Reklama
Řidičův chleba

Krok za krokem: Jak správně zapojit startovací kabely u vybitého auta, aby nedošlo ke zkratu

Zapojit startovací kabely není žádná věda, přesto při tom spousta motoristů dělá jednu chybu
Zdroj: Jan Blažek, Autosalon.tv

I když teploty hluboko pod bodem mrazu trvají jen pár dní, úplně stačí k tomu, aby paralyzovaly auto stojící delší dobu nehnutě na ulici. Zatuhlý startér i další mechanické části vyžadují odpovídající startovací napětí autobaterie, přičemž stačí jen jeho mírný pokles a auto se nepodaří nastartovat. Nemusí to nutně znamenat, že je autobaterie na odpis, ale bez pomoci se v takovou chvíli neobejdete. Při zapojování startovacích kabelů, které berou energii z  „dárcovského“ auta však spousta motoristů chybuje. Kdo si myslí, že stačí jen propojit póly obou baterií, tak se plete. Přinášíme správný postup.

9 kroků k nastartování vybitého auta

1. krok - červený kabel

Nejprve připojte startovací kabel ke kladnému (+) pólu vybité baterie. Mělo by se jednat o ČERVENÝ kabel. Následně připojte druhý konec tohoto startovacího kabelu ke kladnému (+) pólu pomocné baterie ve voze, který bude pomáhat se startováním. Pečlivě zkontrolujte, zdali jste se nespletli a jsou skutečně propojeny oba kladné póly. V případě chyby riskujete vážné poškození elektroinstalace auta.

2. krok - černý kabel

Připojte ČERNÝ (záporný) kabel k zápornému (-) pólu pomocné baterie ve voze, který pomáhá se startováním.

3. krok - černý kabel ukostřit!

POZOR! V této chvíli přichází nejčastější chyba, a to když se druhý konec černého kabelu připojí na záporný (-) pól vybité baterie. To se ovšem nemělo stát, protože jedinou správnou doporučovanou možností je připojení černého záporného (-) kabelu ke kostře motoru vozidla, které má vybitou baterii, a to co nejdál od baterie.

4. krok - nastartování pomocného auta

Zkontrolujte, že jsou kabely u obou vozů mimo dosah pohyblivých částí motoru (např. vrtulí ventilátoru, řemenů a dalších) a nastartujte pomáhající vůz.

5. krok - start vybitého auta

Než poprvé zkusíte nastartovat vybité auto, nechte „dárcovské“ auto pár minut nastartované a počkejte. Teprve pak zkuste poprvé nastartovat vybité auto. Pokud se to napoprvé nepovede, počkejte další minutu a zkuste to znovu. Když bude i tento pokus neúspěšný, nevěstí to nic dobrého. Zkuste pak nastartovat ještě potřetí a v případě dalšího neúspěchu bude nutné zavolat profesionální pomoc.

6. krok - nechte obě auta nastartovaná a zapněte spotřebiče

Pokud vybité auto nastartovalo, je vše na dobré cestě. I tak ale nechte ještě pár minut obě auta propojená a nastartovaná. U vybitého vozu rovněž zapněte palubní spotřebiče, jako je ventilace, světla či vyhřívání, abyste zabránili napěťovým špičkám a ochránili tak palubní elektroniku.

7. krok - odpojte kabely v opačném pořadí

Můžete přikročit k odpojení kabelů, které by mělo proběhnout v opačném pořadí, oproti tomu jak byly zapojovány. Nejprve tedy odpojte černý kabel od vozu poskytujícímu pomoc, následně od vybitého vozu. Poté odpojte červený kabel.

8. krok - vypněte spotřebiče

Motor oživeného vozu nechte samozřejmě dále bežet, ale už můžete postupně vypnout všechny palubní spotřebiče, které nejsou potřeba.

9. krok - jeďte opatrně a doma dobijte baterii

Nyní již lze s nastartovaným vozem opatrně vyrazit na cestu, která by měla být alespoň pár desítek kilometrů dlouhá. U aut s manuální převodovkou dávejte pozor, aby vám auto při rozjezdu „nechcíplo“, protože by mohl opět nastat problém s jeho nastartováním - baterie by totiž ještě nebyla dostatečně nabitá. Doma pak autobaterii pomocí kvalitní dobíječky nabijte doplna.

Nejsou kabely jako kabely

Prvním důležitým předpokladem úspěšného nastartování pomocí kabelů je jejich kvalita. Startovací kabely sice najdete téměř v každém obchodě či na čerpací stanici, ale nabídka a hlavně ceny se liší. Zvolit tu nejlevnější variantu není úplně optimální. Obecně platí, že pořádné startovací kabely by měly mít dostatečnou tloušťku drátů. Tento údaj by měl být u seriózních produktů uveden na obalu. Doporučuje se minimální průřez 16 mm2, pro silnější velkoobjemové motory (zejména diesely) pak může být průřez klidně až 25 mm2. Nejlevnější startovací kabely tak koupíte za pár stovek, ty kvalitnější pak stojí i přes tisícovku. Při výběru rovněž věnujte pozornost délce kabelů - ty levné budou jen tak tak stačit pro propojení s jiným autem, které tak bude muset přijet opravdu blízko, což nemusí být vždy snadné. Delší kabely jsou v tomto směru samozřejmě lepší.
Reklama

Diskuze

Jan Skrčený - 15.01.2024 10:36:01
Bod 6 je zbytečný. Za celý život ho nedělám a to už jsem v důchodovém věku.
Milan - 13.01.2024 19:02:07
Pro ti co tu machrují, že se může zapojovat baterka/baterka .. už to neplatí u nových aut. 1/ Zaporný pol baterie není přístupný. Je přístupný aždemontáži baterie. 2/ Prý elektronika tohle řeší. Mezi - a kostrou je nějaky člen pro start stop

Česká zimní kalamita vs. elektromobil: Spotřeba roste, dojezd se krátí a nabíjení trvá déle

Najdou se ale i výhody. Možnost vytopit auto přes aplikaci je teď k nezaplacení
23.12.2023 08:49
|
14
Reklama

Řidiči se v zimě nevědomky dopouští závažného přestupku. Hrozí za něj dokonce i zákaz řízení

Policii podle vyjádření mluvčího neobměkčí ani výmluva na aktuální špatné počasí či kalamitu
05.12.2023 08:02
|
42

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6

Zpověď spolujezdce z auta, které jede na okresce stovkou a řidič má ruce v klíně

Pokročilá technologie autonomní jízdy dokáže být přesvědčivá. Občas se vám však sevřou půlky
25.03.2025 07:47
|
0

Dojezd 400 kilometrů za 5 minut nabíjení. Čínský BYD posouvá laťku elektromobilů

Platforma s architekturou 1000 Voltů má přiblížit dobu nabíjení běžnému tankování paliva
20.03.2025 07:51
|
0
Reklama

Přemotorovaná monstra rallyové skupiny B vzbuzovala husí kůži. Za jejich koncem stojí tři tragédie

Skupina B v 80. letech reprezentovala zlatou éru motorsportu. I přes hořký konec fascinuje dodnes
11.03.2025 16:15
|
6

Tristní výsledek testu letních pneumatik. Z 18 zkoušených propadly hned tři

Velký test se zaměřil na pneumatiky rozměru 225/40 R18 od prémiových i levných výrobců
05.03.2025 07:16
|
3
Reklama
Autosalon TV