Odmrazení oken s nastartovaným motorem nebo průjezd louží? Pozor, za obojí hrozí pokuta
Zákon hovoří jasně
Jak o průjezdech loužemi, tak o zbytečném stání s nastartovaným motorem hovoří Zákon o provozu na pozemních komunikacích. V paragrafu sedm se píše: „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“
To je poměrně přesná definice toho, co všichni občas děláme, ačkoliv nesmíme. Snad každý někdy projel louži, čekal na drahou polovičku před obchodem s nastartovaným motorem, nebo právě ráno škrábal okna auta a zároveň nechal nastartováno, aby zatopil a ohřál auto.
V Česku za takové porušení zákona hrozí na místě od policisty pokuta ve výši až 2000 Kč, ve správním řízení pak až 2500 Kč. Ovšem podobný zákon platí snad ve všech zemích Evropy. Především v Německu jsou na takové zbytečné stání s nastartovaným motorem velmi citliví a z vlastní zkušenosti víme, že vás na to může upozornit třeba jen náhodný kolemjdoucí. Například v Rakousku se může pokuta za takové bezdůvodné stání s nastartovaným autem vyšplhat až na 150 eur, tedy asi 3800 Kč.
Zahřívání na volnoběh je spíše ke škodě
Pokud odhlédneme od nezákonnosti výše popsaného řidičského chování, je tu také praktický aspekt. Pokud v zimě nastartujete, necháte auto běžet na volnoběh a třeba jdete dopít kávu nebo jen škrábete okna, autu nijak nepomáháte. Právě naopak. Řada řidičů si myslí, že se auto na volnoběh plynule zahřeje a jízda mu pak nijak neublíží. Opak je ale pravdou.
To, že auto začalo topit, neznamená, že se nějak výrazně ohřálo. Teplo z výdechů znamená, že se aktivovalo topení auta, které ale významně zatěžuje baterku. Zároveň se při studeném volnoběhu v motorovém prostoru kondenzuje voda, která nesvědčí samotnému motoru, ale dostává se do oleje, kde může napáchat pěknou neplechu.
Ono zahřívání na volnoběh platilo pro opravdu stará auta, která jezdila s hutnými oleji, jenž se v chladném počasí měnily takřka na kaši. Dnešní moderní auta ale jezdí s extrémně tekutými oleji, které nějaké rozehřívání opravdu nepotřebují. Ideální je nastartovat a po dvou minutách se plynule a pomalu rozjet. Motor je na to z výroby připraven a nijak mu tím neublížíte. Jinak by tomu bylo v případě, kdy hned po vyjetí budete výrazněji šlapat na plyn, to už by se motoru a jeho částem líbit opravdu nemuselo.