Modernizace D1 přinesla kromě rozšíření i snížení hluku jedoucích aut. Ukazuje to hluková mapa
Podle Evropské agentury pro životní prostředí v České republice nadměrný hluk ze silniční dopravy zatěžuje mnoho obyvatel. Celodennímu obtěžování hlukem nad 55 decibelů (dB) je vystaveno přibližně dva a půl milionu obyvatel a rušením spánku (hluk nad 50 dB) je zasaženo téměř jeden a půl milionu lidí. V rámci projektu Centra dopravního výzkumu (CDV) byla sestavena specializovaná hluková mapa modernizovaných povrchů vozovky D1.
Měřilo se za jízdy u pneumatiky
Monitoring jednotlivých úseků dálnice D1 uvedených do provozu probíhal v letech 2014 až 2022 v rámci několika výzkumných projektů CDV. Hluk z dopravy způsobuje lidem žijícím u komunikací zdravotní potíže. „Pokud jsou lidé zvýšené hlukové zátěži vystaveni v dlouhodobém horizontu, tedy několik let, může u nich docházet k rušení spánku, narušení kardiovaskulárního a metabolického systému. U dětí může trvalý hluk způsobovat poruchy kognitivních funkcí,“ upozorňuje vedoucí Oblasti udržitelné dopravy Centra dopravního výzkumu Leoš Pelikán.
Sběr podkladů, jejich vyhodnocení a analýzy hlučnosti povrchu vozovky probíhaly v souladu s unikátní mezinárodně uznávanou metodou CPX, která je založená na měření hluku těsně u referenční pneumatiky. Ta je upevněna na specializovaném přívěsu a jede po vozovce. Takto lze měřit a vyhodnocovat dlouhé úseky pozemních komunikací nezávisle na intenzitě okolního dopravního proudu. Právě pneumatika vytváří dominantní hluk u osobních automobilů se spalovacím motorem od rychlosti 40 km/h a výš.
„Takto jsme schopni jednoznačně posoudit akustické parametry pozemní komunikace. Měření je prováděno v bezprostřední blízkosti u zdroje, proto naměřená hodnota může být i o 50 dB vyšší než při klasickém měření u fasád objektů. Jde o dva odlišné způsoby měření,“ uvádí specialista v oboru z CDV Vítězslav Křivánek.
Hlučnost povrchu dálnice se mění v čase
Od zprovoznění prvního modernizovaného úseku dálnice D1 uplynulo přes osm let. Práce probíhaly v jednotlivých etapách. Hlučnost úseků s ohledem na jejich stáří je tedy přirozeně různá. Většina výsledků rok po pokládce vozovky D1 se pohybuje okolo stanovené referenční (srovnávací) hodnoty, která je 98 dB. Z hlediska hlučnosti kvalitní úseky se standardním povrchem po pokládce jsou na mapě znázorněny světle zelenou barvou. Úseky, jež mají sytě zelenou barvu, jsou opatřeny specializovaným povrchem s nižší hlučností. „Důležité je, že výsledky měření bude možné použít i pro další porovnání a sledování nárůstu hlučnosti v budoucnu,“ doplňuje Vítězslav Křivánek.
„Mapa hlučnosti D1 rok po pokládce jednotlivých úseků zobrazuje výchozí stav, a to nám umožní sledovat změnu akustických parametrů povrchů v budoucnu. Určité změny parametrů vozovky už vidíme na první mapě, kde je zachycen poslední zjištěný stav v roce 2022. Při měření v dalších letech můžeme změny srovnat s výchozím stavem, jako to vidíme na druhé mapě. Na vybraných úsecích D1 je položen jak asfaltový, tak betonový povrch vozovky s nižší hlučností. Bude tedy možné navíc i sledovat, jak se osvědčí v čase v porovnáním s běžnými povrchy pozemních komunikací,“ vysvětluje vedoucí Samostatného oddělení životního prostředí Ředitelství silnic a dálnic Radek Kropelnický.
Zlepšení odpovídá polovině intenzity provozu
Realizovaná měření metodou CPX před zahájením modernizace v roce 2013 se pohybovala přibližně v úrovni 101 až 104 dB, a to v závislosti na lokálním stavu pozemní komunikace. Po modernizaci se pohybujeme v úrovni 98 dB. Dosažené akustické zlepšení se v rámci celé D1 pohybuje mezi tři až šest dB.
„Před zahájením modernizace jsme v prognózách očekávali, že by mohlo dojít ke zlepšení stavu alespoň o dva dB. Reálně došlo ke zlepšení minimálně o tři dB a více. Snížení hlučnosti o tuto hodnotu představuje ekvivalent snížení intenzity provozu v daném místě na polovinu při zachování shodného poměru osobní a nákladní dopravy,“ uzavírá Radek Kropelnický z Ředitelství silnic a dálnic.