Reklama
Řidičův chleba

Před 40 lety zavedl Mercedes-Benz v Evropě airbagy. Původně byly označovány za zbytečnost

Společně s airbagem Mercedes zavedl také předpínač bezpečnostního pásu, který reaguje na náraz
Zdroj: Mercedes-Benz

Airbag je dnes standardní součástí bezpečnostních systémů aut, ovšem jeho zavedení v Evropě rozhodně nemělo na růžích ustláno. Zatímco za oceánem byly první airbagy už používány, mezi lety 1970 a 1980 na ně sázely značky Ford nebo Chrysler, v Evropě byla tato tehdy novota označena za zbytečnou. Byla to právě německá značka Mercedes-Benz, která se v roce 1980 rozhodla, že bezpečnosti není nikdy dost a pro třídu S, tedy svou vlajkovou loď, airbag uvedla.

Do roka ve 100 vozidlech

Právě před 40 lety, v prosinci roku 1980 se značka Mercedes-Benz rozhodla použít dnes tak standardní bezpečnostní prvek, jakým je airbag. Zároveň s ním dal Mercedes vzniknout také předpínači bezpečnostního pásu, bez kterého by airbag nefungoval tak dobře, jak dnes funguje.

Jako první byl airbag instalován do luxusního sedanu, tedy třídy S. První veřejná premiéra nového bezpečnostního prvku proběhla 1981 na mezinárodním autosalonu v Amsterdamu. O měsíc později pak i s novým předpínačem pásů proběhla druhá velká premiéra, tentokrát na autosalonu ve Frankfurtu. Už v té době ale automobilka s airbagem i novým předpínačem pásu naplno počítala a z linky ještě v roce 1981 sjelo na 100 modelů třídy S, které jím byly osazeny. Tehdy šlo ale jen o příplatkovou výbavu, která zákazníky vyšla na 1525,5 marek. Standardní součástí všech výbav všech modelů se airbag řidiče stal v roce 1992. Jen o dva roky později se stal standardem i airbag pro spolujezdce a následující roky Mercedes, a nejen on, přidával další airbagy a ty stávající inovoval.
Reklama

Souběžný vývoj

Už jsme to nastínili výše, kromě airbagu Mercedes pracoval také na inovaci bezpečnostního pásu, který dostal takzvaný předpínač. Ten reagoval na signál ze stejného senzoru jako airbag řidiče a i u něj se rychle aktivovala řízená pyrotechnika. Zapálením speciální nálože se během několika milisekund pevněji přitáhl automatický tříbodový bezpečnostní pás. Zatímco sedadlo řidiče bylo tímto chytrým bezpečnostním systémem osazeno už v roce 1981, sedadlo spolujezdce je dostalo až v roce 1984.

Předpínač bezpečnostního pásu

Airbagy, ať už ty původní nebo ty dnešní, by bez předpínače pásu nemohly být konstruovány tak, jak jsou. Předpínač bezpečnostního pásu byl původně napojen jen na nárazová čidla a aktivoval se jen po nárazu. Dnes už jde o systém mnohem sofistikovanější, který je napojen už na přednárazový systém. To znamená, že je schopen zareagovat, tedy přitáhnout lidské tělo těsněji k sedadlu, ještě předtím než k případnému nárazu vůbec dojde. Původní předpínače byly na jedno použití a byly poháněny pyrotechnikou. Dnes jde o elektroniku, kterou je možné používat opakovaně. Pokud k hrozící nehodě nakonec nedojde, bezpečnostní pás se následně znovu uvolní.

Objem se nezměnil

Někteří z vás to možná pamatují, airbag byl u značky Mercedes-Benz původně označen logem a nápisem SRS Airbag. Tato zkratka znamená „Supplemental Restraint System“, v překladu tedy dodatečný zádržný systém. V autech je totiž primárním bezpečnostním systémem bezpečnostní pás, který je airbagem jen doplňovaný.
Zdroj: Mercedes-Benz
Náhled do historie vývoje airbagu značky Mercedes-Benz.

Už první airbagy, nejen ty od mercedesu, měly po nafouknutí objem mezi 60 a 70 litry. A na tom se dnes nic moc nezměnilo. A jen pro porovnání. Airbagy umístěné v bočnicích sedadel mají jen asi 20 litrů. Změnil se ale styl uložení airbagů. Zatímco ty první potřebovaly velkou spoustu místa, třeba ten před spolujezdcem zabíral kompletní odkládací přihrádku, dnes se vejdou do asi třetinového místa. Přitom se ale nezměnila funkčnost. Spíše se vylepšila a hlavně zrychlila. Nejmodernější airbagy se dnes aktivují za asi 0,025 sekund od doby, kdy čidlo zaznamená náraz, za 0,005 sekundy je airbag nafouknutý a za další 0,080 sekundy je zase vyfouknutý. To je mimochodem důležitá funkce airbagu, pokud by se totiž nevyfoukl, člověk by se mohl i udusit. To je jedna z funkcí, kterou úplně první airbagy nezvládaly.

Diskuze

swen - 02.01.2021 21:01:38
prcave nepřispívej
PICHAV - 02.01.2021 18:20:03
JO AIRBAGY JSOU VYNALEZ !!! STRASI NEZ ECALL !!!! KDYBY ZENSKY NEMELY ZA VOLANTEM AIRBAGY !!!! TAK BY JE PO NEHODE NIKDO NEHLEDAL !!!! A NECHAL V PANKEJT U !!!! IKDYBY SLO O PANI KATE TU !!! VITE ??? A MELA TAM ECALL !!!! A BEZDRATOVE NA VOLEJ911 BY HEKAL

BMW a Mercedes mají nečekanou společnou vánoční strategii. Propagují si navzájem svoje auta

V adventním kalendáři Mercedesu najdete BMW iX3 a v BMW Welt je pro změnu Mercedes-Benz EQC 400
23.12.2020 10:30
|
0
Reklama

EU schválila nové povinné bezpečnostní prvky do aut. Automobilky kvůli tomu zdraží. Víme, o kolik

Všechna nová auta budou muset mít přípravu na alkohol tester nebo inteligentní regulaci rychlosti
03.12.2019 06:15
|
7

Kolenní airbagy v autech pomáhají méně, než se čekalo. V některých případech jsou dokonce nebezpečné

Americká organizace IIHS zkoumala přínos airbagů v oblasti nohou. Podle výsledků je zanedbatelný
09.08.2019 08:55
|
0

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV