5) Chybí plán na to nejhorší
Jezdit do zahraničí s tím, že se přece nic nestane, může fungovat celé dlouhé roky, ale jednou se něco pokazí. A pokud člověk nemá na takovou situaci připravený scénář, čekají ho značné komplikace a také se celá věc může dost prodražit. Kam budeme volat, pokud bude problém? Kdo zajistí případný odtah? A co dělat v případě nehody?
Základním pomocníkem v tomto případě může být zelená karta. „Zelená karta je návodná také proto, že na ní naleznete ty podstatné telefonní kontakty,“ říká Jan Matoušek z České asociace pojišťoven. „Klienti si navykli používat zkrácené telefonní číslo 1224, linku pomoci řidičů, tam dnes volá kolem 600 telefonátů s žádostí o odtah denně, nicméně na tuto linku v této zkrácené podobě se ze zahraničí nedovoláte. Takže je potřeba se podívat na zelené kartě na číslo vlastní asistence,“ doplňuje.
Ne ke každé nehodě je také nutné volat policii, někdy stačí vyplnit jen evropský formulář o nehodě, ale to ho musíte mít s sebou (ideálně už částečně vyplněný). V případě nejasností je velmi vhodné opět se obrátit na vlastní pojišťovnu. Už pouze kvůli tomu, že i v zahraničí existují asistenční služby, které ochotně auto naloží a odtáhnout a vše bude bezproblémové, jen výsledná faktura bude poněkud vyšší. „Klientům říkáme, aby vždy kontaktovali svou pojišťovnu. V zahraničí je totiž riziko, že řidiči naletí na neférovou asistenční službu asi tak pětinásobné než v ČR,“ uvedl Matoušek. Připravit se předem na komplikace se hodí i proto, že dnes je kupříkladu možné zajistit krátkodobé havarijní pojištění nebo v rámci cestovního pojištění připlatit za odtah do vzdálenosti tří tisíc kilometrů. O nachystaných dalších důležitých kontaktech, jako je třeba kontakt na české velvyslanectví, už řeč byla.