Nejen rychlost nebo telefon, ale už i alkohol. První kamera dokáže odhalit opilého řidiče

Moderní kamerové či radarové systémy umí zaznamenávat přes sto aut v pěti různých jízdních pruzích naráz, odhalí používání telefonu za volantem, nezastavení na STOPce a dokonce pokutují i nepřipoutané řidiče. Přestupků, které nedokáží tyto systémy pokrýt, tedy příliš nezbývá. Ačkoli jeden z těch nejzávažnějších jim stále uniká, a to jízda pod vlivem alkoholu či drog. Teď to ale vypadá, že by se první kamery s touto schopností na světě mohly přeci jen dostat do reálného provozu.
Sleduje chování řidiče
Jízda pod vlivem alkoholu či drog každoročně zapříčiňuje vysoký počet dopravních nehod, které navíc mnohdy končí tragicky. Jen v Česku za minulý rok zapříčinil alkohol a omamné látky přes pět tisíc dopravních nehod a o moc lépe na tom nejsou ani jiné evropské země včetně Anglie. Problém je, že aby policie odhalila všechny opilé nebo zdrogované řidiče, nesměla by celé dny dělat nic jiného. Právě v největším státě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska však pravděpodobně našli způsob, jak tento problém vyřešit.
Z hrabstvích Devonu a Cornwallu totiž nainstalovali inteligentní kamerový systém, který pomocí umělé inteligence dokáže rozpoznat alkoholem nebo drogami posílené řidiče. „Jsme potěšeni, že můžeme provádět první světové testy této technologie právě zde v Devonu a Cornwallu,“ nechal se v rozhovoru pro BBC slyšet Geoff Collins, britský generální manažer společnosti Acusensus, která tyto kamery vyvíjí.
Kamery na základě AI zkoumají chování řidiče za volantem a pokud jim přijde podezřelé, okamžitě o tom dávají vědět policejním složkám. Ty si opodál na řidiče počkají a provedou u něj test na alkohol, popřípadě drogy. Totožné zařízení přitom na britské motoristy dohlíží už delší dobu, akorát bylo naprogramované, aby odhalovalo ty, kteří za volantem používají mobilní zařízení nebo nejsou připoutaní, dozvěděli jsme se na serveru JOE.co.uk.
Novinkou je tedy pouze jeho další AI funkce, umožňující rozpoznávat opilé nebo zdrogované řidiče. Výhodou celého systému je, že ho lze rychle přesunout na jakoukoli silnici v kterémkoli kraji, bez varování, aniž by řidiči věděli, že byli spatřeni, dokud je nezastaví už zmíněná policie. „Z Devonu a Cornwallu máme rozsáhlou silniční síť dlouhou téměř 14 tisíc mil (22 531 km), což znamená, že naši strážníci nemohou být všude. Kamerová technologie nám proto pomůže efektivně zacílit operační zdroje tam, kam bude potřeba,“ sdělil BBC Simon Jenkinson z policejního týmu v Devonu a Cornwallu.
Tolerance je vysoká
Nové kamery, které jsou první svého druhu na světě, zatím prošly testováním v rámci kampaně „Road to Zero“, pořádané tamními úřady za účelem zvýšení bezpečnosti na silnicích, a je tedy otázkou, zda se opravdu dostanou do reálného provozu. Každopádně výsledky jsou podle Geoffa Collinse velmi povzbudivé, takže je pravděpodobné, že se tak opravdu stane.
Jen pro zajímavost, ve Velké Británii je sice zákonný limit pro hladinu alkoholu v krvi 0,8 promile, ovšem když ho překročíte, hrozí vám záznam v trestním rejstříku, vysoká pokuta, automaticky zákaz řízení nejméně na jeden rok a dokonce až odnětí svobody na šest měsíců.