Domácí hever nestačí
To výměna zimních pneumatik za letní a obráceně potká člověka dvakrát ročně, tedy pokud nezvolí celoroční pneumatiky. Jenže dělat tuhle docela běžnou věc s elektromobilem a obyčejným heverem by se nemuselo vyplatit. Čistě bateriové elektromobily jsou kvůli akumulátorům těžké a vyžadují rovnoměrné rozložení váhy při výměně pneumatiky. Proto by se měly zvedat na profesionálním vícebodovém zvedacím zařízení.
Automobilky k této věci přistupují různě. „Zákazník by se měl vždy řídit pokyny v uživatelském manuálu,“ říká mluvčí českého zastoupení Kia Kateřina Vaňková Jouglíčková. „Dodržení předepsaného postupu výměny pneumatik, ať už z důvodu sezónnosti nebo defektu, nemá vliv na poskytovanou záruku výrobce. U čistě bateriových elektromobilů doporučujeme všem zákazníkům vždy vyhledat kvalifikovanou pomoc v podobě autorizovaného servisu značky, případně je možné využít i služeb Kia Asistence. Jedná se o čistě bezpečnostní hledisko,” dodává mluvčí.
BMW rovněž jednoduché domácí zvedání nedoporučuje, ale zároveň vysloveně nezakazuje. „Elektromobil lze zvednout i klasickým heverem, například při defektu kola. Je však samozřejmě potřeba umístit hever pouze na zvedací bod a vyhnout se jakémukoliv kontaktu s krytem baterie,“ konstatuje mluvčí BMW David Haidinger.
Alespoň na dvou místech je třeba zvedat elektromobily značky Hyundai. „Zákazníkům v uživatelském manuálu vlastní zvedání nedoporučujeme,“ konstatuje David Pavlíček z Hyundai. „Pokud je to ale nevyhnutelné, je třeba vozidlo zvedat alespoň na dvou vyhrazených místech na karoserii, a to se speciálními gumovými nástavci pro dílenský hever. Pokud tento postup není dodržen, může v krajním případě dojít k poškození trakční baterie.“
Takto striktní naopak nejsou třeba u Volkswagenu. „Zvedání vozu je možné i pomocí heveru pouze pro jedno kolo, pokud je dodrženo umístění opěrného bodu heveru na spodku vozu tak, aby nedošlo jak k poškození vozu, tak ke zranění,“ uvedla jménem českého importéra Eva Bláhová.