Reklama
Řidičův chleba

Další fabia jen na elektřinu a konec scaly. Šéf firemních odborů nastínil budoucnost Škody

Jaroslav Povšík tvrdí, že šéf koncernu VW Diess chce být evropským Elonem Muskem
Zdroj: Škoda Auto

Sotva se oficiálně objevila nová a v dnešní době pohříchu zcela neelektrická nová generace Škody Fabia, už se v kuloárech šíří zvěsti, které nevěstí nic moc dobrého pro její středně vzdálenou budoucnost. Jak nedávno rozkryl firemní odborový boss Jaroslav Povšík, nejistota panuje v Mladé Boleslavi také ohledně dalších modelů.

Konec kombíku i přes finanční ztráty

Konec dovolené ve Škodě s sebou přinesl i definitivní konec pro oblíbený model Fabia Combi. Mnoho lidí konec éry malého kombíku nese těžce, ale bude hůř. Zdá se totiž být nezvratné, že konec brzy zastihne i klasickou Fabii. V nedávném rozhovoru pro deník Právo se o budoucnosti automobilky rozhovořil šéf odborů Jaroslav Povšík.

Podle Povšíkových slov bylo již delší dobu zřejmé, že Fabia Combi definitivně končí. Někteří členové představenstva o tom věděli už před celozávodní dovolenou. Škodu přitom takový razantní krok bude stát velmi mnoho peněz. Do aktuální fáze vývoje Fabie Combi byla již prý investována více než jedna miliarda korun. Kromě financí se bude muset představenstvo Škody poprat i s jiným problémem.

Za každým modelem stojí tým sestávající z několika desítek lidí a i Fabia Combi zaměstnávala přibližně 220 zaměstnanců. Ti budou muset být po ohlášení ukončení vývoje převeleni na jiné projekty. Z rozhovoru jsme se mohli dozvědět i to, proč došlo k samotnému ukončení vývoje. Jaroslav Povšík se v tomto směru nehrál na diplomata. Prostě řekl, že rozhodnutí o ukončení vývoje nepřišlo z Mladé Boleslavi, ale Wolfsburgu. Celý příkaz se přitom odvolává na Evropskou unii, která se stůj co stůj snaží zlikvidovat auta se spalovacím motorem.

Ani facelift, už pouze elektrická platforma

V Mladé Boleslavi prý ihned po oznámení konce vývoje nové generace Fabie Combi zvažovali důkladný facelift současné generace malého kombíku. Avšak z toho nakonec sešlo, protože by takový krok jen zbytečně způsoboval další nemalé finanční výdaje. Koncern se už podle Povšíkových slov vydal na cestu elektromobility a s žádným jiným alternativním pohonem nepracuje.

Jaroslav Povšík se dokonce opřel i do samotného Herberta Diesse, který podle něj chce být evropským Elonem Muskem (zakladatel Tesly). Nemáme tedy očekávat žádná auta na vodík nebo další vývoj hybridů. Nejdůležitější informací celého rozhovoru je však to, že koncern přestane dále vyvíjet platformu MQB A0, na které stojí aktuální fabia, a nahradí ji elektrickým šasi MEB.

V rozhovoru dokonce padl i konkrétní rok, od kterého auta segmentu A0 již nebudou z pohledu koncernu rentabilní. Povšík uvádí: "Bavíme se o roce 2025 nebo 2026. Opustíme platformu MQB A0 a přecházíme na elektrickou platformu MEB. Malá auta však budeme vyrábět i nadále."

Kromě Fabie skončí také Scala nebo Polo

Klasická Škoda Fabia tedy určitě skončí. Bude nahrazena elektrickou verzí. Avšak momentálně ještě není jisté, zda ponese stejné označení. Podobný osud tedy čeká i Škodu Scala, Kamiq, VW Polo, T-Cross, Taigo, SEAT Arona, Ibiza a také Audi A1.

U větších modelů je už nyní jasné, že skončí s naftovými motory, které budou nahrazeny benzinovými nebo elektrifikovanými verzemi. Je to z toho důvodu, že mnoho měst v budoucnu zavede zákaz vjezdu naftovým autům nebo jim udělí vjezdovou pokutu. Například benzínový Kodiaq má být podle Povšíka v současnosti jedním z nejúspěšnějších modelů Škody, co se týče marže na jeden prodaný kus.
Reklama

Auta bez centrálního zamykání?

Poslední část rozhovoru byla spojena se současnou polovodičovou krizí. Postihla i Škodovku, a to v nemalé míře. Aktuálně má na parkovištích stát přes 50 tisíc nedokončených aut, která čekají na dodání potřebných čipů. Parkování takového množství aut je přitom velmi náročným logistickým úkolem. Proto v Mladé Boleslavi zvažují několik kroky, které by mohly vést k urychlení dokončení těchto aut.

Jedním z možných scénářů je pozměnění konstrukce a homologace tak, aby například zadní dveře neměly dálkové zamykání, čímž by došlo k ušetření dvojice čipů, která by mohla být použita na jiném autě. Zatím je však takový krok jen v rovině teorie.

Diskuze

Jarmil - 15.09.2021 11:33:41
Takže konec českého Dietroidu. a z Boleslavi bude město duchů. jen co začne masivní propouštění začnou eurohujeři rychle otáčet.
Bakoun - 15.09.2021 12:20:15
Scaly není škoda, měl pokračovat Rapid tak jako jinde ?

Žaluzie u chladiče nebo kryty kol. To vše musí nová Škoda Fabia mít, aby mohla kašlat na elektřinu

Škodováci se při vývoji čtvrté generace malého hatchbacku pořádně zapotili
31.08.2021 17:23
|
19
Reklama

Škoda má 50 000 rozpracovaných aut a kvůli nedostatku součástek ruší další pracovní směny

Propouštění v největší české automobilce podle odborářského bosse Povšíka zatím nehrozí
26.08.2021 13:06
|
10

Další Mr. Q? Škoda si nechala zaregistrovat název Elroq, malé SUV ale může navázat i na stodvacítku

Je na bíle dni, že modelová řada elektrických škodovek se bude nejprve rozšiřovat směrem dolů
13.08.2021 14:22
|
5

Zazimování motorky si žádá větší péči než auto v garáži. Důslednost se vyplatí

Kvalitní ošetření mašiny před zimou je základem pro bezproblémovou příští sezónu
27.10.2021 18:06
|
0

Test motocyklu Triumph Bonneville T120: Stylové retro plné emocí

Zlí jazykové tvrdí, že klasické Triumphy jsou v podstatě Jawy 350 se silným motorem. Není tomu tak
25.10.2021 07:42
|
1
Reklama

Při nehodě v tunelu vás může zachránit SOS kabina. Záchvat klaustrofobie hrozí každému

Od nehody v tunelu se člověk instinktivně snaží dostat na povrch. Není to vždy šťastné řešení
21.10.2021 07:45
|
4

Kolik let byli Škodováci bez kombi a jak lili hliník? Vyzkoušejte si, co opravdu víte o škodovkách

Hodně přes sto let trvající historie české značky je nekonečnou studnicí zajímavostí
17.10.2021 18:45
|
4
Reklama
Autosalon TV