Rychloměr staršího auta klame víc než u nového. Je to kvůli bezpečnosti i směrnicím EU
Je to časté „hospodské“ téma mezi řidiči. Jak je možné, že na rychloměru auta mám přesně padesátku, ale informační radary v obci ukazují třeba 45 kilometrů v hodině podobně jako rychloměr v navigaci telefonu? Odpověď je jednoduchá. Hlavně u starších vozů totiž tachometr z bezpečnostních důvodů takzvaně proměřuje.
Nikdy méně než realita
Podle směrnice Evropské unie nesmí být v žádném případě zobrazená rychlost na tachometru nižší než ta reálná. Jasněji řečeno, řidič si prostě nesmí za volantem myslet, že jede pomaleji, než je skutečnost. Norma ECE-39, kterou se řídí výrobci aut pro evropský trh, určuje maximální povolenou odchylku prezentované rychlosti. Odchylka pouze směrem nahoru může být nejvýš deset procent z aktuální rychlosti plus 4 kilometry v hodině. Pro přehlednost uveďme příklad: při padesátce může rychloměr ukazovat v rozmezí 50 - 59 km/h.
Proměřování totiž počítá s tím, že měření rychlosti vozu vychází z obvodu kol a počtu jejich otáček. Obvod pneumatiky ale ovlivňuje její druh, nahuštění kola i opotřebení. Takže skutečná rychlost se často liší od zobrazené v přístrojové části. Výše uvedené platí samozřejmě pro všechna auta. Nicméně konstruktéři nejnovějších vozů se snaží odchylce směrem nahoru vyhýbat, aby dokázala reálnou rychlost zobrazit co nejpřesněji. Samozřejmě při dodržení pravidla, že tachometr nikdy neukazuje méně, než je skutečnost.
Moderní auta využívají GPS
Umožňují jim to moderní technologie včetně připojení vozu k GPS. Díky jeho signálu se totiž dá případná odchylka mezi prezentovanou a skutečnou rychlostí odhalit a kompenzovat, takže řidiči se ukazuje reálný počet kilometrů v hodině. Motivací pro výrobce k přesnému měření moderních aut je také požadavek nezávislé organizace EuroNCAP, která na základě crashtestů hodnotí bezpečnost vozů. Přesnost rychloměru totiž nově hodnocení přímo ovlivňuje. Lepšímu měření rychlosti u novějších aut nahrává také fakt, že od roku 2014 musejí mít nová z výroby povinně senzory tlaku v pneumatikách.
Ať už máte novou nebo starší „káru“, doporučuji řídit se údajem na rychloměru. Ten vám totiž jednoznačně zaručí, že nepojedete rychleji, než ukazuje.