Přednost je potřeba dát bez ohledu na blinkry
Možná jste se s takovou situací také setkali. Řidiči vyjíždí z vedlejší na hlavní, po které se zleva blíží automobil a bliká pravým blinkrem. Vše vypadá na klasickou rutinu, automobil na hlavní bude odbočovat doprava a řidič najíždějící na komunikaci z vedlejší nečeká, jak se situace vyvine a rovnou se rozjede. Pokud řidič na hlavní ale nakonec neodbočí a bude pokračovat rovně, snadno může dojít k nehodě. Logicky by se nabízelo, že on je viníkem nehody, protože neudělal to, co signalizoval, ale podle zákona i policie bude viníkem vždy ten, kdo na hlavní vyjížděl z vedlejší.
Zákon totiž hovoří takto: „Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.“ O blinkrech se nikde nic nepíše. I policie to potvrzuje. „Vozidlo na hlavní silnici má přednost a to i v případě, že může dávat znamení o změně směru,“ potvrdil mluvčí David Schön fakt, kteří pravděpodobně mnozí dobře znají, nebo to alespoň tuší. Přenést vinu na řidiče, který špatně použil blinkr, zkrátka nejde.
Na klasických křižovatkách řidiči mohou dost dobře odhadnout záměr vozidel jedoucích po hlavní nejen podle blinkru, ale hlavně podle rychlosti. Pokud auto zpomaluje, pak pravděpodobně bude odbočovat. Jenže existují i křižovatky, které lze kvůli jejich tvaru projet jakýmkoliv směrem bez toho, aby bylo nutné rychlost nějak výrazně měnit. Právě ty jsou z tohoto pohledu nejvíce problematické. Typicky jde o křižovatku, kde se hlavní komunikace stáčí a odbočit na vedlejší znamená pokračovat rovně. Toto riziko ještě dále podtrhuje skutečnost, že řidiči na tomto typu křižovatky často blinkry nepoužívají správně.