Reklama
Nová auta

Tyden v autech: Poprvé za volantem Renaultu 5, test dětských sedaček i 30 let Škody Felicia

Také jsme se podívali na zoubek Nissanu Qashqai, který se v nové generaci snaží o návrat do Evropy
Zdroj: Tiskový servis Renault

Je to 30 let od doby, co se na Karlově mostě v Praze veřejnosti představila Škoda Felicia. Pamatujete, jak tehdy vypadala auta na českých silnicích? Pak také můžete ocenit, jak moc se jejich vzhled, schopnosti a výbava od té doby posunuly. Dobrým příkladem je nový Renault 5. Elektromobil, který sází na líbivou retro notu, ale je plný moderní techniky. My jsme se s ním svezli na silnicích mezi Nice a Monakem. Nebyla to ale zdaleka jediná zajímavá událost končícího týdne.

#1: První svezení s Renaultem 5

Renault 5 je legenda. Možná ne tak úplně u nás, ale ve Francii určitě. Vždyť se ho od roku 1972 do roku 1996, kdy existoval ve dvou generacích, prodalo na devět milionů kusů. Určitě jste ho už viděli v nějakém klasickém francouzském filmu. A určitě na něj narazíte, když budete jezdit po francouzských silnicích.

I proto bylo od Renaultu hodně odvážné, že se „pětku“ rozhodl znovu oživit. Tentokrát ale s elektrickým pohonem, sportovně naladěným řízením a celou řadou detailů, které na minulost odkazují. Jak se mu to povedlo, to jsme zaletěli zhodnotit na klikaté silnice mezi Nice a Monakem.

#2: Kterou dětskou sedačku vybrat?

ADAC otestoval celkem 17 dětských autosedaček, a to v kombinaci se základnou (v tabulce jde o modely se znaménkem + v názvu) i samostatně. Test vyhrálo Thule Maple se základnou Alfi, když si odneslo známku 1,6 (jako ve škole) a hodnocení „dobré“. Se známkou 1,7 z testu odešla sedačka Doona i se základnou a 1,8 dostala sedačka Besafe Beyond se základnou. Dařilo se také sedačkám Britax nebo Maxi-Cosi, které na českém trhu patří k těm rozšířenějším. Naopak se testu neúčastnily modely Cybex.

Za pozornost stojí i fakt, že si dobré hodnocení odnesla sedačka Thule Maple při použití bez základny, dostala známku 2,2. Dopadla tedy lépe než modely Britax, naopak ji předběhla Besafe nebo Maxi-Cosi. Zjednodušené výsledky testu najdete v následující tabulce.

#3: 30 let Škody Felicia

Novinka měla s modelem Škoda Favorit sice stejný konstrukční základ, včetně platformy, ale jinak se změnila od základu. Přesněji se na ni použilo 1 187 nových dílů. Škoda Felicia tak dostala do vínku to nejlepší, co mohla. Byla totiž vyvinutá ve spolupráci se značkou Volkswagen. V autě se objevila řada pokrokových prvků jako ABS, airbagy, posilovač řízení, klimatizace a dokonce i vyhřívaná sedadla.

Oproti Favoritu také auto trošku narostlo. Bylo delší o 40 milimetrů a nepatrně se také rozšířilo, a to o 15 milimetrů. Při vývoji se dbalo především na kvalitu jednotlivých dílů. Snížily se náklony auta v zatáčkách, zlepšen byl komfort odpružení a také s využitím vyššího počtu airbagů došlo ke zvýšení bezpečnosti.

#4: Test nového Nissanu Qasqai

Jak byl Nissan Qashqai populární a prodejně úspěšný v Evropě i na českém trhu, tak se na něj v posledních letech zapomnělo. Aktuální třetí generace se představila v roce 2021, na silnicích ale moc často vidět není a ani prodejní čísla nejsou kdovíjaká. Qashqai prostě zapadl v obřím davu dalších podobně velkých crossoverů, který ještě navíc začínají zahušťovat čínské automobilky, jako třeba MG. Přitom hned po příchodu třetí generace bylo zřejmé, že je to dobré a kvalitně zpracované SUV, jen ho všichni ignorují nebo o něm prostě neví.

Ale to se třeba konečně změní, protože díky nedávné modernizaci je Qashqai ještě lepší. Jednoduše dozrál do podoby fakt povedeného auta. Zejména v kombinaci s netradičním hybridem.

#5: Tady raději nestůjte ani minutu

Znáte to, vysazujete kamaráda z hospody nebo si jen jdete vyzvednout jídlo do restaurace. Všude plno a nad jedinými dvěma volnými parkovacími místy stojí značky. Na té první je nápis „RÉSERVÉ“ s dodatkem například pro návštěvníky nemocnice a nad tím druhým potom značka se symbolem vozíčkáře. Zaparkujete, hodíte „blikačky“ a do tří minut zase odjíždíte pryč.


Na motoristických fórech často koluje mýtus, že na parkovacím místě pro invalidy je možné zastavit na tři minuty, aniž by to skončilo pokutou. Jde však pouze o zmatečné znění zákona, které to nejdříve umožňuje a o pár stránek později zase zakazuje. Na kterých vyhrazených stáních je tedy možné stát pár minut bez pokuty a kde naopak hrozí desetitisícový trest?

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
14
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
7

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
2
Reklama
Autosalon TV