Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se domáhají pravidla zipu i tam, kde neplatí. V obchodě ale nepředbíhám, říká jeden z nich

Zipovat je možné ve zúžení nebo třeba v místě nehody. Lidé to ale zkouší i na křižovatkách
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Dodržování pravidla zipu je jednou ze zásad bezpečné jízdy. Pomáhá k tomu, aby řidiči z jednoho pruhu nečekali třeba kvůli zúžení výrazně déle než řidiči z druhého. Češi ho už umí celkem dodržovat, i když se občas najdou výjimky, kdy se lidé do průběžného pruhu zařazují moc brzy a naopak lidé z průběžného nechtějí pustit řidiče z přípojného, nebo naopak pustí hned dva. Vše je špatně. Rozšířený je ale ještě jeden nešvar – vynucování si zipu tam, kde vůbec neplatí.

Jen slušně čekám...

Takových situací je na českých silnicích spousta, obvykle se objevují ve větších městech, když zhoustne doprava. Jde o křižovatky, které mají více pruhů, přičemž každý vede jiným směrem. Jeden směr je prázdný a druhý naopak přeplněný. To pak nejednoho řidiče láká k tomu, aby se do křižovatky dostal co nejrychleji prázdným pruhem a pak se „cpal“ do plného.

Dobrým příkladem je pražská ulice Radlická na úrovni Jinonic směrem do centra. Většina řidičů poslušně stojí v pravém pruhu, protože ten je jediný, kterým lze pokračovat. Levý zeje prázdnotou, protože směřuje do omezeného vjezdu, kam se smí jen na povolení Prahy 5 (je určen hlavně pro vozidla údržby). Je jasné, že se některým nechce stát a tak zhruba 400metrovou kolonu předjedou a na poslední chvíli „hodí“ blinkr. Někdy jen čekají, jindy se agresivně tlačí do pravého pruhu a zip si vynucují.

Nedávno jsme vpravo čekali i my a potkali se s řidičem, který se tlačil do našeho pruhu. Zajímalo nás, co se za jeho chováním skrývá a tak jsme stáhli okénko a oslovili ho. „Dobrý den. Předbíháte i v supermarketu?“ To byla naše otázka, na kterou jsme čekali odbytí nebo nadávky. Řidič byl ale překvapivě milý: „Ne, v obchodě bych nikdy nepředbíhal. Ale tohle přece problém není. Pospíchám a tak dojedu až sem, dám blinkr a slušně čekám, až mě někdo pustí,“ zněla odpověď muže ve fordu.

„Dobře, ale nemyslíte si, že lidé, které jste teď předběhl, tu také čekají?“ Ptali jsme se dál. „Ale já mám teď v deset důležitou schůzku,“ zazněla už obvyklejší výmluva. Na otázku, zda si pán myslí, že ostatní schůzku nemají, už odpověděl jen pokrčenými rameny. Tak jsme se rozloučili a stáli dál v zácpě.
Reklama

Kdy funguje zip a kdy ne

Je zřejmé, že žádný argument, ani spěch na schůzku, nemůže obhájit bezohlednost, kdy jeden řidič předjede desítky čekajících. V nich to totiž naopak vyvolává pocity zoufalství a příště, až budou v místě, kde zip opravdu platí, budou méně ochotní na toto pravidlo přistoupit. Vzniknou tak nebezpečné situace i hustší provoz.

Jasno má i policie: „ Pravidlo, díky kterému by měla být využita maximální kapacita pozemní komunikace ve všech jízdních pruzích, je určeno ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ říká Šoňa Štětínská z krajského policejního ředitelství. „Pravidlo zipu platí všude, kde řidič nemůže jet dál ve svém jízdním pruhu a je zřejmé, který pruh je průběžný. Jedná se tedy o situaci snížení počtu jízdních pruhů, místo dopravní uzavírky a omezení nebo místo dopravní nehody,“ dodává.

Naopak zip neplatí přesně v případě, jaký je v Radlické ulici a řadě dalších. „Pravidlo zipu nelze uplatnit například v situaci, kdy jeden pruh pokračuje rovně a vedlejší je odbočovací – nelze souběžnou jízdou užít odbočovací a zařadit se do kolony v rovném pruhu,“ uzavírá Štětínská.

Diskuze

Jan - 12.08.2022 08:35:59
No, když by polovina těch, co čekají v zácpě sedla do tramvaje nebo na kolo, bylo by hned líp a nemusel se řešit zip...
Pepe - 11.08.2022 22:00:42
Antizipar, zipování má rozhodně význam. Když to všichni dodržují, jízda se pouze zpomalí, ale je plynulá. Pokud se hned zařadíte do pravého pruhu dlouho před zúžením, většinou to způsobí to, že musíte zastavit.

Praha ukázala objízdné trasy Barrandovského mostu. Řidiči si zajedou o 17 kilometrů navíc

Oficiální směry jsou dva, podle toho, kam do města lidí míří. Doprava ale zhoustne i na objížďkách
05.05.2022 13:23
|
15
Reklama

Řidiči si každoročně mohou odmazat až 10 trestných bodů. Chce to ale disciplínu

Nasbírané body se při správném chování odčítají automaticky. Několik jich jde odmazat i svépomocí
19.04.2022 07:34
|
11
Reklama

Za otáčení na semaforech hrozí vysoká pokuta. Existuje ale výjimka, o které řidiči nevědí

Jakmile řidiče při otáčení na světelné křižovatce přistihne policie, zaplatí na místě až 2000 korun
11.04.2022 13:56
|
31

Nepřátelské vztahy a nevraživost? Cyklisté a řidiči by se spíš měli naučit vzájemnému respektu

Pomoci by k tomu měla nová iniciativa, kterou vede slavný cyklista Roman Kreuziger
09.04.2022 18:05
|
6

Ojetý Citroën C5 nabízí nejlepší poměr ceny a komfortu. Posádku hýčká lépe než kdejaký mercedes

Francouzské kombi můžete sehnat za 170 tisíc korun. Unikátního podvozku se není třeba bát
06.12.2022 13:45
|
0

Hřebík na cestě nemusí být úplná katastrofa. Automobilky nabízejí pojištění pneumatik

V rámci garance dostane řidič až 70 procent z ceny poškozené gumy, aby si mohl koupit novou
06.12.2022 07:30
|
1
Reklama

Suzuki S-Presso je miniaturní SUV pro obyčejné lidi. Stojí lehce přes 200 tisíc, jezdí za málo

Litrový benzinový motor se třemi válci slibuje spotřebu 4,4 litru benzinu na 100 km. Síly mnoho nemá
05.12.2022 15:45
|
2

Kobra 11 musí myslet ekologicky. Německá policie dostala elektrické BMW, má sloužit osvětě

BMW i4 dodal policii známý německý úpravce AC Schnitzer. Auto dostalo aerodynamický paket
05.12.2022 11:50
|
0
Reklama
Autosalon TV