Reklama
Řidičův chleba

Zneužívá někdo parkovací místa pro rodiny s dětmi? Policie zakročí, musíte ji ale zavolat

Nejvíc strážníci řeší neoprávněné parkování na místech pro invalidy. Hůře se brání elektromobilistům
Zdroj: Redakce

Jistě jste si u mnohých nákupních center či na veřejných parkovištích všimli míst s piktogramem rodiny nebo kočárku. Jde o parkovací místa vyhrazená právě pro ty, kteří v autě vozí malé děti. Důvod jejich existence je prostý. V případě malých dětí rodiče často potřebují větší prostor kolem auta, aby mohli vyndat kočárek nebo jen dítě ze sedačky a standardní parkovací místa pro ně nejsou dost široká.

Základní lidská slušnost

Mnoho řidičů ale fakt, že jde o místa určená pro rodiče dětí, zcela ignoruje. Někdy z důvodu, že jde o místa širší a lépe se na nich tedy parkuje, jindy proto, že jsou umístěna blízko vchodu do obchodu. Místa vyhrazená pro rodiny jsou jen dobrou vůlí provozovatelů parkovišť, ale i v zákoně mají malou oporu.

Na zkušenosti se zneužíváním míst vyhrazených pro rodiny jsme se zeptali Václava Koukolíčka, tiskového mluvčího Tesco Stores ČR. „Parkování na místech pro rodiny s dětmi je obtížné kontrolovat, ještě obtížnější je neohleduplné řidiče přinutit, aby na těchto místech neparkovali. Vše je to o nějakých základních principech dobrého chování, které ovšem někteří lidé postrádají,“ řekl.

„Kontrola oprávněnosti parkování na místech pro rodiny s dětmi je složitá, jelikož vlastně nejsme schopni rozpoznat, zda zaparkovaným vozidlem přijela rodina s dětmi, nebo zde zaparkoval arogantní řidič. Řídit se přítomností dětské sedačky v autě nelze,“ dodal Koukolíček.
Reklama

Místa pro elektromobily

Obdobný problém jsou místa vyhrazená pro dobíjení elektromobilů. Stává se to velmi často, řidiči, někdy úmyslně, někdy ne, zaparkují na místě vyhrazeném pro elektromobily i s autem se spalovacím motorem. V Americe je to dokonce hloupá zábava majitelů velkých pickupů. Dávají tak najevo své pohrdání nad elektromobilitou. V USA to až donedávna nebyl přestupek. Ve většině tamních států se to ale změnilo a ten, kdo neoprávněně blokuje místo na dobíjení, může dostat pokutu až 150 dolarů, tedy asi 3500 Kč.

A co u nás? Auta blokující dobíjecí stanice jsou tu také častá. Ovšem policie smí zakročit jen v případě, že je takové místo na veřejné komunikaci, kam většina velkých parkovišť u obchodních center patří. Pokud tedy na takovém místě blokuje dobíjecí stanici auto se spalovacím motorem, můžete vy jako řidič či jako provozovatel parkoviště zavolat policii a auto nechat odtáhnout.

Na místa pro elektromobily, ale i pro rodiče s dětmi jsme se zeptali Hany Rubášové, vrchní komisařky z policejního prezidia. Ta nám vysvětlila, jak je to s pokutami a značením těchto míst: „Zákon o provozu na pozemních komunikacích ani jeho prováděcí vyhláška v těchto případech pevně neurčují, jakým způsobem mají být tato místa vyznačována, ani že musí být současně vyznačena jak svislým, tak i vodorovným dopravním značením. Pokud je ale místo pro elektromobily nebo kočárky vyznačeno svislou značkou Vyhrazené parkoviště a k tomu ještě symbolem toho, pro koho je místo určeno, pak na takovém místě smí zastavit a stát pouze tato vozidla. Řidič se tak dopustí přestupku, pokud tato místa použije neoprávněně. Za ten lze uložit pokutu na místě až do dvou tisíc korun.“

Místa vyhrazená pro invalidy

Stejně je to s místem pro invalidy, ovšem s jedním podstatným rozdílem. Místo sice musí být označeno podle zákona, musí být na veřejné komunikaci, tedy veřejném parkovišti, ale za jeho použití už hrozí vysoká pokuta. Jde totiž o přestupek podle paragrafu 125c.

Ten říká, že neoprávněné použití takového místa je sice bez trestných bodů do karty řidiče, ale policie za něj může udělit pokutu na místě do 10 tisíc korun, úřad ve správním řízení pak od 5 do 10 tisíc Kč. Je nutné také počítat s tím, že na případné zavolání někoho, komu je takto neoprávněně blokováno vyhrazené místo, může zavolat polici a požadovat odtah auta. Pak je nutné k pokutě připočítat ještě jeho cenu, která se ale liší v závislosti na městě, kde se tak stane. Třeba v Praze je potřeba počítat s cenou 1900 Kč a v Brně 1800 Kč.
Reklama

Diskuze

Jiří Holek - 28.02.2023 13:31:17
Reakce na článek Josef Hladký - 02.01.2022 21:59:32. Pane, můžeme jen polemizovat, zda šlo o mimořádnou událost a panům došlo pití, anebo šel pan policsta konat služební povinnost. Pletete si důvod s pohodlností. Policie by v prvé řadě měla jít příkladem!
Josef Hladký - 02.01.2022 21:59:32
Reakce na článek pí. Lucie ze dne 2.12.2019 v 8:15 h. Milá slečno nebo paní, doporučuji si přečíst § 27/6 zák. č. 361/2000 Sb.

Podívejte se, jak se v Praze bojuje o parkovací místa: hadicí s vodou, nebo zalehnutím sokova auta

Žena bránila parkovací místo a kropila všechny okolo. Souboj dvou mužů skončil jízdou na kapotě
09.10.2019 08:50
|
2
Reklama

Našli jste své auto v podzemní garáži nabourané? Někde už umí díky kamerám dohledat viníka

Nový systém byl spuštěn na pražském Andělu a nepřetržitě sleduje všechna auta a jejich značky
26.09.2019 14:30
|
0

Vybouchla veřejná dobíjecí vodíková stanice. Znamená to začátek konce jednoho alternativního paliva?

Uvnitř přehledové grafiky najdete čtyři auta, která dokáží jezdit na vodík a vyrábět z něj elektřinu
14.06.2019 11:31
|
2

Retro: Praga V3S byla nezastavitelný stroj. Fungovala jako fekální vůz i raketomet

Vůbec nejznámější československý náklaďák se vyráběl dlouhých 37 let. A některé kusy ještě jezdí
30.11.2024 09:27
|
8

Retro: Autobus Škoda 706 RO vozil první budovatele socialismu. Kufry si museli dát na střechu

Předchůdce mnohem slavnějšího modelu RTO byl důležitým pilířem mobility v tvrdém režimu
23.11.2024 08:16
|
5
Reklama

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama
Autosalon TV