Hlukové radary
Jiné automobilky k emisím hluku přistoupily tak, že hluk jednoduše snížily a nijak se ho nepokusily nahrazovat. To je samozřejmě také cesta, protože mnoho majitelů sportovních aut si pak stejně pomocí výfukových systémů
nějakého externího úpravce
přizpůsobí zvuk sobě na míru, tak jak se jim to líbí. V současné době jsou totiž úřady i policisté na měření hluku vozidel krátcí. Tady alespoň u nás a zatím!
Snaha omezit hluk vydávaný motorovými vozidly není ničím novým a v EU se o ní diskutuje už dlouhá léta. Vždyť poslední legislativní úprava, která stanovila povolenou hlučnost automobilů a motocyklů na 74 - 80 dB, pochází už z roku 1996. Problémem ale není ani tak samotný parametr, jako spíš obtížná kontrola jeho dodržování. Trpělivost už před nedávnem došla rakouským a německým úřadům, které loni plošně omezily jízdy motocyklů v některých lokalitách ve dnech pracovního klidu. Právě v souladu s evropským právem by mělo být podle informací Ministerstva dopravy od roku 2023 zavedeno povinné měření hluku také na českých STK. Mnohem účinnější recept ale začal platit letos v srpnu ve Francii.
V Paříži již před dvěma lety nainstalovali "zvukové radary", ale využívali je jen ke statistickým účelům. To se však v dohledné době změní. Aktuálně tam testují schopnosti a přesnost "hlukových radarů" pojmenovaných Medusa s cílem, aby začaly fungovat automaticky. "Medůzy" aktuálně procházejí podrobným testováním nejen na předměstích Paříže Rueil-Malmaison a Villeneuve-le-Roi, ale i v dalších městech, včetně Lyonu nebo Nice. Zařízení fungují úplně stejně jako radary na měření rychlosti. Při překročení povoleného hlukového limitu radar automaticky udělá snímek RZ vozidla nebo motorky, který je následně spolu s pokutou, zaslán jejich majiteli.