Reklama
Řidičův chleba

Zahřát se v zimě, to něco stojí. Ruce i nohy v teple zvýší spotřebu klidně o 2 litry na 100 km

Německý autoklub zkoumal, kolik "žere" vyhřívání sedadel, volantu, skel nebo celého interiéru
Zdroj: Jan Blažek

Moderní auta jsou plná nejen asistenčních a bezpečnostních prvků, ale také komfortní výbavy, která má posádce zajistit, aby se i v zimních měsících cítila během jízdy v autě jako v bavlnce. Výkonné topení, občas i nezávislé, vyhřívání kdečeho včetně volantu. 

V dnešní honbě za snižováním spotřeby však vyvstává otázka, o kolik takto zapnuté spotřebiče zvyšují spotřebu auta. Energii, kterou potřebují ke svému provozu, totiž musí "něco" vyrobit a to "něco" je samozřejmě motor. Německý autoklub ADAC se rozhodl prvky, které v zimě přicházejí ke slovu, podrobně zanalyzovat právě s ohledem na spotřebu benzinu. Na kolik vyjde zapnuté vyhřívání sedačky třeba na cestě z Prahy do Ostravy?

Kde se bere energie?

Zejména v aktuálních zimních podmínkách přichází v autě často ke slovu nejrůznější prvky topení a vyhřívání. Zapnout lze podle modelu a výbavy třeba vyhřívání sedaček vpředu i vzadu, vyhřívání čelního a zadního skla, vyhřívání vnějších zrcátek, vyhřívání volantu a vše pak korunovat ještě naplno puštěnou klimatizační jednotkou s ofukem čelního skla. Celkem je tedy v chodu docela dost spotřebičů, které sice jednotlivě nemají kdovíjaké energetické nároky, ale v součtu už se klidně dostáváme k 500 Wattům.

Elektrickou energii v autě má na starosti alternátor, který nejen dobíjí baterii, ale také zásobuje veškeré palubní spotřebiče. Čím více energie je potřeba, tím těžší práci alternátor má a tím více odporu klade. Vzhledem k tomu, že ho pohání spalovací motor, i ten musí vynaložit o něco více úsilí. 

Obecně je proto platný zjednodušený vzorec, z kterého vyplývá, že 100 Wattů výkonu odpovídá zvýšení spotřeby 0,1 litru benzinu na 100 km. 

Jak zjistit spotřebu jednotlivých prvků auta?

Odpověď na otázku, jak lze zjistit spotřebu energie jednotlivých automobilových spotřebičů, není úplně jednoznačná. Spotřeba se jednak liší v závislosti na konkrétním komponentu, velikosti auta, způsobu a intenzitě použití a dalších faktorech. Je jasné, že výrobci mohou použít dražší, ale energeticky úspornější variantu klimatizace, aniž by tím utrpěla její funkčnost, ale zákazník musí být ochoten dražší komponent akceptovat v pořizovací ceně vozu.

Stejně tak samozřejmě hraje roli i to, s jakou intenzitou ventilaci či vyhřívání pustíte a jejich účinnost, a tedy i spotřeba, bude záviset i na okolních teplotních podmínkách. 

Vzhledem k tomu, že u moderních aut není spotřeba jednotlivých prvků výbavy nějak dramaticky vysoká, abstrahoval ADAC od detailů a vytvořil jakýsi zprůměrovaný přehled napříč různými typy komponentů a velikostmi automobilových tříd. Je to v konečném důsledku lepší a přehlednější, než nějaký detailní rozbor auto po autu. Jako užitečná orientace o výkonu spotřebičů a jejich dopadech na spotřebu benzinu to však naprosto stačí.

Logické rovněž je, že největším žroutem paliva je nezávislé topení. Tím je však vybaveno jen poměrně málo osobních vozů, jakkoliv se jedná o mimořádně příjemný komfortní prvek. Běžné palubní spotřebiče už tak zásadní spotřebu nemají, i když úplně zadarmo jejich provoz také není.

Orientační spotřeba vybraných palubních spotřebičů

Spotřebič Výkon [W] Spotřeba benzinu [l/100 km] Vícenáklady [Kč/100 km]
Přihřívač (k nez.topení) až 2000 až 2 litry + 57 Kč
Vyhřívání čelního a zadního okna 800 0,8 l + 22,80 Kč
Ventilace na střední úrovni 170 0,17 l + 4,85 Kč
Potkávací světla 125 0,125 l + 3,42 Kč
Mlhovky 110 0,11 l + 3,14 Kč
Vyhřívání sedačky 100 0,1 l + 2,85 Kč
Připojení USB do 100 0,1 l + 2,85 Kč
Vyhřívání volantu 50 0,05 l + 1,43 Kč
Vyhřívání vnějších zrcátek 40 0,04 l + 1,14 Kč
Cigaretový zapalovač až 180 0,18 l + 5,13 Kč
Koncová světla s mlhovkou 35 0,035 l + 0,99 Kč
Rádio 20 0,02 l + 0,57 Kč
Mobilní navigace 10 0,01 l + 0,29 Kč
Zdroj: ADAC

Kolik stojí komfort na cestě z Prahy do Ostravy?

Problém zvyšování spotřeby spuštěnými komfortními prvky nabývá logicky na významu při dlouhodobém používání. Krátkodobé zahřátí auta a vytvoření příjemné atmosféry sice trochu benzinu také odčerpá, ale s tím, že v zimě auta "žerou" více, než v letních měsících je zkrátka nutné počítat.

Situace by se ale trochu změnila, pokud by spotřebiče v autě byly zapnuté dlouhodobě. Třeba na trase z Prahy do Ostravy, která je zhruba 400 kilometrů dlouhá. Pokud by celou dobu běželo vyhřívání sedačky i volantu, byla by puštěná ventilace na střední intenzitu a měli do USB zapojený mobil, byla by celková vícespotřeba 0,42 l/100 km, v případě zmíněné cesty tedy celkem 1,68 litrů benzinu. Při průměrné ceně 28,50 Kč/l by cena za zmíněný komfort byla 47,88 Kč.

Je jasné, že při nákladech, které stojí provoz auta, lze výše zmíněné považovat za nepodstatné drobné a nikdo si asi kvůli pár korunám neodepře komfort, který mu auto nabízí. Přesto je ale dobré si uvědomit, že každá taková maličkost v autě má, byť jen nepatrný, dopad i na spotřebu paliva, takže se vyplatí myslet i na to, zdali třeba něco neběží zrovna zbytečně.
Reklama

Diskuze

Boby - 21.09.2021 08:41:40
Případný nedostatek energie je pokryt z baterie, která se při vypnutí spotřebičů zase dobije.
Boby - 21.09.2021 08:36:36
Nechápu já se to může projevit na spotřebě. Píše se tu že při velkém odběru klade alternátor větší odpor. To jako když se mu zadírají Ložiska? Ten odpor je přece pořád stejný. Kde a jakým způsobem by se ten odpor zvýšil?

Všechna nová auta mají od ledna papírově mnohem vyšší spotřebu a emise. Elektromobily nižší dojezd

Auta v EU definitivně přešla na přísnější testy spotřeby WLTP. Jak se liší od starších NEDC?
03.02.2021 07:57
|
3
Reklama

Spotřeba aut za sto let moc neklesla. První „škodovka“ je důkazem

Laurin & Klement Voiturette A patří ke vzácným veteránům s cenou k deseti miliónům korun
04.09.2020 16:05
|
3

Konec choulostivých zdravotních potíží motorkářů. Nově lze mít chlazené a vyhřívané sedlo

Americká klasika Indian jako první v oboru přichází s prvkem známým dosud hlavně z aut
28.06.2020 20:50
|
2

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV