Slováci změnili dálniční známky. Teď fungují stejně jako ty české, některé jsou ale citelně levnější
Slovensko se zařadilo do skupiny států, které podle nařízení EU upravily systém dálničních známek. Stejně jako v Rakousku nebo v České republice je tak od srpna možné i u našich východních sousedů pořídit známku s platností pouze jednoho dne. Systém je po úpravách v podstatě identický s tím, co známe z našich končin. Slováci ale nezměnili cenu roční známky a i ta denní je levnější.
Roční stále za 1500 Kč, denní za 136 Kč
Na Slovensku tak lze i po nástupu nového systému koupit roční známku za v přepočtu zhruba 1500 Kč, tedy o 800 Kč levněji, než tomu je dnes u nás. Konkrétně vyjde roční kupon na 60 eur. Ze slovenské nabídky ovšem zmizela klasická roční známka s platností na jeden kalendářní rok. Stejně jako u nás se teď na Slovensku prodává pouze známka s platností 365 dnů. Podle slovenského ministerstva dopravy by ponechání obou ročních známek bylo matoucí.
Zatímco roční slovenský kupon je citelně levnější než ten český, u třicetidenní a desetidenní známky jsou rozdíly zanedbatelné. Třicetidenní slovenská známka vyjde na 17 eur (427 Kč, u nás stojí 430 Kč), desetidenní slovenská známka stojí 12 eur (302 Kč, u nás 270 Kč). Nová denní slovenská známka stojí 5,4 eur, což je v přepočtu zhruba 136 Kč. V ČR zaplatíte 200 Kč. Sluší se doplnit, že slovenská dálniční sít není tak rozsáhlá jako ta česká.
Dvě stě kilometrů bez poplatku
Slovensko spolu s nedávnými změnami také umožnilo zvláštní vyhláškou používat některé úseky dálnic bezplatně. Podle tiskové zprávy slovenského ministerstva dopravy jde například o obchvaty Bratislavy, Košic, Prešova, Popradu nebo Žiliny. Celkově mají tyto úseky bezplatných slovenských dálnic délku přibližně 200 km.
Povinnost zařadit do nabídky denní dálniční známku se vztahuje také na Slovinsko, které nastavením svého systému mnohé tuzemské řidiče rozčiluje. Jak zjistili kolegové z cestovatelského webu Fotr na tripu, Slovinci dosavadní praxi pravděpodobně změní až v tom nejzazším možném termínu, který evropská směrnice umožňuje, což je jaro roku 2030.