Některé údaje z nich se vám ale můžou do budoucna hodit
Zdroj: Tiskový servis Ministerstvo dopravy ČR

Nově budou úřady při přihlášení vozidla do provozu vydávat jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle místo stávajících dvou. Končí tedy klasický papírový velký technický průkaz, noví majitelé vozidel budou dostávat jen jeden registrační doklad podobný malému techničáku s rozšířenými informacemi. Ty pro ně ale mohou být nedostatečné.

Změní se i malý techničák

Dopravní inspektorát od ledna při registraci nového vozidla nevydá velký technický průkaz. Postupně o něj přijdou i ti, kteří ho ke svému vozu už mají.

„Velké technické průkazy budou postupně stahovány z oběhu a nahrazovány novým osvědčením při změně majitele vozidla i při jakémkoli jiném zápisu údajů na registru silničních vozidel. U starších vozidel se tedy počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se technický průkaz odebere, což se týká obou stávajících dokladů, a vydá se doklad nový,“ vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka.

Obě osvědčení nahradí jediné s větším formátem stávajícího „malého techničáku“ (ORV - osvědčení o registraci vozidla). Kartička bude nově uvádět nejen provozovatele vozidla, ale i vlastníka, pokud půjde jinou osobu. Na zadní straně budou uvedena obsáhlejší identifikační a technická data o vozidle.

Ministerstvo dopravy zdůrazňuje, že podrobné technické informace, které nebudou uvedeny v novém registračním dokladu, bude možné vyhledat elektronicky. A to zadáním čísla registračního dokladu nebo VIN kódu vozidla v náhledu registru silničních vozidel nebo na Portálu dopravy.

Registrace auta od 1. ledna 2024 (zdroj ČPP)

1) Změna pojišťovny

Budete-li měnit pouze pojišťovnu, o velký technický průkaz nepřijdete. Procedura se totiž obejde bez návštěvy dopravního inspektorátu. Na nové pojistné smlouvě uvedete mj. standardně požadované identifikační údaje k vozidlu, tedy registrační značku (dříve SPZ), číslo vašeho velkého technického průkazu (VTP) a VIN kód.

2) Změna vlastníka vozidla

Pokud budete kupovat už registrované vozidlo od předchozího majitele, budete muset před registrací vozidla sjednat povinné ručení. Stejné identifikační údaje (reg. značka, číslo VTP a VIN kód) jako v předchozím případě se zapíšou i do pojistné smlouvy, kterou uzavřete coby nový vlastník a provozovatel vozidla. Na registru silničních vozidel poté odevzdáte oba technické průkazy, velký i malý, a výměnou za to obdržíte „osvědčení o registraci vozidla“ (nový typ průkazu) a registrační značku (bude-li nová).

3) Nově registrované vozidlo

Nový vůz budete muset nejdříve pojistit a až poté registrovat. Při sjednání pojistné smlouvy budete mít od prodejce k dispozici takzvaný COC list neboli „prohlášení o shodě“ vydané podle vzoru stanoveného Evropskou komisí. Nové auto bude ve smlouvě ztotožněno pouze VIN kódem. Teprve pak se vydáte na dopravní inspektorát. Tam dostanete dokumentaci v podobě nového „osvědčení o registraci vozidla“ a samozřejmě registrační značku. Tyto identifikační údaje budete muset oznámit pojišťovně do 15 dnů.

O co přijdete s velkým techničákem?

Jenže hlavně pro starší řidiče zvyklé na papírovou formu velkého technického průkazu to může být problém. Byli totiž zvyklí například kontrolovat schválené rozměry kol a pneumatik pro dané auto právě v tomto průkazu.

„S informacemi o pneumatikách, respektive velikosti kol, mohou mít lidé problém také ve chvíli, kdy si budou pořizovat ojetá auta. Nevyhovující kola neprojdou přes STK. A může se stát i případ, že řidič zaviní s takovým autem nehodu. Pojišťovna pak v rámci havarijního pojištění může odmítnout či zkrátit pojistné plnění, případně vyžadovat škodu zpět na pojištěném v případě povinného ručení,“ upozorňuje mluvčí společnosti Cebia Barbora Minksová.

Z tohoto důvodu je praktické, aby si budoucí majitel auta před koupí ověřil, že ojetý vůz má schválená kola. A obecně se stávajícím majitelům vozidla vyplatí velký technický průkaz okopírovat. Budou ho tak mít dál k dispozici, i když papírový originál později odevzdají.

Aplikace pro náhled do databáze registru vozidel, kterou resort dopravy místo velkého techničáku připravil, navíc pracuje jen s daty o autech, která jsou už v registru zanesena. To může znamenat problémy i pro leasingové společnosti, které pracují i s vozidly a daty, které se ještě v registru neobjevily. Nově si tak všechny potřebné informace budou muset vyžádat u importéra.

Reklama

Diskuze

Polly - 19.03.2024 15:53:39
Jednou z naplni me prace je pocitani pojistek pro auta... uz ctvrt hodiny hledam, kde zjistim udaje nutne pro pojisteni noveho vozu, kdyz klient zna jen VIN - fakt "super" vychytavka, to se zas jednou neco "povedlo"...
Luboš - 22.01.2024 20:43:20
A jak to bude v případě,že mám dvouleté auto a už ho nebudu měnit?To jsem se nikde nedočetl.Bartoš a spol.vymysleli kravinu,oni si snad myslí,že všichni umí s mobilem(PC) jako oni.Chudáci důchodci.

Dálniční známky 2024: Vše, co potřebujete vědět

Nové ceny, denní kupon a nutnost platit poplatky i pro plug-in hybridy, to jsou hlavní novinky
01.01.2024 09:40
|
2
Reklama

K elektronické výměně řidičského průkazu už není potřeba datová schránka. Cesta je jednodušší

Ministerstvo dopravy usnadnilo podávání elektronické žádosti o výměnu řidičského průkazu
06.11.2023 16:15
|
3

Za půl roku bez technické až 300 tisíc korun pokuty. Zapomenutý vrak vyjde majitele draho

V některých případech se nepodaří provozovatele dohledat, pak samozřejmě nebude platit nic
15.06.2023 13:21
|
17

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
0

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama
Autosalon TV