Reklama
Retro

Tradiční značka Benzina bude brzy minulostí, prohlédněte si fotky z její bohaté historie

Okřídleného českého koně nahradí po více něž šedesáti letech polský orel

Polská společnost PKN Orlen, coby majoritní vlastník tradiční české sítě čerpacích stanic Benzina, dnes oznámila postupný přechod k označování svých čerpadel značkou Orlen. prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN Orlen ke změně do konce letošního roku. Podobně jako nyní na nich budou prvky jak Benziny, tak Orlenu, název Orlen ale začne být dominantní například na totemech s cenami, nebo v označení stanice. Další stanice sítě mají následovat v příštích letech.

Deset kilo benzinu, prosím

Benzin se u nás za úsvitu motorismu zprvu neprodával na litry, nýbrž na kilogramy a k sehnání byl hlavně v lékárnách. Méně praktické demižony byly po čase nahrazeny 180litrovými sudy, které už byly opatřeny ručními pumpami, což výrazně zefektivnilo obsluhu. Rostoucí poptávka už během prvního desetiletí 20. století zapříčinila rychlý růst cen a chemičtí inženýři hledali ekonomicky výhodnější alternativu výrobní procedury, dovolující vyrábět benzin i z těžších ropných frakcí. Tak byla v roce 1910 objevena technologie krakování využitelná pro benzinová i naftová paliva.

Běsnění první světové války a následná ekonomická krize přinesly další levnou alternativu: lihobenzinové směsi s užitím V letech 1957–60 bývala během závodů jezdcům k dispozici mobilní čerpací stanice. Vacuum Oil Company byla československou pobočkou sítě Rockefellerova impéria. Prodávala oleje Mobil. Ve 30. letech se součástí čerpadel stávaly i malé kiosky. Benzinek Fanto bylo v roce 1937 v ČSR více než tisíc... Typickým příkladem paliva rozšířeného ve 20. letech byla směs zvaná Dynalkol, sestávající z 50 % lihu, 30 % benzinu a 20 % benzolu. Lihobenzinové směsi až do začátku 30. let obnášely celou pětinu všech spotřebovaných paliv a jejich užívání zcela ustalo až v páté dekádě.
Reklama

Přibývající oktany

Rok 1927 přinesl zásadní obrat v klasifikaci benzinu: jeho kvalita se nově začala měřit oktanovým číslem. Nejrozšířenější benzin byl 60oktanový, třeba společnost Fanto ale nabízela i 70oktanový. Tím jsme se dotkli dalšího zajímavého tématu, kterým je rozvoj samotných distribučních míst jednotlivých paliv.

V roce 1923 instalovala firma Bratří Zikmundové na náměstí Republiky v Praze svoji první čerpací stanici a během následujících šesti let už provozovala na celém území Československa neuvěřitelných 600 čerpadel! Součástí služeb byl i prodej dodnes vyhlášených maziv Mogul, nemrznoucích směsí nebo autokosmetiky. Pomalými, ale jistými kroky se firma BZ vypracovala v největšího distributora pohonných hmot na trhu – v roce 1938 provozovala už 1093 čerpacích stanic a disponovala rozsáhlým servisním zázemím.

Dalšími silnými hráči na trhu byly Fanto, Kralupol a Naftaspol, která později fúzovala do Vacuum Oil Company, tuzemské pobočky slavné Rockefellerovy značky. Rozsáhlé obchodní sítě vlastnily i společnosti Apollo Nafta a Pragolea, která zprvu fungovala pod správou kolínské rafinerie. Na 175 čerpadel vlastnila distribuční firma Jakl a Štěřík (JSK Benzin a Orbis Motor Oil), středočeským motoristům byly hojně k dispozici stanice značky Vehol či Jas. Už od roku 1914 zásoboval převážně moravské motoristy jihlavský Excelsior, silnou pozici měla rovněž brněnská společnost Avion a zapomenout samozřejmě nelze ani na zlínský Baťa benzin, který prodával levnou rumunskou surovinu. Ze zahraničních společností se u nás prosadila například Standard Oil Company, později známá jako Esso.
Zdroj: Tiskový servis Benzina

Znárodněná ropa

Po konci druhého světového konfliktu vzalo dřívější prvorepublikové soupeření záhy za své. Po roce 1945 přešly všechny rafinerie a největší distribuční společnosti pod státní správu reprezentovanou národním podnikem Ramo (Rafinerie minerálních olejů), který se v roce 1951 transformoval v Benzinol. Přejmenovávací a reorganizační eskapády (podobně jako v jiných odvětvích) v petrochemickém průmyslu však překotně pokračovaly a v roce 1958 nakonec vyústily ve zřízení všeobjímajícího gigantu s názvem Benzina – tento název se ale poprvé objevil už v roce 1953 v souvislosti se zásobovacím závodem Roudnice.

Rozvoj sítě státních čerpacích stanic byl zprvu jen pozvolný, ještě v 50. letech zůstávala třetina čerpadel v rukou drobných živnostníků. Teprve v roce 1965 byla ruční čerpadla vymýcena a přešlo se výhradně na elektrický pohon. Komfort odběru paliva se dále zvyšoval od poloviny 70. let, kdy se započalo se zaváděním samoobslužného prodeje. Do sortimentu tehdy pronikl 96oktanový benzin Super a 91oktanový Speciál, teoreticky bylo k dostání i dvacet druhů olejů a dalších maziv. Jinak ale běžné vybavení čerpadel zahrnovalo všehovšudy kompresor na vzduch do pneumatik – pokud zrovna fungoval. Z hlediska zpracovatelského byl potom klíčový rok 1955, kdy jsme přešli výhradně na sovětskou ropu, a zejména rok 1963, kdy byl zprovozněn ropovod Družba ústící v Litvínově. Po transformaci na akciovou společnost v 90. letech se Benzina stala v roce 2005 součástí polského holdingu PKN Orlen.

Diskuze

petrsonick - 22.09.2022 19:17:25
Všechno jsme prodali za pár grošíků,do budoucna nikdy nemyslíme.Zisky půjdou do Polska a my budeme sušit hubu.A tak je to se vším.Jsme hlupáci.V polsku je benzín o šest kaček levnější než tady,pěkně nás Fiala dře,to samé s jídlem,oblečením,stavebninami..
Eva Kriva - 19.09.2021 15:55:11
No ale Polaci orlen vlastni uz nejmene patnact let a do ted si toho vetsina lidi ani nevšimla, pujde spis o zmenu loga nez zasadni zmeny na kvalite....

Nešidí stojany u čerpacích stanic? Proč je možné natankovat víc, než je kapacita nádrže

Zkušenosti řidičů s natankováním přes limit jsou celkem časté. Stížností řeší metrologický institut
18.12.2020 15:11
|
31
Reklama

Řidičské mýty: Mobil vyhodí čerpací stanici do povětří! Ne, důvod zákazu telefonování je přízemnější

Zakázaná je dokonce jakákoli manipulace s mobilními telefony. Důvodem ale není hrozba výbuchu
30.09.2020 06:51
|
27

Litr benzinu za méně než dvacet korun je málo reálný. Čerpací stanice by téměř nic nevydělaly

ČOI v době koronavirové neprovádí fyzické kontrolní odběry. Přesto má nástroje na kontrolu kvality
02.05.2020 07:53
|
13

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV