Festival rychlosti v Goodwoodu musí navštívit každý fanoušek aut. Tento ročník to opět potvrdil
Porsche, Porsche, Aston Martin, Jaguar, Lotus, McLaren, Alfa Romeo... Už když člověk přijíždí na Festival rychlosti v Goodwoodu, snadno podle aut jedoucích stejným směrem pozná, že tohle bude speciální akce. Na louce před jednou ze vstupních bran pak postává armáda Range Roverů a Defenderů vozících hosty ke vstupní bráně a pak to začne.
Hned za bránou parkuje nádherný Sunbeam z roku 1920, vedle stojí formule Lotus ze 60. let nebo „příšera z Turína“ v podobě Fiatu S76 se svým téměř třicetilitrovým čtyřválcem. Kolem se motají mistři svého řemesla připravující staré stroje do akce a shůry na to shlíží nejnovější modely na stánku Rolls-Royce. Stačí ujít pár kroků a na trávě stojí řada nablýskaných veteránů včetně neskutečného Bugatti Type 57 Atlantic. Kulisu dotváří zvuky formulí a jiných závodních aut, která zrovna jezdí po zdejší okresce, zatímco maršálové začínají na jedné z cest dělat prostor pro drifterské speciály chystající se vyrazit za malý moment na tu stejnou okresku. Mezitím všem neustále létají nad hlavami účastníků helikoptéry přivážející movité návštěvníky a když tam nelétají helikoptéry, tak tam létají rovnou stíhačky předvádějící leteckou show.
Ano, přesně tohle je Festival of Speed v britském Goodwoodu. Akce, která každoročně přitáhne zhruba 200 tisíc návštěvníků, mnoho slavných jezdců a jiných osobností, stejně jako řadu velkých automobilek, které zde neváhají postavit obrovské stánky a ukázat své nejnovější i starší modely. Akce, která by měla být povinností pro každého, kdo má auta aspoň trochu rád.
Tolik čínských značek jako nikdy
Řekněme si ale otevřeně, že část věnovaná novodobým automobilům patří spíš k tomu méně zajímavému, co Goodwood nabízí. Ačkoliv je pravda, že i letos se zde představilo poměrně hodně žhavých novinek. BMW využilo tuhle akci pro oficiální světovou premiéru nové M5, Ford ukázal elektrické Capri, MG přivezlo nové HS, Land Rover předvedl Defender OCTA, Bentley nový Continental GT, Bugatti vystavilo Tourbillon a tak podobně. Letošní ročník také přilákal nebývalé množství čínských značek. Ještě nikdy jich tu tolik nebylo.
Z čínských výrobců bylo vidět především MG, které díky své britské historii je tu bráno jako domácí značka. MG připomínalo své sté výročí a dokonce mělo před Goodwood House i tradiční umělecké dílo. Svůj stánek tu ale postavil také BYD nebo Omoda a Jaecoo.
Akce, o tu jde především
Je to právě 1,86 km dlouhá trať, která přitahuje nakonec asi největší pozornost. Goodwood je unikátní tím, že všechna ta zajímavá auta nejsou někde vystavená v nedostupných prostorách, ale prohání se po trati. Návštěvníci mohou vidět a slyšet opět všechno možné od klasických supersportů typu Ferrari F40 nebo McLaren F1 přes stará závodní auta, staré i nové formule, závodní speciály například z Le Mans až po novodobá elektrická monstra disponující výkony, které se počítají v řádu jednotek tisíc koní. Kromě silniční tratě je tu i malá rychlostní zkouška pro rallye.
Zvuková kulisa pak je nedílnou součástí tohoto skvělého zážitku, protože možnost poslechnout si v akci staré nehybridní monoposty F1 se vám dnes už jen tak nepoštěstí, stejně jako třeba slyšet ten starý Fiat s téměř třicetilitrovým čtyřválcem supící do kopce za doprovodu ohňů létajících od motoru. Mimochodem, tohle auto zní jako lokomotiva.
Kromě předváděcích jízd se zde i závod a to pak je podívaná ještě mnohem lepší. Někteří odvážlivci se nebojí vzít v ostřejším tempu na trať i auta ze třicátých nebo čtyřicátých let, jiní berou i závod s rezervou, ale ti nejrychlejší s moderními stroji do toho jdou poměrně ostře, protože jedou na výsledek. Nakonec letos nebyla nouze o nehody. Svůj neskutečný speciál nakonec rozbil i jeden z adeptů na celkové vítězství - Travis Pastrana.
Počkejte si v boxech na svou šanci
Já osobně jsem byl v Goodwoodu poprvé a když jsem se bavil při stání ve frontě u vstupu s jedním z maršálů, kam mám vyrazit nejdříve a jako to tady vůbec chodí, dostal jsem radu, abych měl hlavně neustále připravený foťák. Rada to byla užitečná, protože tahle věc je na Goodwoodu asi vůbec nejlepší.
Naprostá většina aut, která se tady pohybují, je v podstatě volně přístupná. Jeden menší paddock byl u brány číslo 4, druhý a podstatně větší byl v horní části areálu. Zatímco jedna skupina aut jezdí, další se sjíždí z boxů na parkoviště. Mezi boxy se mohou všichni pohybovat a když auta vyjíždí, nebo se vrací, maršálové dav na chvíli rozeženou. Tohle jsou chvíle, kdy těsně kolem vás projede třeba Jacky Ickx se svým Porsche 936, Jaguar XJR12, staré i nové formule nebo speciály skupiny B. Jak to pak zhruba vypadá, na to se můžete podívat na videu pod článkem.
Letos byl v Goodwoodu ještě jeden paddock, který úplně celý obsadil tým Red Bull Racing. Ten si totiž vybral Festival rychlosti jako místo, kde oslaví 20. výročí. Bylo to až vtipné. Člověk si tak šel podle mapy, odbočil po menší cestě kamsi do roští a najednou byl na parkoviště, kde byly vyskládané všechny monoposty F1 a několik dalších speciálů od Red Bullu. Škoda, že jsme byli v Goodwoodu v sobotu, protože v neděli měl Red Bull na programu hlavní oslavu, kdy na trať vyrazilo hromadně několik formulí, do kterých usedli jezdci ze současnosti (vč. Maxe Verstappena), z minulosti a jednu řídil i šéf tým Christian Horner. Samozřejmě když se tahle auta chystala na trať, tak se opět pouze s pomocí maršálů na chvíli udělal prostor, aby mohla projet po zdejších cestách. Kdo byl ve správnou chvíli na správném místě, měl celou tu parádu na dosah ruky.
Festival of Speed v Goodwoodu je prostě unikátní akce, o čemž vás možná přesvědčí i množství pořízených fotek. Pokud se sem někdy vypravíte, tak pamatujte, že jeden den jen málo. Chce to návštěvu alespoň na dva dny, aby člověk měl jeden den čas si všechno projít a prohlédnout a třeba druhý den se pak více soustředil na sledování jízd na trati. Pro úplnost, příští rok se Festival rychlosti koná v termínu od 10. do 13. července.