Reklama
Řidičův chleba

Měření rychlosti jako výnosné podnikání: Radary umístěné na autech soukromníků jsou hitem

Francouze pokutují ve čtyřech regionech privátní osoby pověřené státem. Rozšíří se to
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Řidič už je na silnici připravený poměrně na ledacos. Nejde přitom jen o dostatek pozornosti věnovaný dopravní situaci. Ti, kteří mají sklony byť k minimálnímu překračování dovolené rychlosti, mají obvykle vyvinutý i jakýsi šestý smysl na rozpoznávání nebezpečí v podobě blížícího se neoznačeného policejního auta, které měří rychlost. Ne, že by je tento cit nikdy nezklamal, nějaké ty body a peníze jim ale určitě ušetří. A teď si představte, že vás platně změřil nenápadný starý hyundai!

Jsou pracovitější

Soukromí "radaristé" se už od zavedení v roce 2017 stali ve Francii velkým hitem. Ve srovnání s policisty, kteří denně stráví měřením přibližně hodinu, soukromníci jezdí déle než 5 hodin v kuse. Podle serveru connexionfrance.com jsou "ve službě" 365 dní v roce a na všech silnicích.

Soukromníci mají vozidla různých značek (nejčastěji peugeoty a vozy VW Golf), přičemž vůbec nejde o nejnovější ročníky. Rozeznat, že jde o radarem vybavené vozidlo, vyžaduje soustředění. Jejich auta mají totiž radary schované pod registrační značkou a jedna kamera se nachází přímo v kabině auta, nad středovou konzolou. Aktuálně je ve Francii více než 385 takových soukromých stíhaček. Z nich ale drtivou většinu (302 kusů) řídí policisté, pouze 83 vozidel mají soukromí operátoři.

Tisková zpráva organizace Securité routiére ale naznačuje, že tento specializovaný způsob sledování přestupků je pouze na začátku svého vývoje, protože ministerský výbor pro bezpečnost silničního provozu ve Francii chce do konce roku nasadit celkem 223 soukromých radaristů a rozšířit opatření na území celé země. Aktuálně totiž tato akce probíhá pouze ve čtyřech zvolených regionech (začínala v Normandii).

U nás zatím ne

Na měřící zařízení na palubě soukromých automobilů se uplatňuje toleranční rozpětí, které je však vyšší, než mají klasické policejní radary. Z nejvyšší naměřené rychlosti je tedy třeba odečíst 10 km/h. Například na silnici s omezenou rychlostí na 80 km/h lze tedy pokutovat vozidlo až tehdy, kdy dosáhne rychlosti 91 km/h. Rozhodně se navíc situace nemá tak, že by tito soukromníci měli úplně stejné pravomoci jako policie.

"Zachytávači" pouze zaznamenávají přestupky řidičů a údaje jsou předávány policii, případně dalším správním orgánům, které řeší administrativu a posílají pokuty. Pokud se člověk ve Francii chce stát takovým soukromým policistou, musí se nechat zaměstnat ve společnosti oprávněné příslušné činnosti vykonávat. Každá z nich pokrývá svůj region a jejich měřiči zachycují až 20krát více pokut než policejní hlídky.

Podle sdělení Františka Jemelky z Ministerstva dopravy ČR se u nás zatím podobná praxe nechystá vzhledem k neexistující legislativě a ani není plánována.

Diskuze

Jenda - 22.11.2022 21:39:24
Dítě. A upřímně nastěhoval jsem se do takové obce. A mohu jen říci, že pokud by my někdo děti srazil, protože spěchá. Popravil bych ho na místě.
Jenda - 22.11.2022 21:36:30
Vážení řidiči. Nejde sakra o to kolik jedete po rovné cestě mimo zástavbu. Nemělo by jít. Ale v obci, byť na konečné ulici v zástavě, pokud jedete 90... A navíc stojí auta podél cesty.. absolutně nemůžete zareagovat jestli vám mezi autama vyběhne

Podle poslance Dolínka může řidič být trestán za nedodržení 1,5m odstupu od cyklisty i bez měření

Policie to vidí jinak. Neexistuje metodika, co by jednoznačně uspěla ve správním řízení
26.05.2021 10:49
|
70
Reklama

Obec straší řidiče kovovým policistou s fénem místo radaru. Živých je málo, říká starosta

Radar nemůže vesnice sama zřídit. Předchozí varovnou figurínu někdo ukradl
23.02.2021 18:30
|
11

Praha chce koupit nový systém na měření emisí. Mohl by být napojený na radary

Magistrát už vypsal veřejnou zakázku. Její hodnota je bezmála 40 milionů korun
23.12.2020 12:05
|
10

Retro: Tatra 613 Speciál měla tempomat i minibar. Nedávno se vydražila za 1,5 milionu korun

Vzácná luxusnější verze tradiční kopřivnické limuzíny bývala vyhrazena jen nejváženějším soudruhům
26.11.2022 08:54
|
2

Retro: Originální Chrysler PT Cruiser nevěděl jestli je MPV nebo crossover. Dnes stojí drobné

Chrysler PT Cruiser začal tam, kde skončil Fiat Multipla. Odkazoval na předválečné americké koráby
19.11.2022 08:15
|
11
Reklama

Retro: Východoněmecký Barkas byl mnohem lepším autem než Škoda 1203. Vyráběl se třicet let

Lehkou dodávku poháněl dvoutakt z Wartburgu, Stasi používala pekařské vozy na převoz zatčených
12.11.2022 09:15
|
8

Triumph Rocket 3 GT: motorka s objemem malého náklaďáku, ale charakterem jako ušlechtilý samet

Britský tříválec s objemem dvaapůllitru je rekordmanem nejen mezi motocykly, ale i ve světě aut
31.10.2022 12:01
|
0
Reklama
Autosalon TV