Řidička v Praze zkolabovala v autě za jízdy. Ještě stihla pustit varovné blinkry
Tohle se bohužel může stát úplně každému. Většina z nás je ve stresu, jsme přepracovaní, unavení a tělo není stroj. Ke kolapsu tak může dojít prakticky kdykoliv, i za volantem během standardní cesty na nákup, do práce nebo za jinými povinnostmi. Pokud se nám něco takového stane, je potřeba spoléhat na to, že nám ostatní pomohou. Přesně jako se to stalo v případě řidičky, kterou zachránila náhodou kolem jedoucí hlídka policistů.
Štěstí v neštěstí
K vypjaté situaci došlo v pátek 3. prosince v Michelské ulici v Praze 4. Hlídka policistů si všimla, že proti ní jede osobní auto, jehož řidička rozsvítila výstražné světlomety, chytila se za hlavu a následně spadla na volant. Když policisté dojeli k autu a otevřeli jeho dveře, řidička už na ně nereagovala a byla v bezvědomí. Po chvíli se trošku probrala, ale byla jen schopná naznačit, že se jí špatně dýchá.
„Jeden z policistů u ní zkontroloval životní funkce a zjistil, že dýchá. Druhý zajistil vozidlo proti samovolnému odjezdu a zavolal rychlou záchrannou službu a celou věc oznámil. Krátce poté kolem policejní hlídky projížděla ambulance, která zastavila a poskytla hlídce pomoc,“ vysvětlila průběh situace policejní mluvčí Violeta Siřišťová.
To už ale byla na cestě i rychlá záchranná služba, která si ženu následně převzala do péče a odvezla ji do nemocnice k další péči.
Nepodceňujte první pomoc
Na podobnou situaci může narazit každý. Důležité je se zachovat správně, myslet i na svou bezpečnost a nebát se volat o pomoc. Pokud si všimnete podobně kolabujícího řidiče, vždy u něj zastavte, ale nezapomínejte i na svou bezpečnost. U svého vozu tedy rozsviťte světla, včetně těch výstražných a oblékněte si reflexní vestu. Už v tu chvíli mějte v ruce mobilní telefon, bude se hodit.
Nejprve zkuste zjistit, co se stalo. Pokud je řidič opilý, ale vnímá, můžete vytočit jenlinku 158. Operátor po svém uvážení případně přivolá záchranáře. Ovšem v případě, jaký se stal v Michly, ihned volejte buď linku 112 nebo rovnou záchrannou službu. Operátorka záchranářů vás bude přesně instruovat, jak postupovat. Doporučujeme dát telefon na hlasitý odposlech, budete tak mít volné ruce.
Připravte se na to, že možná budete muset zahájit masáž srdce. Operátorka záchranné služby vám poradí, ale základem je postiženého položit na zem, záklonem hlavy uvolnit dýchací cesty a pravidelně stlačovat hrudník. Pokud si nejste jisti, jak rychle, vzpomeňte si na slavnou písničku Stayin´ Alive (Zůstat naživu) skupiny Bee Gees. Její tempo, respektive rytmus, je ideálním rytmem srdeční masáže.