Aktivisté: Je to úspěch
Pochody aktivistů byly poměrně kontroverzní, a to nejen kvůli tomu, že protestující blokovali provoz v metropoli. Jedním z lídrů skupiny byl známý „zelený výtržník“ Arne Springorum, který si ještě před zahájením akcí odnesl od londýnského soudu půlroční podmínku za blokování dálnice. Později ho zadržela také německá policie kvůli tomu, že se lepil k autům. Situace došla tak daleko, že německé soudy označily Poslední generaci za zločineckou organizaci, policie pak proti ní uspořádala masivní zátah.
Loni na podzim pražský magistrát začal klást podmínky, které ztěžovaly pochody aktivistům. Vykázal je totiž na chodník. To se Poslední generaci nelíbilo, a tak skončil případ před soudem. „Pražský magistrát se pod tlakem svých voličů, kteří dávají rovnítko mezi slova “auto” a “svoboda”, pokusil pochody zakázat. Bránili jsme se u soudu, spor jsme vyhráli a zabránili jsme protiústavnímu omezení práva na protest. Soud rozhodl, že magistrála nepatří jen autům. Kdokoli zde může uspořádat veřejné shromáždění a projevit svůj názor,“ píší třicítkáři v tiskové zprávě zaslané médiím.
„Potvrdilo se, že jde o téma, které Pražany dlouhodobě trápí, a že zvolená forma protestu je vhodnou reakcí na neudržitelnou situaci v pražské dopravě,“ napsali dál. Přitom když aktivisté uspořádali anketu, vyslovila se drtivá většina hlasujících proti snížení rychlosti. „Hlasování budeme opakovat, dokud nebude mít 30ka rozhodné ano. Třeba několik měsíců,“ napsali tehdy aktivisté na sociální sítí Twitter, nyní X.