Toyota poletí do vesmíru s novým lunárním vozítkem. Na Měsíc vyrazí s pomocí Elona Muska

Největšímu výrobci aut na světě už je planeta Země malá. Toyota se zřejmě stane první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru. Prototyp právě absolvoval první zkušební jízdu. Japonci už od roku 2019 pracují na vývoji přetlakového vozítka Lunar Cruiser, jménem inspirovaného slavnou Toyotou Land Cruiser, s nímž by astronauti NASA měli vyrazit na Měsíc.
Do vzdálenosti až 10 tisíc kilometrů bez skafandru
Americký národní úřad pro letectví a vesmír NASA se aktuálně připravuje na první start mise Artemis s posádkou a druhé mise tohoto programu. Sice nemá přistát na povrchu Měsíce, ale jejím posláním je otestovat všechny potřebné věci a funkce, aby následující třetí let Artemis III mohl přistát na jediné známé přirozené družici Země.
Astronauti několika prvních výsadků však budou muset jít pěšky, bez pomoci techniky, ale už od letu Artemis V přijdou na řadu lunární terénní vozidla, označovaná zkratkou LTV. O velkou zakázku v dnešních dnech soutěží tři specializované společnosti Lunar Outpost, Intuitive Machines a Venturi Astrolab, jejichž beztlakové konstrukce budou ideální na krátké cesty při prozkoumávání zatím neznámého povrchu.
Japonská Toyota přemýšlí mnohem dál, protože pracuje na vývoji přetlakového vozidla se schopností dopravit astronauty do vzdálenosti až 10 tisíc kilometrů a poskytnout jim kyslík i bezpečný tlak pro tělo, aniž by museli mít skafandry a omezené zdroje, lidově řečeno „po kapsách“.
Musí pracovat v teplotách minus 170 až 120 °C
Nová Toyota Lunar Cruiser by měla vzniknout s vodíkovým pohonem s palivovými články a standardně pojme dvě osoby nebo čtyři na krátkou dobu v nouzových situacích. Hlavním důvodem je fakt, že většinu jinak volného prostoru zaberou systémy pro podporu života a vybavení, které vozidlo potřebuje k práci.
Toyota se zároveň připravuje na extrémní podmínky Měsíce – spolu s náročným terénem musí počítat také s teplotami od minus 170 do 120 stupňů Celsia a slabší gravitací, o šestinu nižší než na planetě Zemi. Cesty vozítka by v těchto podmínkách mohly trvat až 30 dní.
NASA přitom už stihla podepsat dohodu s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru (JAXA) o spolupráci na dalším vývoji nového přetlakového vozidla Toyoty i společném provozu. Do vesmíru by mohlo vyrazit během mise Artemis VII v roce 2032 a očekává se, že se bude používat dalších zhruba deset let.
Japonská agentura díky tomu získala místo pro dva vlastní astronauty do budoucích misí a už se řeší, že měsíční vozidlo Toyoty zřejmě vynese do vesmíru raketa SpaceX kontroverzního dolarového miliardáře Elona Muska, šéfa elektrické automobilky Tesla, ale ne dříve než v roce 2032.