Zodpovědnost může spadnout i na samotné motoristy
Stále je také otevřeno i to, zda Komise získaná čísla vůbec zveřejní. "Bylo by možné rozdělit údaje na jednotlivé modely vozidel," říká Mock. Pak můžete určit skutečnou spotřebu pro každý jednotlivý model a zákazníci mohou porovnávat modely přímo mezi sebou. Na druhé straně by nebylo transparentní, kdyby Komise ve svých zprávách zveřejnila pouze průměrnou hodnotu rozdílu ve spotřebě paliva všech vozidel.
S nově shromážděnými údaji by však mohly chovat o něco zodpovědněji nejen výrobci, ale i samotní motoristé. Podle odborníků by bylo představitelné například zavedení daně z produkce CO2. Řidiči, kteří jezdí obzvláště hospodárné, by pak dostali daňové úlevy, zatímco řidiči, kteří spotřebují hodně paliva, by museli platit více. Do jaké míry je to férové a správné, posuďte sami.
Současný harmonogram stanoví, že Evropská komise zveřejní během testovací fáze mezi lety 2021 a 2026 každý rok výroční zprávu o vývoji rozdílu mezi stanovenou a skutečnou spotřebou paliva. Komise pak musí zavést zvláštní legislativní úpravu pro výrobce, aby tento rozdíl minimalizovali, a to nejpozději do roku 2030.
Pro běžné motoristy to tedy v jejich denním jezdění momentálně nic moc nového neznamená - sledováni už jsme dávno mnoha jinými způsoby.