Reklama
Řidičův chleba

Startovací kabely jsou pasé. Powerbanka nahodí totálně mrtvé auto. Klidně několikrát

Stačí správně připojit, nastartovat a může se jet. Promyšlená krabička dobije i mobil a má svítilnu

Říká se, že kovářova kobyla chodí bosa. A to je přesně případ starého auta motoristického novináře, který se musí věnovat testovacím vozům a tak svoje nechává dlouho stát. Čas od času se proto stane, že je jeho baterie natolik slabá, že už sama bez pomoci nenastartuje. Jenže co dělat, když je auto zaparkované čumákem ke zdi, v řadě stojících vozů v úzké ulici nebo prostě nemáte kamaráda, který přispěchá se svým autem? Řešení existuje.

Nejen pro lajdáky

Ano, budu nyní za lajdáka. S Citroënem Berlingo, který jsem před několika měsíci vychválil jako vynikající držák bez jediné závady, se mi mstí za to, že ho nechávám dlouho stát na ulici. A pak si na něj vzpomenu jen ve chvíli, kdy je čas na novou STK. Auto ale nestartuje. Ani neškytne, ani se nepohnou ručičky na budících a digitální hodiny ukazují jen tmu. Mrtvá baterie!

Pro tento případ jsem měl ve voze vždy připravenou sadu kvalitních startovacích kabelů. Jenže minule jsem s nimi nahazoval jiné podobně opomíjené auto a řidičce je raději na delší dobu půjčil, kdyby opět nastal problém. Auto je navíc zaparkované podélně v docela úzké ulici a příjezd jiného vozu, který by mě přes kabely nahodil, je prakticky nemožný.

Vzpomněl jsem si, že jednou mi takto nešlo nastartovat před showroomem, kde jsem vracel novinářské auto. Přišel technik s velkou krabicí, kterou zapojil do baterie, otočil klíčkem a bylo. Takový jump starter je ale pro domácí použití trochu moc. Vydal jsem se proto do hlubin internetu zjistit, jestli neexistuje něco podobného jen v lepší formě.

Prostě powerbanka

A ono existuje. Powerbanku pro auta seženete poměrně jednoduše. Na výběr je celá řada přístrojů s cenami od 1300 do 8000 korun. Přitom přijatelné startovací kabely stoj alespoň pětistovku, ty nejlepší pak okolo 1500 korun. Vybrat přístroj v podobné ceně by nemusel být problém. Nakonec jsem na jednom českém e-shopu objednal jump starter Volcano 1200 od firmy Topdon za 1890 korun.

Přístroj dorazil v úhledném balíčku, který se rozbaluje jako lepší mobilní telefon. V balení byl návod, dobíjecí kabel a kabely s kleštěmi pro připojení k baterii. Powerbanka má kapacitu 12 800 mAh a může nabíjet běžnou elektroniku přes dvě USB zásuvky. Výrobce tvrdí, že nastartuje až čtyřlitrový naftový motor nebo 6,5litrový benzinový. Samozřejmě nahodí i motorku, skútr, zahradní traktor nebo loď.

K dispozici je LED svítilna s několika režimy, která se bude hodit v případě nočních problémů. Přístroj je voděodolný, lze ho použít tedy i v případě, že prší. Měl by fungovat v teplotách od -20 do plus 60 stupňů Celsia a je navíc opatřen ochranou, která zamezí zkratu, přepětí nebo obrácené polaritě pokud jste barvoslepí a špatně zapojíte kleště.

Je to absurdně jednoduché

Přístroj dorazil už v nabitém stavu, podle diod přibližně na 75 procent. A tak jsem ho vzal rovnou k autu. Multimetrem jsem si proměřil baterku a zjistil, že je na tom opravdu špatně. Je na výměnu, ale předtím chci alespoň auto dostat k sobě na parkovací dvůr. Zapnu tedy powerbanku, zapojím dvojitý kabel a pak připojím červenou klipsnu na plus a černou na minus. Rozsvítí se zelená dioda, že je vše v pořádku.

Přístroj má startovací proud 1200 A a funguje v pulzech. Otočím tedy klíčkem, sekundu se nic neděje, ale pak auto dostane jednu dávku. Nastartuje, jako by mělo novou baterii. Což v tu chvíli vlastně na moment má. Pak už jen stačí co nejdříve zase powerbanku sundat. O proud se nyní stará alternátor vozu. S úplně vybitou baterií není bezpečné jet, stačilo by, aby mi Berlingo „chcíplo“ a musel bych ho nahazovat znovu. Pravděpodobně i za nespokojeného troubení ostatních účastníků provozu, které bych blokoval. Naštěstí to je do dvora jen pár set metrů. Parkuju a jdu si objednat novou baterii.

Powerbanka pro auta funguje skvěle. Překvapila mě a jednoznačně ji tedy doporučuji všem, kteří se bojí toho, že nenastartují. Samozřejmě ji ale musí udržovat v nabitém stavu, to snad není nutné připomínat. V teple domova ale li-ion baterie vydrží dlouho. Nakonec přidám poznámku: powerbanku jsem koupil ze svého, nejde o článek placený výrobcem. Předtím jsem ani nevěděl, že existuje. Možná to na rozdíl ode mě řada čtenářů ví, ale pokud se najdou tací, kteří s sebou ještě dnes tahají startovací kabely, tak mají možnost sáhnou po tomto jednodušším řešení.
Reklama

Diskuze

Tomáš - 25.01.2022 09:46:23
Měl jsem přímo tu samou powerbanku co je v tomhle článku a po prvním pokusu nastartovat běžné 2.0 tdi kdy s ním ani skoro neotočila jsem ji zase vrátil.. Tohle je dobrý tak na 1.6 benzin, s tím to nemá prakticky problém...
Robert - 31.10.2021 18:58:57
Když si koupíte startovací kabely 600A, tak tím nahodíte cokoliv. já jsem si je koupil a fungují perfektně. Kupoval jsem je z obchodu bmshop .eu jsou ze 100% mědi a mají 4 m dlouhé kabely.

Další fabia jen na elektřinu a konec scaly. Šéf firemních odborů nastínil budoucnost Škody

Jaroslav Povšík tvrdí, že šéf koncernu VW Diess chce být evropským Elonem Muskem
15.09.2021 07:50
|
27
Reklama

Zima vyrobila ze spousty silnic ementál. Škodu na autě nemusí poškozený řidič hradit ze svého

Kdo za stav silnice zodpovídá? Co nepodcenit, aby nezmizel nárok na odškodnění?
17.03.2021 07:46
|
4

Kalendářní zima sice ještě nepřišla, ta petrolejářská však už ano. Zimní nafta je alfou omegou

Od poloviny listopadu se u čerpacích stanic začíná prodávat takzvané zimní palivo
19.11.2020 09:28
|
16

BMW Skytop navazuje na legendární bavoráky. Navzdory elektrickým trendům má osmiválec

Model představený na výstavě luxusních vozů dosahuje výkonu 617 koní. Je to ale koncept
27.05.2024 17:00
|
0

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
3
Reklama

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV