Lepší než radar. Obce v Česku používají proti pirátům silnic systém, před kterým neuniknou
České obce se snaží o bezpečnost nejrůznějšími způsoby. Používají třeba retardéry, úseková měření, radary, nebo jen panely s blikajícím ukazatelem rychlosti. V poslední době také ve velké míře přibývají semafory s detektory rychlosti. A zdá se, že jsou mnohem účinnější, než jakékoliv represivní zařízení. Zpomalí totiž všechny, kteří jedou příliš rychle.
Jak to funguje
Tyto semafory fungují na jednoduchém principu - ve výchozím režimu svítí červeně. V momentě, kdy se blíží auto, detekují jeho rychlost a podle toho upraví svou barvu. Pokud se vůz přibližuje povolenou rychlostí, obvykle do 50 km/h, rozsvítí se na semaforu zelená. Jakmile ale přijíždí vyšší než povolenou rychlostí, zůstane svítit červená. To řidiče pochopitelně donutí zpomalit, často i úplně zastavit. Podobný systém může být instalovaný také na méně rušných přechodech pro chodce. Kde nejenže přinutí auto zpomalit, ale zároveň umožní chodci bezpečně přejít.
Existují ale i semafory s opačným chodem, jako například semafor na fotografii z obce Ořech. Ten svítí stále zeleně (pokud ho neaktivuje chodec), červená padne ve chvíli, kdy systém zaznamená auto, které jede rychleji než 30 km/h.
K optimalizaci chodu těchto semaforů slouží videodetektor, který monitoruje boční vjezdy na komunikaci, případné tvorby kolon či jiných kolizních situací. Videodetekce dále umožňuje klasifikovat vozidla projíždějící v oblasti semaforu v obou směrech (počítání vozidel, jejich rychlostí a kategorizace). Otázkou je, zda řidič, který bude semafor ignorovat, dostane pokutu z kamery.
Pokuta nepřijde ani za červenou
Pouhým vyfotografováním auta projíždějícím na červenou to nelze. „Vzhledem k tomu, že funkcí samostatně instalovaných světelných signalizačních zařízení pro omezení rychlosti vozidel je zpomalit či zastavit vozidla jedoucí nedovolenou rychlostí, neodpovídá takové zařízení popisu světelných signálů stanovených v zákoně o silničním provozu,“ vysvětlila Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová.
V podobném smyslu kdysi komentoval zpomalovací semafory také policejní dopravní inženýr Pavel Roudenský. „My z nich dostáváme pouze statistické údaje, abychom byli schopni posoudit, zda zařízení funguje a také abychom mohli na určitá místa a v určitou denní dobu směřovat výkon služby,“ uvedl pro Deník.
Nutno ale podotknout, že pokutu je i tak možné dostat. Stačí, aby se v blízkosti nacházela policejní hlídka, která projíždění na červenou zaznamená a problém je na světě. Z pohledu zákona je totiž jízda na červenou poměrně tvrdě trestaný přestupek.