Reklama
Řidičův chleba

Řidiči při cestách na dovolenou dělají zbytečné chyby. Poradíme, které to jsou a jak se jim vyhnout

Stres, nedostatečná příprava a snaha být u vody co nejdřív, to jsou jen některé z nich
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Začátek letních prázdnin bývá momentem, kdy lidé houfně sednou do svých automobilů a vyrazí za rekreací. Mnozí toto dobrodružství absolvují každým rokem, takže se třeba z takové cesty do Chorvatska stala rutina. Přesto stojí za připomenutí několik základních chyb, kterým je žádoucí se vyhnout. My jsme jich vybrali celkem šest. Mohou v lepším případě znamenat jen zbytečný stres a hádky, v tom horším mohou vést až k nehodám a spoustě nepříjemností. 

1) Nedostatečná příprava

Ať už jedete do Chorvatska (nebo kamkoliv jinam k moři) poprvé, nebo podvacáté, pořád jde o cestu dlouhou kolem tisíce kilometrů a taková trasa vyžaduje určitou přípravu. Kolik budeme platit za dálnici a jak? Není na trase nějaká uzavírka? A máme vůbec všechny potřebné doklady? Mnoho lidí tyto „detaily“ řeší ve spěchu, ale pak se diví, že musí stát někde na poslední čerpací stanici v ČR ve frontě kvůli nákupu dálniční známky, že ještě na poslední chvíli někde shání vestu pro zbytek posádky, anebo že prostě něco zapomněli doma. 

„Základní věcí je příprava řidiče a jeho vozidla,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0 s tím, že kromě samotného plánování cesty je potřeba nechat prověřit technický stav auta. „Dále je dobré mít kontakt na svou pojišťovnu, mít kontakt na svou zdravotní pojišťovnu a také není od věci mít kontakt na naše velvyslanectví“, dodává. Čím lepší příprava, tím méně starostí. Řešit věci na poslední chvíli se nevyplácí. 

2) Odjezd „na krev“

Mnozí berou dovolenou jako závod o to, kdo se co nejrychleji po vysvědčení dostane k moři a začne dávat na sociální sítě šťastné fotky z pláže. Nebo to tak alespoň vypadá. Už samotné naložení auta vyžaduje čas a energii a už jen tato činnost může přinést první konfliktní situace, kdy máma lifruje tátovi do auta čím dál více věcí a ten už je nervózní, že se to tam všechno nevejde, zatímco kolem pobíhají děti. Odjíždět ve spěchu je jen a pouze zbytečný stres. 

„Všechno, co snese diář, lidská bytost zvládnout nemusí,“ říká Lenka Čermáková, dopravní psycholožka. A dodává: „ „Plánujte dovolenou i s tou cestou, ne podle diáře.“ Naráží na klasický scénář, kdy si člověk naplánuje, že v pátek dopoledne dodělá v práci všechny potřebné věci, skončí trochu dříve, ve čtyři zajede auto natankovat, odveze psa na hlídání, auto naloží a v osm večer „úplně v klidu“ odjíždí po celodenním vypětí na 1000 km dlouhou cestu do Chorvatska. 

Každá přípravná činnost vyžaduje energii a všechna tahle energie bude lidem, kteří si potom sednou za volant, velmi brzo chybět. Únava je přitom další velký problém. 

3) Litry kávy místo krátkého spánku

„Únava má podle statistik za následek až deset procent nehod a na dálnicích to bývá příčina až každé páté vážné dopravní nehody,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0. „Obecně se doporučuje jet v kuse dvě a půl, maximálně tři hodiny. Už po čtyřech hodinách nepřetržité jízdy je riziko vážné nehody dvojnásobné. Pokud jedeme šest hodin v kuse, pak vzrůstá až na osminásobek,“ doplňuje. 

Ve snaze dostat se na cílové místo co nejdříve mají někteří tendenci pokračovat v jízdě za každou cenu, konzumovat při tom litry kávy, energetické tyčinky nebo různé nápoje, které je mají udržet vzhůru. Podle statistik je nejnebezpečnější období mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Týká se to právě cest takzvaně „na noc“, kdy zbytek osazenstva postupně usne, počáteční stres opadne a únava se začne hlásit o slovo také u řidiče. Rizikové období z pohledu únavy je také ve dne, a to mezi druhou a čtvrtou odpolední. 

Lepší než jakákoliv káva nebo nápoj je prostě zastavit, na půl hodiny se prospat a pak pokračovat dále. O nic nepřijdete a za volantem se potom budete cítit mnohem lépe. 

4) Neznalost předpisů

Bohužel, různé evropské státy mají různé předpisy. Určitě je dobré tyto předpisy znát, aby vás během cesty nečekalo nějaké nepříjemné překvapení. Některé věci vyžadované v zahraničí od řidičů mohou být dost nečekané a člověk pak může spáchat přestupek zcela nevědomě. V dnešní emisní době do toho navíc vstupují ještě komplikace kolem emisních zón. Týká se to především Itálie a Francie. Vyznat se v požadavcích konkrétních měst může být velmi složité, takže je lepší znát podmínky předem. Ale to už zase souvisí s už zmíněnou přípravou. 

5) Chybí plán na to nejhorší

Jezdit do zahraničí s tím, že se přece nic nestane, může fungovat celé dlouhé roky, ale jednou se něco pokazí. A pokud člověk nemá na takovou situaci připravený scénář, čekají ho značné komplikace a také se celá věc může dost prodražit. Kam budeme volat, pokud bude problém? Kdo zajistí případný odtah? A co dělat v případě nehody?

