Víc dodávek ve městech a méně zbytečných cest. Pandemie změnila naše řidičské návyky
A zase ta D1
Snad o žádné jiné dálnici se v Česku nemluví tolik jako o D1. Krom toho, že je nejdelší, tak je podle sčítání také nejvytíženější. Především pak na úseku mezi připojením Pražského okruhu u Modletic a sjezdem na Říčany, kde v celkem 10 jízdních pruzích denně projede více než 103 tisíc aut. Hned v závěsu je další úsek D1, tentokrát mezi Chodovem a Spořilovem, kde na celkem šesti jízdních pruzích denně pojede v průměru téměř 90 tisíc vozidel.
Na této dálnici ale musíme ještě zůstat, protože ze sčítání vyplynulo, že nejvíce zatíženým dálničním úsekem se čtyřmi jízdními pruhy je mezi křižovatkami Brno-centrum a Brno-jih s asi 76 500 vozidly za den. Hned za ním se umístil úsek Pražského okruhu D0 mezi Slivencem a Ořechem, kde denně projede v průměru více než 75 tisíc vozidel.
Pokud bychom tato čísla porovnali s posledním sčítáním, které proběhlo v roce 2016, zjistíme 10procentní nárůst. Ovšem jen na dálnicích je ten nárůst 15procentní a na ostatních silnicích 9procentní. Největší rozdíl je v nákladní dopravě, které je o 16 procent více. Pokud bychom se zaměřili jen na dálnice, pak na nich průměrně jezdí 30 700 aut denně a na silnicích prvních tříd 9100 aut denně.
Pandemie změnila cestování
Ze sčítání vyplynula i jedna velmi zajímavá věc. Podle resortu dopravy je jasně patrný úbytek dálkových dopravních cest, kdy někteří řidiči pravidelně jezdili na schůzky či jednání. Zdá se tedy, že řada lidí původně nutné schůzky vyměnila za videokonference.
V rámci sčítání si pak nešlo nevšimnout nárůstu počtu dodávek v příměstských oblastech. To odpovídá větší poptávce po online objednávkách zboží a potravin. Ministerstvo dopravy ale zdůrazňuje, že může jít o přechodnou změnu. Jestli tomu tak je ale ukáže až další sčítání, které proběhne až v roce 2026.