Blokovat dopravu nelze
Magistrát v poměrně obsáhlém rozhodnutí podrobně zdůvodnil, proč aktivisté nemohou zabrat na magistrále ani jeden jízdní pruh, tak jak tomu bylo v minulosti. Obává se například toho, že řidiči, kteří by byli danou situací vystresovaní, by mohli začít do aktivistů najíždět a mohlo by dojít ke zranění. To se ostatně obvykle děje v případě jiných protestů, kdy se extrémisté ze skupiny Poslední generace rozhodnou například do jízdního pruhu posadit.
Třicítkáři, jak se jim v Praze začalo říkat, měli také v plánu na závěr svého pochodu na 20 minut zcela zablokovat dopravu tím, že budou u muzea kreslit siluety rodin přímo na vozovku. To je ale podle Prahy také nepřípustné a tak účastníkům pochodu umožní jen přejít po přechodu. Tím by nemělo dojít k žádnému, nebo jen mírnému zdržení dopravy. „Účastníci shromáždění se nebudou před budovou Národního muzea zdržovat ve vozovce a pořadatelům se zakazuje tuto vozovku přehrazovat páskou či jiným předmětem," píše magistrát.
Magistrát také upozornil, že chování aktivistů je vůči Pražanům „šikanózní“ a to není možné tolerovat. Aktivisté se proto chtějí obrátit na soud a poukázat na právo shromažďovací, které jim zaručuje Listina základních práv a svobod.
Mezitím jednoho z lídrů české odnože Poslední generace v Německu zatkla policie spolu s dalšími několika desítkami aktivistů. Jde o muže jménem Arne Springorum, který byl v Německu zadržen už vícekrát, ve Velké Británii si u soudu vyslechl půlroční podmínku za blokování londýnského okruhu. Vystupuje i v tuzemských médiích.