Reklama
Řidičův chleba

Většina radarů je na motorkáře krátká. Některé nové typy zejména v okolí Brna ale fotí i zezadu

Úsekového měření se rychlí milovníci jedné stopy bát nemusí. Ani v omezeních na dálnici D1
Zdroj: Harley-Davidson

Motorkáři se podle tvrzení některých řidičů dělí na ty, kteří spadli a na ty, které to teprve čeká. Stejně tak by se dalo říct, že se dělí ještě na další dvě skupiny. Na ty, které už radar vyfotil tak, aby jim mohla přijít pokuta, a ty, které ještě ne. Ještě před několika lety měli motorkáři na silnicích mnohem volnější pole působnosti. Radary je zezadu vyfotit neuměly a jediné nebezpečí pro ně byla policejní hlídka s měřicím zařízením. Všichni rychlí milovníci jedné stopy by ale měli vědět, že doba volnosti na silnicích pomalu končí.

Nových radarů je stále víc

Stačí navštívit některá motorkářská fóra a weby a zjistíte, že téma radarů je celkem oblíbené. V diskuzích se motorkáři varují před radary, které je zvládnou změřit. Zeptali jsme se proto policejní tiskové mluvčí Hany Rubášové na to, jaké radary to umí. Odpověděla následovně: „Policie používá měřič rychlosti Ramer 10, který umožňuje měření rychlosti zároveň z obou směrů. Logicky tak tedy umožňuje i pořízení snímku vozidla ze zadní strany. Tyto měřiče jsou využívány některými obcemi jako automatizované technické prostředky bez obsluhy. Je tedy možné, aby zachytily zadní část motorky s registrační značkou.“

Zjednodušeně řečeno to znamená, že na některých místech, kde jsou radary k měření rychlosti, mají motorkáři smůlu. Radar ale musí být namířen tak, aby fotil projíždějící auta a motorky i ze zadní strany. Snažili jsme se zjistit seznam míst, kde takové radary jsou, ale žádný subjekt nám je nechtěl prozradit.

Změny v měřících systémech potvrdila i Barbora Lišková, z TSK Praha: „Měření rychlosti u motorkářů je technicky náročnější, ale nové systémy toto měření umožňují. U starších typů radarů možné není, ale stále průběžně dochází k obměně a modernizaci těchto zařízení.“
Reklama

Úsekové měření motorkáře nepostihne

Úsekových měření například v modernizovaných úsecích na dálnici D1 se motorkáři bát nemusí. To nám potvrdil Jan Studecký, tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic. Kamery v takových místech nainstalované jsou zaměřené vždy tak, aby snímaly jen přední část auta nebo motorky.

Židlochovice, Ivančice, ale i Mělník

Po nahlédnutí do motorkářských diskuzí jsme narazili na pár jimi ověřených míst, kde jistě jsou radary zvládající měřit i motorkáře. Mimo jiné jde o nechvalně proslavené radary v obci Židlochovice, se kterými měl co do činění i náš kolega. Další by měly být v Říčanech, v Cerhovicích u Berouna, v Ivančicích v ulici Na Brněnce anebo v Mělníce, konkrétně v ulici Kokořínská.

Pokud víte, kde jsou další radary schopné měřit rychlost i  motorkářům, dejte nám vědět v komentářích na facebooku nebo přímo pod článkem. V každém případě ale bude lepší, když prostě budete i v jedné stopě dodržovat maximální povolenou rychlost. Jen včera záchranáři zasahovali u motorkáře, který nezvládl rychlost a u obce Svojše na Zhůří naboural do traktoru. Motorkář by měl být v pořádku, škoda na jeho stroji je asi 50 000 Kč. Navíc pamatujte na to, že tam, kde není radar, může stát policejní hlídka, která se zaměřením registrační značky motorky nemá problém.

Diskuze

Yřik - 02.11.2022 14:20:59
0bec Černotín na silnici I/35, ze směru od Valašského Meziříčí na Hranice na Moravě používá radar RAMER 10T...i k měření motorkářů...tak ruku z plynu.
Zdeněk - 15.09.2022 07:34:34
Hranice na Moravě 800-, (72 km), Přerov 600-, (62 km). Vše při jedné jízdě a čekám co bude dál ( ujeto ještě dalších 200 km) Aspoň vím, že to změří už i motorku. Ponaučení pro příště :-))

Ve Varnsdorfu na pokutách z radaru vydělávala soukromá firma. Město teď bude pokuty nejspíš vracet

Případ měření rychlosti skončil u soudu, který rozhodl, že bylo nezákonné. Případ dál řeší policie
12.08.2020 15:20
|
7
Reklama

Zdvihl prostředníček na radar. Místo pětistovky zaplatil skoro čtyřicet tisíc a dostal zákaz řízení

V Německu jsou sprostá gesta za volantem nezákonná. Stejně tak nadávání ostatním řidičům
06.08.2020 18:06
|
12

Komentář: Ničit kradary by byla dobrá reakce. Ale v totalitě, nikoli v demokracii a právním státě

Zlu v podobě radarů, které slouží k plnění obecní kas, nikoli bezpečnosti, je ale nutné se bránit
08.03.2020 21:35
|
62

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
0

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV