Reklama
Řidičův chleba

Unikátní kamera pokutuje řidiče za jeden z nejzávažnějších přestupků. Bude jich přibývat

Za porušení pravidel na železničním přejezdu hrozí vysoká pokuta a dokonce i zákaz řízení
Zdroj: Správa železnic

Vedle rychlostních kamer okamžitého a úsekového měření, které jsou prakticky na každém rohu, má Česko také pár unikátních zařízení zaznamenávající další časté přestupky. Jedním z nich je i inteligentní železniční přejezd, jehož úkolem je pokutovat řidiče za nerespektování výstražných světel a zvuků. Hříšníků však navzdory tvrdým sankcím v loňském roce přibylo. Jaké jsou ty další kamery?

Kamera na železničním přejezdu

Inteligentní přejezd ve Vendryni u Třince byl spuštěn před necelým rokem a i nadále je jediným svého druhu v Česku, vyplývá to ze seznamu automatizovaných technických prostředků Policie České republiky. Funguje na bázi kamer, které registrují spuštění světelné výstrahy a poté i závor. V mezičase má pak řidič možnost na bezpečnou reakci. Pokud se ale i přesto vydá přes železniční přejezd, kamerový systém ho okamžitě zaznamená, informovala o tom Správa železnic ve své tiskové zprávě.

Dokumentaci o přestupku pak přes Centrální místo služeb předá na servery policie. Software je automaticky roztřídí a informace o přestupcích aut do 3,5 tuny zašle příslušné obci s rozšířenou působností. „Pro řidiče takový přestupek na železničním přejezdu znamená záznam 7 bodů do jeho bodového hodnocení, vedle toho mu hrozí také pokuta až 5 tisíc korun a zákaz řízení až na 6 měsíců,“ upozornil ředitel Dopravní policie Jiří Zlý. Porušení zákona v případě vozidla nad 3,5 tuny připadne automaticky k řešení dopravnímu inspektorátu Policie ČR.

Kameru navíc není možné nijak obejít. Registrační značku totiž umí přečíst za mlhy, sněžení a poradí si dokonce i se zahraničními SPZ. Smutné je, že přesto hříšníků neubylo. Za necelých pět měsíců od spuštění inteligentního přejezdu řešil odbor dopravy magistrátu města Třinec těžce pochopitelných 83 závažných přestupků řidičů. Správa železnic už však dříve slíbila, že postupem času budou instalovány také další přejezdy s chytrými kamerami.

Kamera v buspruhu

Pozor si musí dát také řidiči v pražské ulici Evropská ve směru z letiště do centra v poměrně krátkém úseku Dědina – Vítězné náměstí. I tady je totiž jediná kamera svého druhu v Česku, přičemž jejím úkolem je sledovat, zda některý z šoférů neoprávněně nevjede do vyhrazeného jízdního pruhu. Ve skutečnosti jde o dvojici kamer, z nichž jedna se nachází na začátku pruhu pro autobusy a druhá na jeho konci. Uprostřed je pak ještě informační tabule, která varuje nepozorné řidiče před možným spácháním přestupku.

„Zařízení musí detekovat neoprávněná vozidla alespoň ve dvou sledovaných detekčních místech vyhrazeného jízdního pruhu,“ upřesnila jeho fungování mluvčí TSK Barbora Lišková. V současné době ale není systém schopný na rozdíl od kamery na železničním přejezdu přestupek pokutovat, a proto tak funguje výhradně ke sběru dat. „Přestupková funkcionalita bude možná až po doladění zejména právních souvislostí do smlouvy mezi Magistrátem hl. m. Prahy a Policií ČR,“ uvedla Lišková s tím, že to může trvat dny, měsíce, ale i roky. Samotné zařízení však funguje pozitivně s minimální chybovostí.

Vyhrazené jízdní pruhy mají autobusům, záchrankám, policistům nebo třeba vozům taxislužby usnadňovat a urychlovat průjezd dopravní špičkou. Ostatní řidiči ho smí ze zákona využít jen ve chvíli, kdy se chystají odbočit, nebo když potřebují předjet. Pokud je v pruhu dodatková tabule s časy, je třeba se jimi řídit. Tomu, kdo do vyhrazeného jízdního pruhu vjede bez oprávnění v době jeho platnosti, hrozí pokuta od 1 500 do 2 500 Kč.

Kamera na přechodu pro chodce

V Praze pak ještě existuje kamera, která měla dohlížet na to, jestli projíždějící auto pustí chodce na přechodu. Nachází se v obou v směrech v kritickém úseku v ulici Čs. armády u křižovatky s ulicí Národní obrany, kde je přechod bez signalizace a často na něm docházelo ke střetu s chodci. Zajímavostí je, že toto zařízení zde stojí už od roku 2012, ale nikdy ho nebylo možné uvést do ostrého režimu tak, aby rozdávalo pokuty.

„Šlo pouze o pilotní projekt, který nebyl nikde zopakován a automaticky vymáhán, protože nebylo jednoznačně možné určit hranici, zda už byl spáchán přestupek, nebo ještě nikoliv,“ uvedla Lišková s tím, že po ukončení záruky funguje pouze jako výchovný element. Nad přechodem tedy stále zůstává, ale je zcela nefunkční.
Reklama

Diskuze

Petr - 25.01.2024 13:31:13
Bohužel,ještě z minulého režimu se tu žije z myšlenky že řidič je movitý člověk a tak se pokutuje co se dá.Přitom,v dnešní době lze provozovat auto za pár korun a levně na lpg,nemusí to být logicky boháč.Prostě,přežitek z dob komunismu....
Ivan Varchol - 23.01.2024 18:56:13
Od ledna 2024 již není možné získat 7 bodů, ale pouze 6. Za tento přestupek již není zákaz řízení, ale pouze 6 bodů, příkazem na místě pokuta 5 000 Kč, ve správním řízení pokuta 7 000 - 25 000 Kč. V článku jsou nesprávné údaje.

První evropská země začala vybírat od řidičů aut do zásuvky peníze. Platí za každý ujetý kilometr

Majitelé elektromobilů, plug-in hybridů a vodíkových aut musí na Islandu platit za své cesty
12.01.2024 10:39
|
13
Reklama

Lidem, kteří nevyplní zdravotní dotazník, seberou řidičský průkaz. Evropská unie chystá změnu

Prokázat svůj zdravotní stav při prodlužování průkazu by už neměli jen senioři, ale i mladší řidiči
12.01.2024 08:06
|
81
Reklama

Kromě paliva E10 se benzinek aktuálně týká ještě jedna novinka. Řidiči tam nyní koupí více léků

Na benzinkách bude nově možné koupit léky na žaludeční vředy, svědění nebo na opary
11.01.2024 14:09
|
4

Řidiči, kteří jinak používají blinkry správně, v tomto případě často chybují. Pokutě se nevyhnou

Dávat blinkry tak, jak zákon předepisuje, je poměrně věda. Zejména pak při jízdě křižovatkou
09.01.2024 14:28
|
17

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
4

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV