Minuta stání za dva trestné body a až 10 tisíc korun. Tomuto parkovacímu místu se raději vyhněte
Na motoristických fórech často koluje mýtus, že na parkovacím místě pro invalidy je možné zastavit na tři minuty, aniž by to skončilo pokutou. Jde však pouze o zmatečné znění zákona, které to nejdříve umožňuje a o pár stránek později zase zakazuje. Na kterých vyhrazených stáních je tedy možné stát pár minut bez pokuty a kde naopak hrozí desetitisícový trest?
Všude jinde ano, ale tady ne
Znáte to, vysazujete kamaráda z hospody nebo si jen jdete vyzvednout jídlo do restaurace. Všude plno a nad jedinými dvěma volnými parkovacími místy stojí značky. Na té první je nápis „RÉSERVÉ“ s dodatkem například pro návštěvníky nemocnice a nad tím druhým potom značka se symbolem vozíčkáře. Zaparkujete, hodíte „blikačky“ a do tří minut zase odjíždíte pryč.
Podle zákona to možná vypadá, že jste se žádného přestupku nedopustili. „Řidič nesmí zastavit a stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno. To ale neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno.“
Jenže to není tak úplně pravda. Přestupku jste se nedopustili pouze ve chvíli, kdy byste v našem názorném příkladě zastavili na místě číslo jedna, tedy na tom, kde je značka parkoviště a nápis „RÉSERVÉ“ s dodatkem pro návštěvníky nemocnice. Jakmile byste však zastavili na místě pro invalidy a policie si toho stačila během těch tří minut všimnout, hrozí vám od letošního roku nemalé sankce.
Konkrétně se jedná o peněžitý trest na místě v rozmezí 2500 až 3500 Kč a až 10 tisíc korun ve správním řízení. K tomu navíc ještě dva trestné body, upozornil na to největší český autoklub ÚAMK. No a důvod? „Místům vyhrazeným pro invalidy se věnuje specifická úprava obsažená až v pozdějším paragrafu, kde je výslovně uveden zákaz stání, pokud není vozidlo označeno parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením,“ vysvětlila nám mluvčí státní policie Violeta Siřišťová a následně i mluvčí Ministerstva dopravy ČR Alena Mühl.
Aby tedy bylo jasno, zastavit a stát je na tři minuty bez rizika pokuty možné na všech vyhrazených parkovacích místech s výjimkou těch určených pro invalidy.
Raději parkujte dál
V obchodních domech nebo třeba velkých parkovištích je pak ideální si dát od parkovacího místa pro lidi se zdravotním postižením větší odstup, aby nedošlo k nějakým nepříjemnostem. Víc už nám k tomu řekl instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal: „Své žáky učím vždy parkovat ob jedno místo od toho určeného pro invalidy. Jde o to, že lidé se zdravotním postižením často potřebují více místa pro vystupování nebo nastupování a někdy mohou mít například i vestavbu pro invalidní vozík, takže potřebují více prostoru za vozem.“