Posvítili jsme si na mobilní aplikace o dopravě. Jedna překvapila funkcemi, druhá cenou
Když chci víc, musím si zaplatit
Radarbot je pro mě celkem nová aplikace, ačkoli podle Google Play si ji stáhlo už 11 milionů lidí. Byla jsem tedy zvědavá, jak funguje. Před stažením jsem se podívala ještě na jejich Instagram, kde ale byly pouze produktové fotografie, ani v označených fotkách nebyly čistě uživatelské fotky. Kromě toho mě také zajímaly názory uživatelů, kteří si aplikaci stáhli do mobilu. Ve své podstatě byly rozporuplné, a později jsem se o nich sama přesvědčila.
Po rozkliknutí ikonky Radarbot v telefonu mě čekal docela šok. Mapa, která má zobrazovat všechny aktuální informace, byla celkem holá. Byly v ní zobrazeny pouze měřené úseky, některé i neaktuální. O něco později se mi ale zobrazilo upozornění, že pokud chci všechno, musím zaplatit. Gold členství stojí 150 korun měsíčně a Gold Pro 260 korun měsíčně, ostatně právě na platby si většina uživatelů stěžovala. Pokud si nic z toho nebudete chtít koupit, je vám aplikace víceméně k ničemu, protože v ní kromě zobrazení radarů nic není. Budou vás akorát obtěžovat všelijaké reklamy a především nikdy nekončící notifikace, které pobízejí k nákupu členství. Já to vnímám tak, že kdyby aplikace v základu uměla více funkcí, asi by lidem tolik nevadilo si za ni později připlatit.
Radarbot jistě potěší uživatele, kteří hledají jednoduchou aplikaci, kde naleznou pouze radary. Ty samozřejmě mohou také přidávat sami. To ale občas znamená, že ne vše musí být správně zaznamenáno. Zobrazovaly se mi tak radary, které v daném úseku standardně neměří. Já jsem měla aktivované ještě bezplatně výmoly na silnici a místa častých nehod, ale ani v jednom případě, kdy jsem jela v oblastech, kde jsou tato místa označena dopravní značkou, aplikace nic nezobrazila. Možná je to ale také tím, že automatická aktualizace probíhá pouze pokud máte zaplacené členství prémium a na tu manuální prostě člověk často zapomene, protože v dnešní době tak trochu počítá s tím, že to aplikace zvládne sama. Členství jsem si tak nakonec nekoupila, protože mě osobně aplikace neoslovila, byť jiným lidem může vyhovovat.
Jednoduše a bez placení
Oproti Radarbotu jsem postavila aplikace Waze, kterou bude mít podle mých odhadů v telefonech nainstalováno mnohem více lidí. Její největší výhodou je, že je zdarma. A zdarma také zobrazuje veškeré informace, které jsou důležité při pohybu na vozovce. Na tyto údaje rovněž upozorňují uživatelé – ať už se jedná o odstavené vozidlo nebo dopravní nehodu. Umí také naplánovat cestu a vyhnout se kolonám, které rovněž zobrazuje.
Podle Google Play si aplikaci stáhlo 100 milionů lidí a co se týká hodnocení, jsou převážně pozitivní, ačkoli se někdy samozřejmě nějaký problém najde. Nejvíce se to týká aktualizací, kdy má aplikace tendence padat a musí se znovu spustit. Případně, co se sporadicky stává i mně, že se navigování prostě zasekne. V takovém případě stačí aplikaci ukončit, případně úplně shodit. Výhodou pro někoho také může být fakt, že funguje i bez přihlášení a nezobrazují se v ní žádné reklamy. Stejně jako registrovaný uživatel vidíte upozornění na policejní hlídky, ikonky jiných uživatelů, které potkáváte na cestách nebo třeba upozornění na uzavírky silnic.
Lze si také nastavit tradiční možnosti navigací, třeba pokud se chcete vyhnout placení mýtného nebo obtížným křižovatkám. Aplikace také umí vyhledat čerpací stanice včetně zobrazení ceny paliv, parkoviště a nebo také nejbližší restaurace. Je tak s podivem, že na to jak je Waze obsáhlý, je stále zdarma i pro neregistrované uživatele. Já aplikaci používám na svých cestách stále a zatím se mi nestalo, že by mě zradila. Věřím ale, že někomu vyhovovat nebude a raději zvolí jinou.