Reklama
Řidičův chleba

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
Zdroj: Freepik.com (volně k užití)

Výhodou elektromobilů je jednodušší servis, protože jejich pohon má méně mechanických částí a odpadá třeba i výměna motorového oleje. Ovšem naopak s tak jednoduchou věcí, jako je výměna celých kol na jaře a na podzim, kterou si řada majitelů spalovacích aut dělá sama v garáži, by se řidiči elektromobilů měli obrátit na odborný servis. Shodují se na tom námi oslovení zástupci automobilek.

Elektromobilů s defektem přibývá

Prázdná pneumatika je nepříjemná, ale vcelku běžná překážka další jízdy, kterou generace automobilistů musely zvládnout samy s heverem. S rozvojem asistenčních služeb si už i na defekt kola řada lidí volá pomoc. Kvůli úspoře hmotnosti i snížení ceny také dnes není rezervní kolo standardem všech vozů, čím dál častěji vozí lidé v autě jen lepicí sadu.

Ovšem elektromobily nebývají vybaveny rezervním kolem už ani za příplatek. Důvodem samozřejmě je hlavně nedostatek prostoru v kufru, který zabírají baterie či případně elektromotor pohánějící zadní nápravu. Počet výjezdů asistenčních služeb k elektromobilům proto logicky roste i s jejich vyššími prodeji. A defekt kola patří k nejčastějším důvodům výjezdu.

„Zatímco v roce 2020 šlo celkově o nižší desítky případů nepojízdných elektromobilů, v roce 2021 to bylo 240, v roce 2022 pak téměř 400. Statistiku za rok 2023 ještě nemáme zpracovanou,“ říká Aleš Povr z České asociace asistenčních společností (ČAAS). „Nejčastější příčinou jsou defekty kol a problémy s imobilizérem. Naopak vybitou baterii musely asistenční společnosti řešit pouze minimálně. Díky absenci spalovacího motoru odpadá velká skupina poruch, jakou jsou problémy se startováním, turbem, palivem či samotným motorem (rozvody, vstřiky, EGR atd.). I v elektromobilech je například 12V baterie, která napájí elektroniku a může být příčinou nepojízdného vozu.“

Domácí hever nestačí

To výměna zimních pneumatik za letní a obráceně potká člověka dvakrát ročně, tedy pokud nezvolí celoroční pneumatiky. Jenže dělat tuhle docela běžnou věc s elektromobilem a obyčejným heverem by se nemuselo vyplatit. Čistě bateriové elektromobily jsou kvůli akumulátorům těžké a vyžadují rovnoměrné rozložení váhy při výměně pneumatiky. Proto by se měly zvedat na profesionálním vícebodovém zvedacím zařízení.

Automobilky k této věci přistupují různě. „Zákazník by se měl vždy řídit pokyny v uživatelském manuálu,“ říká mluvčí českého zastoupení Kia Kateřina Vaňková Jouglíčková. „Dodržení předepsaného postupu výměny pneumatik, ať už z důvodu sezónnosti nebo defektu, nemá vliv na poskytovanou záruku výrobce. U čistě bateriových elektromobilů doporučujeme všem zákazníkům vždy vyhledat kvalifikovanou pomoc v podobě autorizovaného servisu značky, případně je možné využít i služeb Kia Asistence. Jedná se o čistě bezpečnostní hledisko,” dodává mluvčí.

BMW rovněž jednoduché domácí zvedání nedoporučuje, ale zároveň vysloveně nezakazuje. „Elektromobil lze zvednout i klasickým heverem, například při defektu kola. Je však samozřejmě potřeba umístit hever pouze na zvedací bod a vyhnout se jakémukoliv kontaktu s krytem baterie,“ konstatuje mluvčí BMW David Haidinger.

Alespoň na dvou místech je třeba zvedat elektromobily značky Hyundai. „Zákazníkům v uživatelském manuálu vlastní zvedání nedoporučujeme,“ konstatuje David Pavlíček z Hyundai. „Pokud je to ale nevyhnutelné, je třeba vozidlo zvedat alespoň na dvou vyhrazených místech na karoserii, a to se speciálními gumovými nástavci pro dílenský hever. Pokud tento postup není dodržen, může v krajním případě dojít k poškození trakční baterie.“

Takto striktní naopak nejsou třeba u Volkswagenu. „Zvedání vozu je možné i pomocí heveru pouze pro jedno kolo, pokud je dodrženo umístění opěrného bodu heveru na spodku vozu tak, aby nedošlo jak k poškození vozu, tak ke zranění,“ uvedla jménem českého importéra Eva Bláhová.
Reklama

Diskuze

pepik - 02.04.2024 13:34:19
Dalsi minusove body pro predrazeny elektrokastrat , nikdy si ten hnus nekoupim
Zdeněk S. - 01.04.2024 19:08:36
To je další pokus, jak nahrát kšefty předraženým servisů. Kdo si koupil elektromobil, je boháč a musí platit. Skelet je u EV naopak daleko tužší, dvojitá podlaha a celá kastle odolává křížení. Není důvod zakazovat zvedání v 1 bodě.

Záruky na baterie v elektromobilech se téměř neliší. Někteří výrobci tvrdí, že vydrží déle než auto

Čistě elektrická auta a plug-in hybridy mají ve většině případech záruku na akumulátor 8 let
20.03.2024 18:15
|
8
Reklama

Tereza zjistila, proč Hyundai Kona patří mezi nejžádanější elektromobily v Česku

V nové generaci se korejské SUV docela zvětšilo a navíc láká na zajímavou cenu
24.01.2024 11:05
|
6
Reklama

Pepa vzal konečně elektromobily na milost. Obrovská Kia EV9 ho totiž zahrnula luxusem

Kia EV9 je obrovský vůz do zásuvky. Má velmi bohatou výbavu, solidní dojezd, ale i vysokou cenu
16.01.2024 10:00
|
2

Elektromobil, čtyřkolka i sportovní SUV. Opel Grandland GSe jsou tři auta v jednom

Honza Říha otestoval auto do zásuvky, které má výkonu na rozdávání a jezdí přitom za pár litrů
02.01.2024 18:05
|
0

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV