Svatebčané se v průvodu dopouští hned několika přestupků. Hrozí jim za to i ztráta řidičáku
Je to poměrně zvláštní tradice. Svatební průvod aut vezoucí ženicha, nevěstu a jejich příbuzné dává do širokého okolí na srozuměnou, že dnes je ten jejich slavný den pomocí frenetického „troubení“. V euforii startu nové etapy jejich života si ale přitom neuvědomují, že tím nejen často obtěžují okolí, ale také páchají dopravní přestupek, za který řidiči běžně dostávají pokutu. A není zdaleka jediný. V Česku existuje bizarní trend zakrývání registrační značky vozu cedulkou „Novomanželé“. Ten může v případě jízdy v běžném provozu znamenat i ztrátu řidičáku pro šoféra šťastného páru.
Tradice, ale neohleduplná
Svatební kolony jsou slyšet opravdu daleko. Jenže zákon o provozu na pozemních komunikacích celkem přísně vymezuje, kdy je možné klakson, oficiálně „výstražné zvukové znamení“, použít. Radost z povedené svatby to přitom rozhodně není.
Řidič ho smí použít jen tehdy „je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí,“ stojí v prvním odstavci paragrafu 3. „Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla,“ dodává zákon. Jindy by správně neměl na klakson ani sáhnout.
Je tedy zřejmé, že jde o přestupek. „Řidič může dostat na místě pokutu do dvou tisíc korun nebo ve správním řízení 1500 až 2500 korun,“ řekl před nedávnem Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Tento přestupek je tedy hodnocen poměrně mírně. Na druhou stranu, lidé bydlící v blízkosti kostelů nebo radnic jistě ocení, pokud je nebude celý víkend rušit troubení nadšených novomanželů, které ani neznají a mohou jim tedy lidově řečeno „být ukradení“.
Nezákonný trend
V posledních letech se začal objevovat nový svatební trend. Lidé si přes přední registrační značky nasazují štítky s nápisy „ženich“, „nevěsta“ nebo třeba „novomanželé“. Tento doplněk lze koupit v řadě svatebních obchodů. Auta na fotografiích pak vypadají lépe. A i když prodejci štítků upozorňují na to, že by je lidé v provozu neměli používat, v praxi s nimi přesto na silnice vyjíždějí. Ať už úmyslně, nebo proto, že na ně zapomenou.
V tomto případě jde o výrazně závažnější přestupek, než je troubení. „Za tento přestupek hrozí pokuta pět až 1desettisíc korun a dokonce zákaz řízení na dobu šesti až dvanácti měsíců,“ doplnil Lukašík.
Jak je tedy možné, že svatebčané nepřicházejí hromadně o řidičské průkazy a neplatí tisíce za nadměrné užití klaksonu? Autosalon oslovil policii s dotazem, zda mají průvody výjimku ze silničních pravidel. „Svatební ani žádná jiná vozidla podobnou výjimku nemají a nelze o ni ani zažádat,“ odpověděl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
„Vždy záleží na tom, jak situaci vyhodnotí každý konkrétní policista, žádný metodický pokyn neexistuje a není ze zákona možné policistům nařizovat minimální výše pokut, jaké mají ukládat. V obecné rovině lze konstatovat, že policisté jsou ke svatebním průvodům benevolentní,“ dodal policejní mluvčí.