Základním pomocníkem v tomto případě může být zelená karta. „Zelená karta je návodná také proto, že na ní naleznete ty podstatné telefonní kontakty,“ říká Jan Matoušek z České asociace pojišťoven. „Klienti si navykli používat zkrácené telefonní číslo 1224, linku pomoci řidičů, tam dnes volá kolem 600 telefonátů s žádostí o odtah denně, nicméně na tuto linku v této zkrácené podobě se ze zahraničí nedovoláte. Takže je potřeba se podívat na zelené kartě na číslo vlastní asistence,“ doplňuje. 

Ne ke každé nehodě je také nutné volat policii, někdy stačí vyplnit jen evropský formulář o nehodě, ale to ho musíte mít s sebou (ideálně už částečně vyplněný). V případě nejasností je velmi vhodné opět se obrátit na vlastní pojišťovnu. Už pouze kvůli tomu, že i v zahraničí existují asistenční služby, které ochotně auto naloží a odtáhnout a vše bude bezproblémové, jen výsledná faktura bude poněkud vyšší. „Klientům říkáme, aby vždy kontaktovali svou pojišťovnu. V zahraničí je totiž riziko, že řidiči naletí na neférovou asistenční službu asi tak pětinásobné než v ČR,“ uvedl Matoušek. Připravit se předem na komplikace se hodí i proto, že dnes je kupříkladu možné zajistit krátkodobé havarijní pojištění nebo v rámci cestovního pojištění připlatit za odtah do vzdálenosti tří tisíc kilometrů. O nachystaných dalších důležitých kontaktech, jako je třeba kontakt na české velvyslanectví, už řeč byla. 

6) Ignorace dopravních špiček

„Je důležité vědět nejen kudy pojedeme, ale také kdy. A tady předesílám, že i cesta na dovolenou je součást dovolené. Nejlepší je si cestu tam i zpátky užít,“ radí Roman Budský z Platformy VIZE 0. Ignorování dopravních špiček nebo jejich neznalost má vždy jeden a ten stejný výsledek: Skončíte v dopravní zácpě. Opravdu tedy musíte jet na dovolenou v pátek večer? Opravdu není možné vyhnout se termínu odjezdu, kdy v Německu zároveň začínají letní prázdniny? A není lepší v pátek dodělat vše potřebné v práci, v sobotu si auto v klidu připravit a v neděli brzy ráno odjet? 

Ať už preferujete jakýkoliv styl cesty po vlastní ose na dovolenou, přejeme šťastnou cestu a hlavně pevné nervy, pokud to bude potřeba. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 28.07.2023 21:27:51
PICHAV-SYFL
Pandrhola - 26.06.2023 14:05:09
Píšete ten článek,jako kdyby každý kdo odjíždí na dovolenou, trpěl nemocí Spíš je základ mít u sebe co nejvíc peněz , hlavně drobných na všelijaké nesmyslné poplatky.a povinnou výbavu vozidla nechat na vrchu,ne jí mít zahazenou až dole.

Jak jsme jeli do Chorvatska čtyřmi různými auty aneb co jste v televizním Autosalonu neviděli

Tesla, Saab, Hyundai a Dacia se vydají na cestu. Takhle nezačíná vtip, ale tři dny našeho natáčení
17.05.2023 20:30
|
30
Reklama

Saab za cenu elektrokola, nebo Tesla za milion. Zkoušeli jsme, které auto dojede do Chorvatska dřív

Tyhle vozy od sebe nemohou být vzdálenější. Nejen technologicky, ale i cenou. Jak fungují?
16.05.2023 10:02
|
29
Reklama

Dovolená se blíží. Premiérový autosalon nabídne test rozdílných aut na cestě do Chorvatska

Na Jadran jsme vyrazili v naftovém SUV Hyundai Santa Fe, elektromobilu Tesla a bazarovém Saabu 9-5
15.05.2023 14:20
|
3

Porovnání cen kempů: Chorvatský ráj českých turistů je letos tou vůbec nejdražší destinací v Evropě

V průměru vyjde v Chorvatsku noc stání s obytným vozem tříčlennou rodinu na 1600 Kč
27.04.2023 09:31
|
4

Zakázala EU řidičům staré zimní pneumatiky M+S? Zjistili jsme, jaká je skutečnost

Zimní pneumatiky M+S nejsou zimními pouze v Německu a není na to přímo žádná směrnice EU
14.11.2024 08:00
|
1

Konečně elektromobil, kde elektrický pohon dává perfektní smysl. Jednu bolest ale nová třída G má

Čtyři elektromotory ocení příznivci jízdy terénem i majitelé, kteří auto mají jako leštěnku
11.11.2024 14:30
|
1
Reklama

Osmikolový obytňák, Škoda Obytnaq i způsob, jak stvořit obytné auto za pár minut. Brno ukazuje vše

Stejně jako v minulosti ukazuje veletrh Caravaning Brno i letos všechny možnosti cestování
09.11.2024 18:10
|
0

Značky koncernu VW dovezly na e-Salon šest výstavních premiér a poctivou slevu na hybridní Tayron

Ukazuje se například rychlý ID.Buzz, Cupra Terramar, VW Tayron nebo i nová California
07.11.2024 07:27
|
0
Reklama
Autosalon TV