Reklama
Řidičův chleba

Policejní Škody Scala nebudou mít beranidla ani radary. I tak stojí speciální výbava půl ceny auta

Policie bude auta od škodovky odebírat v příštích třech letech. Jedno vyšlo na zhruba 700 000 Kč
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Auto je již tradičním dodavatelem vozidel nejen pro Policii České republiky. Od roku 1993 bylo českým policistům a Ministerstvu vnitra předáno více než 20 000 nejrůznějších modelů a specifikací. Některé byly speciálně upravené dle policejních požadavků, jiné zcela sériové. Do té první kategorie spadá i nejnovější dodávka více než 1200 kusů modelu Scala v policejních barvách, s majáky a dalším speciálním a velmi drahým policejním vybavením. Podle našeho zdroje z automobilky Škoda Auto je totiž právě policejní vestavba na celém autě to zdaleka nejdražší a blíží se až polovině ceny vozidla.

Jedno auto za tři čtvrtě milionu

Podle automobilky, ale i Ministerstva vnitra vyšla stát zakázka na nová auta na asi 840 milionů korun bez DPH. Za to dostanou policisté po celém Česku více než 1200 vozidel. Zeptali jsme se ve Škodě Auto, ale i na ministerstvu vnitra, na to, kolik těch aut nakonec ve skutečnosti bude. Bohužel nám ani jedna strana nebyla schopna odpovědět, protože jde o zcela výjimečný tendr, který nebude uzavřen do té doby, dokud nebude dodán poslední vysoutěžený vůz.

Škodovka se v rámci výběrového řízení zavázala, že vozidel za výše zmíněnou cenu jistě bude více než 1200, ale kolik přesně, nedokáže říct. Je to proto, že policisté budou auta odebírat a hlavně postupně objednávat až do roku 2024. „Cena vozidla (podle našich zdrojů zhruba 700 000 Kč bez DPH – pozn. redakce) zahrnuje bezplatný servis na pět let. V letošním roce plánujeme odebrat přes 500 kusů těchto vozidel,“ vysvětlil policejní prezident Jan Švejdar.
Reklama

Bez radarů, ale s kamerou

Cena za jeden vůz vypadá na první pohled vysoká, je ale potřeba přihlédnout k tomu, že je automobilka dodává i se speciálním policejním vybavením, které se značnou měrou právě na konečné ceně auta podpisuje. A nejde jen o majáky nebo reflexní polepy. Speciální výbava zahrnuje například montážní sadu mobilního terminálu pro radiostanici s instalovaným výstražným zvukovým a rozhlasovým zařízením, práškový hasicí přístroj, kameru Garmin sledující dění před vozidlem, demontovatelnou mříž oddělující prostor pro posádku od zavazadelníku a další položky nezbytné pro výkon služby.

Upravené zadní nápravy

Podle ministerstva vnitra jsou všechny scaly určeny do běžného výkonu služby pro základní dohled, jsou tedy vybavena jen onou kamerou, která bude monitorovat jednotlivé zásahy. Radarem tedy nová vozidla osazena nebudou. A ze stejného důvodu nedostanou ani mohutná beranidla, která mají některé policejní octavie.

Pavel Jína ovšem dodal, že krom tohoto vybavení prošly scaly úpravou přímo ve výrobě: „Pro splnění požadavků Policie ČR budou policejní vozy mírně upraveny. Pro vyšší odolnost a zachování světlé výšky vzhledem k přidané výbavě v podobě policejní vestavby budou upraveny zadní nápravy vozů. Oproti sériové výrobě budou ve vozech odlišné pružiny, tlumiče a robustnější kryt motoru a převodovky,“ řekl.

Diskuze

PICHAV - 14.01.2021 18:51:01
CESI CHLASTAJ RADEGAST !!!! ZASTIHLA JE FOTOPAST !!!! V LESE PRO KUS ZVANCE !!!! KAZDY DELA KANCE !!!! V LESE SAMY ZASE KANEC !!!! NA D1 ZASEKANEC !!!! FIZLI SLIZLI SKRTY !!!! NEMAJI BERANI DLA HU CIHLU PROTO NA PLYN AZ NA PODLAHU !!!! TOJO TA
PICHAV - 14.01.2021 18:55:48
TO SE ZASE !!!! JAKOPRASE BUDE !!!!! PAVEL DIVIS SE !!!! DIVIT SE !!!! POLICIE V AKCI NA PRIME MRKNETE !!!!!!!! TATO PANSKA VYBAVA ZA PUL MEGA ???? V TOM MUSI BYT NEJAKA ROCNI KURA PRO UZIVANI NE ??? ABY ORGANI BYLI DOST DLOUHY !!!!

Podívejte se na největší prasárny, které natočily kamery dopravní policie. Přesto byl rok 2020 dobrý

Největším problémem řidičů je nevěnování se řízení. Častým prohřeškem je i příliš vysoká rychlost
14.01.2021 09:53
|
5
Reklama

Přestupek zaznamenaný na palubní kameře nebo mobilu je důkaz. Policie je hledá i na internetu

Je ale potřeba, aby byl záznam dostatečně kvalitní. Jen pak může policie hříšníka vypátrat
07.12.2020 15:00
|
4

Studentský spider z modelu Škoda Scala nese jméno Slavia. Vzdává hold 125. výročí automobilky

31 žáků Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO se snažilo spojit historii s modernou
20.07.2020 15:00
|
4

Řítil se po mokré D1 v SUV od Mercedesu skoro dvoustovkou. Už dříve přišel čtyřikrát o řidičák

Podle policie je tak vysoká rychlost na dálnici extrémně nebezpečná. Obzvlášť v zimním období
20.01.2021 17:59
|
4

I spolujezdec může způsobit nehodu. Od policie se dočká pokuty, stejně jako kdyby řídil

Povinné ručení i v tomto případě škody kryje. Řidič může po spolujezdci požadovat zaplacení škody
20.01.2021 06:45
|
0
Reklama

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama
Autosalon TV