Reklama
Řidičův chleba

Řidiči vidí častěji přestupky u jiných než u sebe. Pravidla nejvíc dodržují ženy a sváteční jezdci

Nedodržování rychlosti i telefonování za jízdy jsou přestupky, kterých se dopouští většina Čechů
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Motoristé si víc všímají cizích přestupků než těch svých. Pokutu za ně ale přiznalo přes 60 procent dotazovaných. Průzkum společnosti Nextbase ve spolupráci s BESIPem ukázal i další zajímavá fakta o českých řidičích. Dotazování se zúčastnilo tisíc motoristů s řidičským oprávněním skupiny B.

Největší problém je s rychlostí

Motoristů, kteří se chovají na silnicích jako premianti, bylo v průzkumu minimum, přesněji pouze pět procent. Počítají se do toho i sváteční řidiči, kteří za volant usedají zřídkakdy. Předpisy totiž dodržují za každých okolností. Kdo se ale dodržování pravidel vyhýbá, to jsou aktivně jezdící muži. Víc se také porušují pravidla při cestě na dovolenou, kam se v létě vydává mnoho Čechů právě autem.

Nejčastějšími přestupky, kterých se dotazovaní dopouští, jsou nerespektování zákazu zastavení nebo špatné parkování (16 %), dále používání telefonu za jízdy (17 %) a překročení maximální rychlosti (62 %). K tomu, že dostali pokutu za nějaký přestupek, se přiznalo 62 procent řidičů. Z toho 34 procent z nich bylo pokutováno právě za překročení rychlostí. Většina dotazovaných také dodala, že se přestupků dopouští, protože spěchají (48 %), jsou nepozorní (21 %) a také netrpěliví (19 %). Ženy z průzkumu vyšly dobře, téměř polovina respondentek totiž ještě nikdy pokutu nedostala.

„Za nehody na silnicích může často spěch a netrpělivost, kterým se dá poměrně snadno předcházet. Pouhá změna chování může významně přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu,“ řekl Oldřich Kassl z BESIP a dodal: „Základem je neřídit pod vlivem alkoholu, drog, ale ani s vypjatými emocemi. Cesty vždy plánovat, vyrazit včas a pospíchat pomalu. Ostatně život máme jen jeden.“

Víc si všímáme ostatních

Řada respondentů se setkává běžně s přestupky ostatních účastníků provozu, které dělají oni sami. Vnímají je ale trochu odlišně, než když je spáchají oni. Průzkum také ukázal, že právě překročení rychlosti je nejčastějším pochybením, kterého si na silnicích všímáme u ostatních, a to až v 81 procentech případů. Dalším deliktem je porušení zákazu předjíždění, se kterým se setkává na svých cestách 41 procent respondentů. V Praze je to pak ještě chybné otáčení se do protisměru na světelné křižovatce.

„Z výzkumu jasně vyplynulo, že se Češi s porušováním dopravních předpisů setkávají velmi často – ať už vlastní vinou, nebo ze strany ostatních řidičů. Z toho důvodu se vyplatí investice do palubní kamery. Data ukazují, že palubní kamera v autě o třetinu snižuje pravděpodobnost nebezpečné jízdy. A pokud přece jen dojde k nehodě, je záznam z kamery důležitým důkazním materiálem pro policii a pojišťovnu, zejména pokud druhý účastník nehody porušil předpisy,“ okomentoval průzkum Laszlo Szalontai ze společnosti Nextbase.
Reklama

Diskuze

Cyril - 22.07.2023 12:39:44
Minimální rychlost je bohužel ustanovena jen na dálnici. Takže pomalá jízda, která způsobuje amok některých spoluúčastníků, je opravdu tématem k řešení.Minimálně u psychologa.Ten kdo nezvládá kritické situace, nemá řídit.Tím neobhajuji jezdit 20 pod limit
Modrý krokodýl - 21.07.2023 23:39:38
Ano. Kdyby policie postihovala přestupky podle zákona, tak by řidička a sváteční jezdci dostávali nejvíc pokut že všech. Protože bezdůvodně pomalá jízda je stejný přestupek.Spíš horší, protože vyvolává krizové situace a agresi ostatních normálních řidičů

V Česku hrozí pokuty i za naprosto banální přestupek. Nevědomky se ho dopouští většina řidičů

Za nesprávné použití klaxonu za volantem můžete zaplatit až 2500 Kč. Týká se to i svatební kolony
10.07.2023 16:06
|
24
Reklama

Couvat jednosměrkou není vždy přestupek. Existují případy, ve kterých řidič unikne pokutě

Když to nejde popředu, zkusíme to pozadu. Může být couvání jednosměrkou legální či nikoliv?
18.05.2022 13:38
|
14
Reklama

Pár metrů za 10 tisíc korun a zákaz řízení. Ukončení předjížděcího manévru na plné čáře je přestupek

Přesto existuje situace, kdy plná čára předjíždění nezakazuje. Chce to ale štěstí a dobrý odhad
21.04.2022 14:07
|
34

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
15

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3
Reklama

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3
Reklama
Autosalon TV