Zpomalit se má všude
S nápadem na snížení rychlostních limitů v Německu přišla tamní organizace Deutsche Umwelthilfe. Ta ve své tiskové zprávě nabízí omezení rychlosti jako snadné řešení, které by bylo možné zavést téměř okamžitě a které by přineslo úsporu 3,7 miliardy litrů benzinu a nafty, respektive by znamenalo úsporu devíti milionů tun CO
2 ročně. Právě teď je na takové změny údajně ideální doba, protože by novinka přinesla kromě zmíněného také nižší závislost na energiích dodávaných z Ruska.
Deutsche Umwelthilfe navrhuje omezit dálniční maximum na 100 km/h, na okresních komunikacích by se měla rychlost snížit na 80 km/h a ve městech by měla klesnout na 30 km/h. O zavedení alespoň nějakého limitu po celé německé dálniční síti se hovoří už delší dobu, opět v ekologickém kontextu. Není ale zcela zřejmé, jak velký by takové opatření mělo vliv, protože z průzkumů vyplývá, že naprostá většina řidičů nejezdí ani v neomezených úsecích více než 130 km/h.
O snížení maximální povolené rychlosti opět v kontextu úspory energií se mluví také ve Francii. Jak připomíná tamní magazín Caradisiac s odkazem na Mezinárodní agenturu pro energii (IEA), snížení limitů o 10 km/h po celém světě by mohlo vést ke snížení poptávky po ropě o 290 tisíc barelů denně. Pokud by se to týkalo i nákladních vozů, pak by klesla denní poptávka o dalších 140 tisíc barelů.
Ve Francii se už v roce 2020 objevil návrh požadující snížení dálničního maxima na 110 km/h, což by mělo přinést snížení produkce emisí CO
2 o pětinu. Podle francouzského
magazínu Caradisiac by ale takové opatření patrně nebylo příliš populární, nicméně k zajímavé úspoře energií by postačilo už snížení na kompromisních 120 km/h, což je rychlost, kterou údajně jezdí většina francouzských řidičů už dnes.