Reklama
Řidičův chleba

Středočeská policie prozradila detaily o vozovém parku. Překvapil nejen počet najetých kilometrů

Nejvíce mají policisté speciálních aut určených pro výjezdy k dopravním nehodám
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Středočeský kraj je největší v Česku, a tak se není co divit, že se po něm pohybuje velká spousta řidičů, dochází k řadě nehodám a že je nad tím vším potřeba adekvátní dohled. Zeptali jsme se proto středočeské policie na to, kolik aut a jaká pro dohled nad děním na silnicích používají. Také jsme zjišťovali i jakou mají spotřebu nebo kolik kilometrů vlastně ve službě ujedou.

Nenápadné superby i octavie s rámem

Komisařka středočeské policie Barbora Schneeweissová nám prozradila, že k dubnu letošního roku má středočeská policie 49 aut. Jde o šest superbů kombi třetí generace, které pohání dvoulitrový benzinový motor TSI o výkonu 276 koní. Tato auta s pohonem všech kol jsou určena především pro dohled na provozem na dálnicích. Kontrolují jak bezpečnost, tak třeba i dálniční známky. K tomu má středočeská policie také pět superbů ve čtyřkolce, ale v krátké verzi. Ty jsou vybaveny radary a záznamovou technikou a jak už asi tušíte, jsou určeny především pro měření rychlosti. Policisté však stále používají i trojici dvojkových superbů s motorem 3,6 TFSI. Jde už o starší auta, u policie dosluhují. Stále ale mají měřicí techniku a občas se s nimi na dálnicích můžete setkat.

To je ale jen začátek. Policisté dále disponují deseti trojkovými octaviemi ve verzi kombi s dvoulitrovým benzinovým motorem. Ty jsou vybaveny předním beranidlem, které je určeno především pro PIT manévr. Používá se proti ujíždějícím a nebezpečným řidičům. K nim pak mají pět klasických policejních octavií druhé generace v policejních barvách, čtyři jedničkové v civilním provedení, jednu trojkovou octavii v policejních barvách a jednu v civilním provedení. Tak mohutný vozový park pak doplňuje 14 transporterů, které jsou určeny pro výjezdy k dopravním nehodám.

Reklama

Tisíce kilometrů měsíčně

I ti z nás, kteří tráví za volantem opravdu hodně času, nikdy asi nenajedou to, co policisté sloužící ve středočeském kraji. Barbora Schneeweissová nám vysvětlila, že celkový měsíční nájezd vozidel „se liší podle velikosti oddělení, dopravní situace, bezpečností situace nebo množství dopravních nehod.“

Průměrně jde o tisíce kilometrů měsíčně. Například největší oddělení v Mirošovicích, kde mají přiděleno 12 aut, měsíčně najede v průměru až 24 tisíc kilometrů. Oddělení v Bernarticích, kde mají deset vozidel, pak 10 tisíc kilometrů.

Hodně práce mají i v Rudné, kde s osmi vozidly najedou až 24 tisíc kilometrů měsíčně. V Poříčanech měsíčně s osmi vozidly ujedou 16 tisíc kilometrů a například v Nové Vsi se čtyřmi vozidly to je 9000 kilometrů.

Spotřeba není nijak závratná

Se spotřebou policejních aut je to vlastně stejné, jako s těmi najetými kilometry. Záleží na tom, jestli policisté s autem provádí běžný dohled nebo honí rychlé řidiče. „Vozidla vybavená motorem TSI mají spotřebu okolo sedmi litrů Naturalu 95. U dálničních speciálu (Superb III 2.0 TSI 206 KW) se může pohybovat okolo devíti litrů, převážně se jedná o dojíždění řidičů po změření rychlosti, může být tedy i vyšší. Spotřeba tedy není razantně vyšší, něž u běžných civilních vozidel. Snad jen u transportérů se spotřeba pohybuje okolo sedmi až osmi listů nafty, a to z důvodu umístění zástavby a vyššímu odporu vzduchu. Tato auta totiž na střeše mají světelná tabuli,“ vysvětlila nám Barbora Schneeweissová.

Každý řidič asi někdy narazil na policejní auto, které stálo buď u dálnice, nebo na čerpací stanici a na první pohled to mohlo vypadat, že policisté jen lelkují. To je ale chybná domněnka. Hlídky v zaparkovaných autech pracují, k dispozici mají kamery a počítače s přístupem do databáze vozidel. Ačkoliv tedy parkují, stále kontrolují, zda kolem nich neprojelo kradené auto, zda řidiči dodržují rychlost, ale třeba i to, jestli netelefonují za volantem nebo jsou připoutaní.

„Vzhledem k tomu, že se kontrola různých oprávnění, platností STK nebo třeba pojištění přesunují do IT prostředí, kdy policista má oprávnění tyto systémy vytěžovat, není již nutné každé vozidlo kontrolovat fyzicky po jeho zastavení. Vše probíhá automaticky po načtení registrační značky do systému,“ vysvětlila Barbora Schneeweissová.

Reklama

Diskuze

Michal - 07.05.2022 18:47:50
Tak jak jinak proč podporovat České zaměstnance , když můžeme nacpat prachy někam jinam. Zase super článek o tom jak budeme žrát hlínu.
Name - 13.04.2022 22:16:19
Same, vyjezdenost cestaka znamena dalnice, tempomat a nohy na palubce. Neplet jabka s hruskama ;-)

Policejní Škody Scala nebudou mít beranidla ani radary. I tak stojí speciální výbava půl ceny auta

Policie bude auta od škodovky odebírat v příštích třech letech. Jedno vyšlo na zhruba 700 000 Kč
14.01.2021 18:23
|
7
Reklama

Beranidlo policejní octavie v akci. Podívejte se, proč a jak sestřelili strážníci řidiče citroënu

Ujíždějící šofér se rychle blížil do obce, kde v tu dobu bylo hodně chodců
19.07.2020 08:43
|
10

Mají beranidla i schránku na samopal. Policie dostala nová auta vybavená na honičky

Podle ministra vnitra přišla výměna aut za minutu 12. Vozový park policie je totiž zastaralý
22.11.2019 16:25
|
67

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0
Reklama
Autosalon TV