Reklama
Řidičův chleba

Na dálnici jen 100 km/h, ve městě 30. To je podle aktivistů recept na úsporu miliard litrů paliva

V Německu a ve Francii se objevily hlasy volající po snížení rychlostních limitů. I kvůli válce
Zdroj: Pixabay

Snaha snížit závislost na ropě v kombinaci se záměrem omezovat produkci emisí stojí za návrhy na snížení maximální povolené rychlosti. Ve Francii se diskutuje o dálničnímu limitu 120 km/h, zatímco změny v Německu by mohly být ještě zásadnější. Z rychlostně neomezeného Autobahnu by se podle představ ekologických organizací měly stát komunikace dovolující jízdu maximální rychlostí 100 km/h. Na svých stránkách o tom informoval European Transport Safety Council (ETSC).

Zpomalit se má všude

S nápadem na snížení rychlostních limitů v Německu přišla tamní organizace Deutsche Umwelthilfe. Ta ve své tiskové zprávě nabízí omezení rychlosti jako snadné řešení, které by bylo možné zavést téměř okamžitě a které by přineslo úsporu 3,7 miliardy litrů benzinu a nafty, respektive by znamenalo úsporu devíti milionů tun CO2 ročně. Právě teď je na takové změny údajně ideální doba, protože by novinka přinesla kromě zmíněného také nižší závislost na energiích dodávaných z Ruska. 

Deutsche Umwelthilfe navrhuje omezit dálniční maximum na 100 km/h, na okresních komunikacích by se měla rychlost snížit na 80 km/h a ve městech by měla klesnout na 30 km/h. O zavedení alespoň nějakého limitu po celé německé dálniční síti se hovoří už delší dobu, opět v ekologickém kontextu. Není ale zcela zřejmé, jak velký by takové opatření mělo vliv, protože z průzkumů vyplývá, že naprostá většina řidičů nejezdí ani v neomezených úsecích více než 130 km/h. 

O snížení maximální povolené rychlosti opět v kontextu úspory energií se mluví také ve Francii. Jak připomíná tamní magazín Caradisiac s odkazem na Mezinárodní agenturu pro energii (IEA), snížení limitů o 10 km/h po celém světě by mohlo vést ke snížení poptávky po ropě o 290 tisíc barelů denně. Pokud by se to týkalo i nákladních vozů, pak by klesla denní poptávka o dalších 140 tisíc barelů.

Ve Francii se už v roce 2020 objevil návrh požadující snížení dálničního maxima na 110 km/h, což by mělo přinést snížení produkce emisí CO2 o pětinu. Podle francouzského magazínu Caradisiac by ale takové opatření patrně nebylo příliš populární, nicméně k zajímavé úspoře energií by postačilo už snížení na kompromisních 120 km/h, což je rychlost, kterou údajně jezdí většina francouzských řidičů už dnes. 
Reklama

Diskuze

jméno - 01.08.2022 20:57:46
ani si neuprdnes a mame to i tady.. A halandane ti reknou co to obnasi: pri prekroceni rychlosti platis nejen zakonnou pokutu, ale stejne tak i emisni pokutu a ta je teprve likvidacni..! proklete eu zdar!
jméno - 01.08.2022 20:53:41
Utopie? To pak zijes nekde v iluzi sve detske postylky! Eu to jiz pred vice nez dvema lety zavedla v holansku a belgii. V posledni chvili se vzeprelo dansko a rakousko. Nicmene jiz i tyto dve zeme ty eu limity podporuji (zmena vlad v AT a DN za eurohujery

Zákaz aut se spalovacími motory je chyba, říká německý ministr financí. Má jiný návrh

Podle Christiana Lindnera vláda toto řešení nepodpoří. Ministryně životního prostředí je ale pro
23.06.2022 09:30
|
7
Reklama

Německý autoklub otestoval 16 letních pneumatik pro malá auta. Výsledek nepotěší Slováky

Mezi pneumatikami rozměru 185/65 R15 žádná vyloženě nepropadla, přesto jsou rozdíly citelné
16.03.2022 07:44
|
6

Rychlostní rekordy na německých dálnicích nejsou novinkou. Předválečných 432 km/h platilo do nedávna

Legendární Rudolf Caracciola jel po autobahnu 432,7 km/h, jeho rival Rosemeyer při pokusu zahynul
05.02.2022 08:32
|
5

Nová policejní BMW ještě nějakou dobu na dálnice nevyrazí. Měření rychlosti by totiž bylo nelegální

Policie potvrdila, že nemá certifikát pro měřič rychlosti instalovaný v nových dálničních BMW
03.08.2022 13:02
|
2
Reklama

Aktuálně je často k vidění chyba, kterou byste jako řidiči nikdy neměli spolujezdcům tolerovat

Udělat si pohodlí na místě spolujezdce a dát si nohy na palubku může mít fatální následky
03.08.2022 09:48
|
5

BMW v Sokolově zahájilo „testování testování“. Auta zde trénují na velkém hřišti i fiktivní dálnici

Automobilka spustila první dva z celkových šesti modulů. Plný provoz bude zahájen za rok
29.07.2022 18:15
|
1
Reklama
Autosalon TV