Složité přihlašování
Zatímco jiné obchodní řetězce začaly řešit nabíjení vesměs formou dohody s jedním členem z velké „energetické trojky“ firem (ČEZ, PRE, E.ON), které si na parkovištích postavily svoje dobíjecí stojany, Lidl šel vlastní cestou. Vybudoval vlastní nabíjení, které bylo po dlouhou dobu zdarma. Svým způsobem tak pomohl vzniknout pojmu „sockování“, kdy majitelé drahých elektrických SUV za jeden nebo dva miliony korun blokovali hodiny parkovací místa u stojanů a nabíjeli pomalu, ale zdarma. Od srpna loňského roku ovšem řetězec nabíjení zpoplatnil. Aktuálně nabízí ceny AC 5,90 Kč/kWh nebo DC 6,90 Kč/kWh.
Lidl se ale stal častým terčem kritiky nikoli kvůli ceně nebo zpoplatnění jako takovému, ale kvůli složitosti systému platby. Kromě toho, že je potřeba před připojením kabelu scanovat QR kód, musíte odklikat i několik stránek. Ale hlavně při platbě platební kartou dojde k zablokování částky 650 až 760 korun, která se uvolní podle Lidlu zhruba do pěti dnů a podle našich zkušeností to trvá výrazně déle. To by se za pár měsíců mělo změnit.
„Aktuálně provozujeme 65 dobíjecích stanic,“ řekla Autosalonu mluvčí Lidlu Iveta Barabášová. „Počty dobíjecích cyklů během dne se liší podle umístění dobíjecí stanice. Nejfrekventovanější dobíjecí stanice evidují až 10 dobíjecích cyklů denně. V současné době je možné využít dva způsoby, jak za dobití elektromobilu zaplatit.“
První je výše zmíněné jednorázové dobíjení bez jakékoliv registrace po načtení QR kódu. „Tento způsob zpoplatnění vychází z mezinárodního konceptu, který je využíván napříč celou Evropou a u všech našich Lidl prodejen vybavených dobíjecí stanicí. Tato služba je poskytována společností Chargepoint,“ pokračuje Iveta Barabášová. „Druhým způsobem je dobíjení přes roaming. Je možné využít dobíjení přes roamingové partnery (např. E.ON drive, PRE apod.). Tuto možnost využívá v současnosti většina našich zákazníků. Je potřeba předem prověřit, zda roamingový partner umožňuje dobíjení u našich stanic a za jakou sazbu.“