Reklama
Řidičův chleba

Palivo E10 dělá potíže starším autům, může zvýšit i spotřebu. Na Slovensku už je povinné. Co u nás?

Na českých benzinkách zatím příliš vidět není. U susedov se mu ale od ledna nevyhnete
Zdroj: Archiv

Benzin Natural 95 je na stojanech označen také jako E5. Znamená to, že obsahuje 5 procent bioetanolu, nebo-li biosložky. Právě její podíl je jednou z věcí, které můžou pomoci dodavatelům pohonných hmot splnit nařízení Evropské unie dosáhnout do konce příštího roku úspory emisí oxidu uhličitého o 6 procent proti roku 2010.

Tankovací revoluce od 1. ledna

Na Slovensku se proto rozhodli přijmout zákon, podle kterého musí benzin distribuovaný na čerpacích stanicích od 1. ledna 2020 obsahovat v jednom litru 9 procent bioetanolu. Z čerpacích stanic tak zmizí Natural 95 s označením E5 a nahradí ho benzin s označením E10. Některá slovenská média to označují za „tankovací revoluci“. Vzhledem k větší náročnosti výroby očekávají zvýšení cen, navíc si E10 údajně příliš nerozumí se staršími motory plnícími normu Euro 4. Jím poháněná auta mají také mít i vyšší spotřebu.

Evropské sdružení výrobců automobilů ACEA nedávno vydalo seznam konkrétních vozů, pro které není palivo E10 vhodné. Jsou mezi nimi starší modely typu Volkswagen Golf nebo Škoda Felicia. Majitelé aut vyrobených před rokem 2005 by si proto měli raději v autorizovaném servisu ověřit, zda konkrétně jejich vozu může E10 nějak ublížit. Nebo mají možnost tankovat vysokooktanový benzin se stávajícím podílem biosložky, který je označován třeba jako Verva 100 nebo podobě (podle provozovatele). Za něj se ale platí víc. Podobně se zachovali majitelé vozů v Německu, kde se E10 nabízí už několik let. Přestože byl daňově zvýhodněn, nezískali k němu důvěru a raději kupovali benzin se 100 oktany.
Reklama

Vyšší opotřebení i spotřeba

U starších motorů s karburátorem by navíc mohlo docházet k rychlejšímu opotřebování některých částí, ale drtivá většina nových aut vyrobených po roce 2005 palivo E10 zvládne. Na jejich životnost by to nemělo mít vliv. E10 nezkracuje servisní intervaly ani nevyžaduje víc oleje. Ale deset procent biosložky je maximální hranice, nad ni většina výrobců aut nedoporučuje jít.

Očekávat se dá mírné zvýšení spotřeby. Opticky ekologičtější benzin má totiž nižší výhřevnost, takže je ho ke stejnému výkonu potřeba víc. Jeden zádrhel při provozu se ale může objevit. Nedoporučuje se totiž nechávat vozidlo s E10 v nádrži stát delší dobu bez pohybu. Už když stojí auto 2 až 3 měsíce, může kvůli usazeninám dojít k poškození motoru. To je problém třeba bazarových vozidel, která se nedaří prodat rychle.

V Česku zatím povolujeme, ale nenařizujeme

A jak to je v České republice? Stát sice částečně podporuje zavedení paliv s vyšším podílem biosložky (například se na tom shodli zástupci ministerstev zemědělství Česka, Bulharska, Polska a Slovenska v rámci společné deklarace na letošním společném setkání), ale fakticky se zatím nic nemění. Palivo E10 je v Česku momentálně pouze povolené, nikoli nařízené.

„Legislativně a normativně je benzín E10 pro český trh zcela přípustný. Je pouze na rozhodnutí jednotlivých podnikatelů, zdali pro plnění povinností daných zákonem o ochraně ovzduší v oblasti požadovaných úspor emisí a náhrady fosilních paliv složkou z obnovitelných zdrojů v roce 2020 použijí benzín E10, nebo zajistí jejich naplnění jinak. Ministerstvo průmyslu a obchodu nepředložilo do legislativního procesu žádný předpis, který by od 1. ledna 2020 tuto situaci měnil,“ říká Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. Ani provozovatelé se do zavádění E10 nehrnou, blokoval by jim totiž místo na čerpacích stojanech.

„Vzhledem k platné legislativě budeme i v příštím roce na čerpacích stanicích Benzina v České republice nabízet aditivovaný benzín Efecta 95 s pětiprocentním podílem biosložky a prémiový benzín Verva 100 bez přidané biosložky. Legislativní proces v této oblasti bedlivě sledujeme a na případné legislativní změny budeme reagovat,“ říká Michal Procházka z Unipetrolu, který provozuje síť čerpacích stanice Benzina. E10 se v příštím roce nechystá zavádět v Česku na stojany ani síť MOL.
Reklama

Diskuze

Luke - 17.02.2024 08:00:16
Vyrazné navýšení spotřeby mám u všech svých aut. Cca 1-1,5 litrů. Vlastním Volva 5V 2,5litru benzín (1999 s turbem,2003,2006s turbem,2007) . Mám najeto dohromady od začátku tankování cca začátek prosince kdy byla E10 k mání asi 6000 km
Nikola - 25.01.2024 13:12:17
Mohu potvrdit zvýšenou spotřebu. Motor mpi 1.4. Minulý rok spotřeba v zimě 6.5 a od nového roku již třetí tankování a stále 7.1 - 7.2

Elektrická Hyundai Kona by se mohla vyrábět v Česku. Teď se na trh dostala její hybridní verze

Korejci představili tři elektrifikovaná auta včetně Kony Hybrid. Vodíkové Nexo přijede za rok
19.11.2019 09:45
|
0
Reklama

Hyundai to myslí s vodíkem vážně. Ukázal, jak by mohl vypadat kamion budoucnosti

Podle korejské automobilky je palivový článek ideálem pro dálkovou dopravu
31.10.2019 10:21
|
1

Drsná honička skončila úprkem. Zloděj mercedesu neujel policii, došlo mu palivo

Hned tři kradená auta policisté v uplynulých dnech vrátili jejich majitelům. I když ne bez šrámů
02.10.2019 15:07
|
2

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV