Parkování na zónách placeného stání zdarma. Brno má oproti Praze jednu velkou výhodu

Ještě v prosinci to vypadalo, že elektromobilům skončí jejich největší výhoda, kterou měly nad spalovacími auty, a to parkování na modrých a fialových zónách v Praze zcela zdarma. Nakonec však vedení města znovu ustoupilo a tento benefit prodloužilo. Minimálně do konce června tak mohou elektromobily a některé plug-in hybridy v hlavním městě dál parkovat bez omezení. Na nikoho jiného se tyto výjimky nevztahují, platit dokonce musí i pečovatelé, i když symbolicky. V Brně je situace o poznání jiná.
Zdarma až pro tři auta
Parkování zdarma si v Praze mohou užívat pouze řidiči, kteří mají své vozidlo označené ekologickými značkami „EL“. Všichni ostatní včetně rezidentů či například instalatérů musí samozřejmě zaplatit. Výraznou slevu však mají rodinní příslušníci, kteří nemají v dané oblasti trvalý pobyt a zabezpečují základní potřeby seniora. Pro získání zvýhodněného parkovacího oprávnění je ale zapotřebí, aby senior splňoval hned několik podmínek.
„Musí jít o občana s trvalým pobytem v dané oblasti, který překročil hranici 80 let nebo mu byl přiznán příspěvek na péči alespoň III. stupně a zároveň není držitelem rezidentního parkovacího oprávnění,“ prozradil nám mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.
„Pokud opečovávaná osoba nesplňuje některou z uvedených podmínek (věk, příspěvek na péči), je nezbytné, aby svůj zdravotní stav doložila potvrzením od lékaře (nebo propouštěcí zprávou z nemocnice, zprávou z odborného lékařského vyšetření a podobně), ze kterého bude patrné, že její zdravotní stav je takový, že vyžaduje péči druhého člověka,“ dodal Hofman. Důležité zároveň je, aby o parkovací oprávnění vždy žádal opečovávaný člověk.
Pro něj je jedinou podmínkou to, aby neměl v dané oblasti trvalý pobyt. Samotné oprávnění pak důchodce nebo jiná opečovávaná osoba může udělit hned třem různým vozidlům, a to maximálně do pěti různých parkovacích úseků. Samozřejmě by však mělo jít o zóny placeného stání, které jsou nejblíže k bydlišti opečovávaného. Místo 1200 Kč, tolik stojí roční poplatek pro rezidenty, pak senior či opečovávaná osoba zaplatí necelé dvě stovky.
„Pečovatelské oprávnění na tři auta, pět úseků a jeden rok vyjde ve všech městských částech Prahy, kde platí zóny placeného stání, na 180 Kč,“ prozradil nám vedoucí odboru dopravy městské části Prahy 10 František Daníček s tím, že vyplněná žádost se podává fyzicky na výdejně parkovacích oprávnění.
V Brně parkují návštěvy zdarma
O poznání jednodušší to mají obyvatelé Brna, kteří mohou svým návštěvám udělit parkování zcela zdarma. Rozdat mohou až 300 bezplatných hodin (200 hodin ročně mají zdarma rezidenti v zóně A a B, a za 200 Kč mohou dokoupit dalších 100 hodin, v zóně C pak mají zdarma 100 hodin a dalších 50 hodin mohou dokoupit za 200 Kč). Jedinou podmínkou je, že udělující osoba musí být buď vlastníkem nemovitosti, nebo tu musí mít trvalý pobyt. Parkovací oprávnění lze návštěvám poskytnout přes osobní stránky uživatele (návod zde).