Reklama
Řidičův chleba

Radar v malé obci u Brna už nebude takovou pastí na řidiče. Zmizí značka, která sváděla ke zrychlení

Kradar vydělával miliony a pomohlo k tomu i jeho neférové umístění přímo před "sedmdesátkou"
Zdroj: Robin Běhal

Koncem ledna letošního roku jsme varovali před radarem v malé obci Holasice. Celý článek i naši osobní zkušenost s měřícím zařízením si můžete připomenout v odkazu umístěném níže. Radar je v Holasicích umístěn u přechodu pro chodce, což sice na první pohled působí jako vhodná lokalita z hlediska bezpečnosti, ale ve skutečnosti je jeho umístění velkou pastí pro motoristy. Naštěstí pro ně se ale v nejbližší době věci změní.

Měří se na padesátce před sedmdesátkou

O radar, jeho provoz i výběr pokut se nestarají Holasice, ale několik kilometrů vzdálené Židlochovice. Ty pak za umístění radaru a jeho výdělky recipročně Holasicím poskytují policejní hlídky. Obecní úřad v Židlochovicích tedy také rozhoduje o dopravním značení, které v tomto případě hraje velkou roli. Jen pár metrů za radarem je totiž umístěna značka povolující rychlost 70 km/h. A právě tato značka řadu řidičů sváděla k pozvolnému zrychlování a to přesně ve chvíli, kdy je na povolené padesátce vyfotil radar.

Web iDnes.cz nedávno informoval, že se vedení Židlochovic rozhodlo dopravní značku umožňující rychlost 70 km/h zrušit. Potvrdila nám to tajemnice mětského úřadu v Židlochovicích Ivana Kejřová.
Reklama

Pomohly nové domy

Ivana Kejřová tvrdí, že značka není žádnou schválně narafičenou novinkou. Na místě byla údajně ještě předtím, než byl k přechodu instalován radar. Radar prý na místo úřad nechal dát hlavně proto, že zde řidiči nedodržovali rychlost ve velkém a ohrožovali chodce nejen na přechodu pro chodce, ale také na blízké autobusové zastávce.

„Ve směru z Brna se začala realizovat výstavba rodinných domů. Proto byla nejvyšší dovolená rychlost 70 km/h ve směru od Brna ponechána, aby řidiči nebyli „šikanováni“ požadavkem dodržovat 50 km/h i v úseku, kde v jejich směru nebyla žádná výstavba a historicky se jednalo o jednostranně zastavěné území. Výstavba rodinných domů ale byla ukončena, proto bylo na základě podnětu Policie ČR rozhodnuto o zrušení zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti, oproti obecné úpravě provozu,“ popsala Ivana Kejřová důvody, proč sedmdesátka ve vesnici stála a nyní zmizí.
Reklama

Slibují si konec stížností

Umístění radaru za přechodem pro chodce a před značkou povolující vyšší než měřenou rychlost byl pro řidiče velmi nepříjemný koktejl. Lépe řečeno to byla dokonalá past. Ostatně obec Židlochovice na téma tohoto radaru eviduje celou řadu stížností řidičů, které ze zákona musela řešit a odpovídat na ně. A to je velká administrativní zátěž.

Ivana Kejřová k tomu dodala: „Kritériem úpravy dopravního značení bylo nejen zvýšení bezpečnosti silničního provozu, ale rovněž snaha o snížení hluku v dotčené lokalitě. Slibujeme si od ní také ustání stížností řidičů, které značka 70 km/h svádí k přidání rychlosti ještě v měřeném prostoru, tedy mezi přechodem pro chodce a autobusovou zastávkou. V nejbližší době bude tedy výše zmíněná značka 70 km/h demontována a v daném úseku, po poslední odbočku v obci Holasice, bude platit obecná úprava rychlosti v obci, tedy 50 km/h.“

Diskuze

PICHAV - 17.06.2020 14:59:40
LIDI POJDME SE DOMLUVIT !!! JAKMILE UVIDITE RADAR !!!! DESATNIK VITE ?? STRELTE MU DO TECH BREJLI !!! MUSI PRYC I S OBRAZOVKOU !!! STEJNE TO NA VAS JEN HRAJE !!!! TEN SERIAL MUSI SKONCIT !!! RUKU NA TO !!! TO BUDE VALKA !! M.A.S.H. !! A MAS TO !!!! RADARE
Honza - 17.06.2020 16:28:07
To si všichni stěžovatelé pomohli .. tam, kde se dalo jet sedumdesátkou, bude zase padesátka .. a s padesátkou třeba i nový radar .. bezva.

Na Slovensku chytili fabii. Policie jí naměřila rychlost, které teoreticky nemůže dosáhnout

Auto ze současné generace jelo rychlostí 214 km/h. V tehnických datech má ale maximálně 195 km/h
24.05.2020 08:20
|
196
Reklama

Německé úřady dnes zdvojnásobily pokuty za rychlost. Náklaďáky nesmějí ve městě předjíždět cyklisty

Zvýšil se i postih za nevytvoření uličky pro průjezd záchranářů. Nově se za to obebírá řidičák
28.04.2020 13:11
|
7

Nizozemí snižuje dálniční rychlost na 100 km/h. Budeme kvůli emisím jezdit po Evropě jako šneci?

Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu, uvedl nizozemský premiér Rutte
07.12.2019 17:50
|
15

Celníci mají od ledna novou pravomoc, která neplatičům okamžitě znehybní auto. Funguje zázračně

Celní správa může dlužníkům zabavit registrační značky, ti většinou své dluhy uhradí ten samý den
18.01.2022 17:55
|
9

Senior ve škodovce boural. To, co pak dělali ostatní řidiči po dlouhé desítky minut, hlava nebere

Důchodce přehlédl betonový blok a najel na něj. Pomoc si nemohl zavolat, protože neměl mobil
17.01.2022 14:43
|
61
Reklama

Palivo s označením E10 bude brzy na pumpách. Pro některá auta ale není a je mezi nimi i škodovka

E10 má být ekologičtější variantou současných paliv. Kvůli biosložce ho některé motory nezvládnou
13.01.2022 18:45
|
25

Řidič golfu předjel sypač a vzápětí se nestačil divit, kde se svým autem skončil

Auta zimní údržby se většinou nevyplácí přejíždět. Když už, tak ale velmi opatrně a pomalu
13.01.2022 09:35
|
2
Reklama
Autosalon TV