Reklama
Nová auta

Měsíční paušál za vyhřívání sedadel nebo přehrávání hudby v autě? Některé automobilky už to zkoušejí

Výrobci nových vozů v krizi spřádají plány, jak navyšovat klesající příjmy
Zdroj: Mercedes-Benz

Nové auto si dnes může každý nakonfigurovat víceméně podle potřeb. Po zaplacení majiteli zůstanou všechny výbavové funkce, jako je vyhřívání sedadel či ambientní osvětlení, dokud se vozidla nezbaví. V blízké budoucnosti to ale tak fungovat nemusí. Hrozí totiž, že se za jednotlivé prvky výbavy budou měsíčně platit paušální poplatky. Všechny funkce (hardware) přitom budou v autě nainstalovány z výroby a po zaplacení je automobilka na dálku jen odemkne na určité období. Třeba u Tesly už to tak funguje.

Prodeje váznou, musíme dojit jinde

Marže z prodeje aut už v dnešních časech přestává stačit k pokrytí astronomických vývojových nákladů ekologických aut. Koronakrize vše ještě výrazně umocňuje. Cenu nových aut přitom úměrně situaci zvyšovat nelze, protože by byla pro většinu zájemců o nové auto neúnosná. Automobilky tedy začínají přemýšlet nad masovou aplikací nápadu, který pochází z prostředí IT technologií: co kdyby si zákazník některé funkce a služby pouze pronajímal?

Některé firmy si už dokonce za takové praktiky stihly vysloužit kritiku. Loni se například BMW pokusilo přinutit zákazníky v USA zaplatit 80 dolarů ročně za používání systému Apple CarPlay, který slouží k integraci mobilního telefonu s infotainmentu vozidla. Později automobilka od tohoto programu upustila, neboť bylo zjevné, že BMW si za CarPlay napočítalo 300 dolarů již při prodeji auta. Nástup tohoto způsobu získávání příjmů automobilkami se už ale podle všeho nedá zcela zvrátit.
Reklama

Používej jednou, zaplať dvakrát

Výrobci samozřejmě tvrdí, že tímto způsobem budou mít řidiči příležitost vyzkoušet si na krátké období nějaký prvek výbavy a když se jim přestane líbit, nemusí za něj dále platit. Již zmiňované BMW však uvažuje zpoplatnit i vyhřívání sedadel či další elementární prvky výbavy, čímž ze zákazníka udělá de facto celoživotního přispěvatele.

"Myslím si, že motivace automobilových výrobců je jasná. Chtějí, abyste se stali jejich zákazníky na celý život," řekla pro Consumer Reports Ira Rheingold, ředitelka americké Národní asociace advokátů. "Čím více s vámi dokážou automobilky udržovat zákaznický vztah, tím déle si od nich budete něco kupovat." Předplatné se navíc bude vztahovat i na druhého, třetího a dalšího majitele, který auto později koupí jako ojetinu.

Tato praxe už dnes v podstatě existuje a odstartovali ji příznačně prémioví výrobci. Americká organizace Consumer Reports (CR) uvádí značky Audi, BMW, Cadillac, Porsche a Tesla, které již zavedly model předplatného. Zákazníci si u nich předplácejí formou měsíčních nebo ročních paušálů funkce, jakými jsou aktivní asistent řízení nebo navigace Google Maps. 

Jediné plus pro zákazníka

Consumer Reports se oprávněně obává, že se z předplatného může stát nevýhodná praktika pro spotřebitele, který bude platit za hardware, ale nebude ho moci využívat. Navíc musejí existovat nějaké hranice, které by stanovily, za co všechno si automobilky mohou účtovat paušál a co by mělo být v autě funkční trvale a zdarma - nabíledni jsou zejména všemožné systémy aktivní bezpečnosti.

Jediná výhoda pro zákazníka by mohla spočívat v servisu - automobilka totiž musí zajistit funkčnost prvků, za které si plánuje účtovat peníze. Pokud se tedy majiteli například poškodí zpoplatněné vyhřívání sedadel, má právo odvézt auto do servisu a nárokovat si opravu.

Diskuze

PICHAV - 25.11.2020 13:27:46
TOVIZEJO !!!! SEDACKY SI ZAPRDIM TEPLYMA PRDAMA SVYMA !!!! A JAKOUKOLI AUDIOAPARATURU KTERA STEJNE JEN KLEPE !!!! A MA REPRAKY NEKDE UTOPENY ZE NA NE NENI VIDET SLYSET !!!! VYRVU !!!! A DAM TAM SVOU NA KTEROU JSEM ZVYKLY A HADR S MP3 V MAX DATTOKU !!!! JU
Marek - 26.11.2020 06:50:07
Takže tu radí, abychom si koupili nové auto dříve, než se začne platit paušál za odemčení vozu. No pokud by to bylo včetně pojistky a ochrany, tak bych možná zaplatil měsíčně i za startování. Důležité je, aby za peníze navíc byla i služba.

Německý soud zasadil direkt dotykovým displejům ovládajícím běžné funkce. Pozor si musí dát i Škoda

Nastavování teploty nebo navigace přes obrazovku může být klasifikováno jako nevěnování se řízení
23.09.2020 11:38
|
10
Reklama

Nová mobilní aplikace Škoda Connect umí spoustu věcí. Může se stát i zbraní v rukou žárlivé manželky

Uživatelé v historii vidí, kde se parkovalo, nebo kolik bylo ujeto kilometrů
02.09.2020 13:11
|
7

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
4

Škoda Octavia 1.0 TSI pohodlně odveze z A do B a moc nežere. Univerzální génius to ale není

Testovali jsem nejžádanější motorizaci českého bestselleru, nechybělo ani manuální řazení
18.01.2021 19:06
|
16

Péči o akumulátor neberte na lehkou váhu. Ten kvalitní něco váží a taky něco stojí

Málokde platí, že čím těžší, tím lepší. U zohledňování kvality baterie však téměř bezvýhradně
18.01.2021 07:04
|
5
Reklama

Poklady stodol a garáží: Škoda 135 GLi byla pro Západ něco jako Dacia Logan. U nás se neprodávala

Málo známý vrchol generace škodovek s motorem vzadu se vyrobil v sérii čítající pouze 400 vozů
17.01.2021 17:56
|
5

Celopolepy pro taxikáře a zlaté Audi Q7 sebral čas. Automobilové fólie chrání lak a jsou rafinované

Pepův SsangYong Rexton si před cestou do Turecka vzali do parády opravdoví profesionálové
11.01.2021 17:43
|
5
Reklama
Autosalon TV