Reklama
Řidičův chleba

Odmrazení oken s nastartovaným motorem nebo průjezd louží? Pozor, za obojí hrozí pokuta

Řidič ostatní nesmí obtěžovat zbytečným hlukem, výpary a nesmí je ani ohodit vodou z louže
Zdroj: Tiskový servis Start Driving

Venku to zatím tak nevypadá, ale dáváme tomu pár týdnů, kdy se o slovo přihlásí pozimní plískanice a brzy na to i doba, kdy se naším nejlepším přítelem stane škrabka na okna nebo rozmrazovací sprej. První jmenovaný jev s sebou přinese také větší či menší louže na silnici, které někteří řidiči s dětinským úsměvem na rtech projíždějí tak, aby se voda rozstříkla do všech stran. Druhým jevem je zase časté stání na volnoběh a čekání na ohřátí auta. Je ale dobré vědět, že obě radosti i strasti podzimu a zimy jsou zakázané. A ohřívání auta na volnoběh navíc nevhodné pro motor.

Zákon hovoří jasně

Jak o průjezdech loužemi, tak o zbytečném stání s nastartovaným motorem hovoří Zákon o provozu na pozemních komunikacích. V paragrafu sedm se píše: „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

To je poměrně přesná definice toho, co všichni občas děláme, ačkoliv nesmíme. Snad každý někdy projel louži, čekal na drahou polovičku před obchodem s nastartovaným motorem, nebo právě ráno škrábal okna auta a zároveň nechal nastartováno, aby zatopil a ohřál auto.

V Česku za takové porušení zákona hrozí na místě od policisty pokuta ve výši až 2000 Kč, ve správním řízení pak až 2500 Kč. Ovšem podobný zákon platí snad ve všech zemích Evropy. Především v Německu jsou na takové zbytečné stání s nastartovaným motorem velmi citliví a z vlastní zkušenosti víme, že vás na to může upozornit třeba jen náhodný kolemjdoucí. Například v Rakousku se může pokuta za takové bezdůvodné stání s nastartovaným autem vyšplhat až na 150 eur, tedy asi 3800 Kč.

Zahřívání na volnoběh je spíše ke škodě

Pokud odhlédneme od nezákonnosti výše popsaného řidičského chování, je tu také praktický aspekt. Pokud v zimě nastartujete, necháte auto běžet na volnoběh a třeba jdete dopít kávu nebo jen škrábete okna, autu nijak nepomáháte. Právě naopak. Řada řidičů si myslí, že se auto na volnoběh plynule zahřeje a jízda mu pak nijak neublíží. Opak je ale pravdou.

To, že auto začalo topit, neznamená, že se nějak výrazně ohřálo. Teplo z výdechů znamená, že se aktivovalo topení auta, které ale významně zatěžuje baterku. Zároveň se při studeném volnoběhu v motorovém prostoru kondenzuje voda, která nesvědčí samotnému motoru, ale dostává se do oleje, kde může napáchat pěknou neplechu.

Ono zahřívání na volnoběh platilo pro opravdu stará auta, která jezdila s hutnými oleji, jenž se v chladném počasí měnily takřka na kaši. Dnešní moderní auta ale jezdí s extrémně tekutými oleji, které nějaké rozehřívání opravdu nepotřebují. Ideální je nastartovat a po dvou minutách se plynule a pomalu rozjet. Motor je na to z výroby připraven a nijak mu tím neublížíte. Jinak by tomu bylo v případě, kdy hned po vyjetí budete výrazněji šlapat na plyn, to už by se motoru a jeho částem líbit opravdu nemuselo.

Reklama

Diskuze

Pepa Pozorný - 20.09.2021 12:34:37
Pan autor autor je bud´ hlupák, nebo lže. Zák. 361 hovoří o vyjímkách nutných k provozu, což čisté čelní sklo nepochybně je. A kaluže? Jak zjistíte za jízdy zda je tam 3mm vody, nebo 20 cm?
Luděk - 20.09.2021 14:21:54
Má pravdu Pepa...

Za kouření a jídlo za volantem může přijít trest. Zákon je ale plošně nezakazuje

Za jízdy s cestujícími nesmí kouřit řidiči MHD a taxislužby. Zákaz se týká i motorkářů a cyklistů
28.05.2021 07:22
|
6
Reklama

Mít doma osobní auto registrované jako náklaďák? Připravte se na omezení a zákazy

Na řidiče osobních aut homologovaných jako N1 může v provozu čekat nemilé překvapení
17.01.2021 07:56
|
9

Omezená rychlost na 82 km/h. Někdo ukradl ve výrobně značek nulu, nebo co?

Na podobnou značku u nás nenarazíte. Naopak v Turecku vykoukne na řidiče skoro na každým rohu.
07.01.2021 17:33
|
21

Zběsilá jízda mladíka v BMW skončila u soudu. Buď auto prodáš, nebo ti ho zabavíme, rozhodl

Vysoká pokuta má být uhrazena z prodeje auta. Pokud to řidič do tří týdnů nestihne, zaplatí ji sám
26.10.2021 07:36
|
18

Pozor na sjeté pneumatiky. Hrozí za ně vysoká pokuta, zákaz řízení i problémy s pojišťovnou

Za špatný vzorek pneumatik může přijít trest i od pojišťovny, ta totiž pak nemusí plnit
25.10.2021 18:45
|
5
Reklama

Jedni zbytečně okupují levý pruh, druzí je podjíždí. Čeští řidiči mají problém se správnou jízdou

Ukazuje se, že lidé snadno sklouzávají ke zbytečným přestupkům. Chybují pak všichni
24.10.2021 19:04
|
11

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
22.10.2021 11:20
|
0
Reklama
Autosalon TV