Reklama
Řidičův chleba

Krása i peklo práce na horách: Sen o bílém manšestru aneb rolbař, ten tvrdej chleba má

Málokdo si umí představit, kolik dá práce, abyste mohli ráno vyrazit na skvěle upravenou sjezdovku
Zdroj: Ondřej Kroutil pro Autosalon.tv

Někdo si jako malý přál být kosmonautem, někdo popelářem a já mohu říct, že kdybych nepsal o autech, po svezení s rolbou bych měl o vysněném povolání jasno. Čistý vzduch, nádherná drsná příroda, prospěšná práce... Je to ale opravdu jen tohle? Není. Jezdit s rolbou znamená bezesné noci přes celou zimní sezónu a potřebu velkého citu pro úpravu sjezdařských svahů. Tady ještě opravdu hodně ovlivní člověk.

Mladá historie sněžných pásových vozidel

Na československých kopcích se první sněžná pásová vozidla, jak se rolby jmenují řečí úřední, objevila už v padesátých letech minulého století. Šlo o čistě dopravní prostředky určené k zásobování horských chat lidmi nebo materiálem, případně přepravu raněných, nemocných a podobně.

Se strojovou úpravou sjezdovek se u nás ale začalo až koncem 60. let, kdy do zimního střediska v Rokytnici nad Jizerou dorazil první stroj značky Kässbohrer PistebnBully. Ve třineckém Beskyd Sportu začali jen o malinko později s výrobou tuzemských strojů téhož určení, které obdržely přiléhavý název Lavina a motor z ARa nebo Avie k tomu.

Pověstný manšestr ale zůstával dlouhá léta stále vzácností a většina menších sjezdovek se strojově vůbec neupravovala, případně si ji museli zájemci o sjezd samonožně ušlapat lyžemi. Situace se zásadně změnila k lepšímu až po roce 1989, kdy začaly české hory brázdit stroje vyřazené z alpských středisek. I ty byly ale nesrovnatelně lepší než nic i než dosavadní řídce používaná technika.
Reklama

Šichta začíná po šichtě

Rozšíření roleb s rostlo ruku v ruce s komerční úspěšností jednotlivých areálů a dnes lze hovořit v podstatě o nasyceném stavu, kdy dochází pouze k omlazování vozových parků.

Vypravili jsem se velkého zimního střediska na Dolní Moravě, abychom se s těmito sněžnými tanky na svazích Králického Sněžníku seznámili osobně. Už od začátku prosince mají v areálu pěkně napilno. Je potřeba rovnoměrně rozvrstvit tuny sněhu spadlé z oblohy a spojit je s umělým utuhlým základem, který během noci nafoukala sněhová děla.

S celou touto záplavou pokrývající 9,5 km sjezdovek bojují tři rolby PistenBully ve špičkové specifikaci 600 W s dieselovým šestiválcem Mercedes-Benz o výkonu 400 koní. Při optimálních podmínkách se s nimi dá celý areál o rozloze 12 000 m2 upravit za čtyři hodiny. To je ale pouhá teorie vycházející z deklarovaného výkonu stroje 90 000 m3/h.

V praxi však nebývají výjimkou ani dvanáctihodinové šichty, jediným limitem pro úpravu tratí je ranní devátá hodina, kdy se znovu rozjedou vleky a lanovky.

Zdánlivá havaj

Je půl páté odpoledne a z nebe se začínají sypat drobné sněhové vločky, když osiřelé prostranství u dolní stanice lanovky prořízne mocné zahvízdání velkého turba a zpoza stromů se s typickým hukotem pásů vyloupne desetitunové sněžné monstrum. Rozzářena mocnými watty reflektorů vypadá špičková rolba ve tmě spíše jako UFO.

To už se ale přes hliníkové pásy drápeme do vyhřáté kabiny a začínáme přihlížet práci mistra rolbařského. Petr je místní a svou práci by neměnil za nic na světě. Rádi mu věříme. Půlvolantem červených roleb kroutí už přes patnáct let a jde mu to opravdu výborně. Proč půlvolant? Kässbohrer se už skoro padesát let drží ovládání tímto tělesem, i když od přímé vazby mezi ním a pásy už dávno přešel k elektronickému řízení. 

Teplota venku klesá hluboko pod bod mrazu, ve třímístné kabině je ale skoro na tričko a pohodu dokresluje poslech hitů z rádia. Začínám stoupat po červené sjezdovce. Rychlost sice nepřevyšuje 20 km/h, ale do prudkého svahu se sněžný mastodont pohybuje jakoby o tom ani nevěděl, šestiválec si klokotá jen lehce nad volnoběhem.  

Jako na běžícím pásu

Mohutná přední radlice srovná podobně jako buldozer lyžaři vytvořené nerovnosti, pásy, na kterých se rolba pohybuje rozruší povrch sjezdovky, který rozemele fréza a na závěr vše upraví finišery v zadní části rolby. 

Nebudu přehánět, když řeknu, že tohle všechno a mnohem víc ovládá rolbař několika prsty na multifunkčním joysticku po pravici. Dalším zásadním pomocníkem je naviják s 1050 metry ocelového lana, jehož zachycení za kotevní bod, kterých je na Dolní Moravě několik, umožní kvalitní úpravu i velmi prudké černé sjezdovky (nejprudší u nás!).

Pouštím se tedy střemhlav dolů, takže vhod přijdou i bezpečností pásy - jinak by také člověk mohl propadnout předním oknem. Naviják, který se otáčí stejnou rychlostí jako motor rolby však dodává pocit bezpečí. Vedle strmého stoupání či klesání se naviják užije i při úpravě a hrnutí těžkého mokrého sněhu. 
Reklama

Chce to hlavně cit

Zvláštností rolby je, že i přes sofistikovanou techniku spočívá zásadní podíl odpovědnosti za kvalitu práce na řidiči. Vedle detailní znalosti terénu a druhů sněhu musí mít velký cit pro stroj a především odpovědnost tak, jakoby svah upravoval pro sebe.

A kdože může tedy rolbu řídit? Není to věru žádná věda. Postačí řidičské oprávnění na skupinu C nebo T a potom už jen řádné proškolení u dovozce/výrobce stvrzené certifikátem. Hlavní odpovědnost za konkrétního rolbaře tak závisí kromě jeho samotného na provozovateli areálu.

Diskuze

Ivan - 27.12.2021 08:17:52
Nejprudší sjezdovka v ČR je na Bouřňáku, možná že na dm je kousek, ale za celou sjezdovku to je Bouřňák 37% vs. Dolní Morava 31%
Radovan Rossi - 25.12.2021 00:22:32
Zrovna Dolní Morava je pověstná velmi nekvalitní úpravou sjezdovek, takže vypichovat v článku toto středisko ve vztahu k rolbařům je absurdnost. Tam chtějí jen rejžovat prachy a na služby z vysoka ......

Byla to auta snů, dnes některá hnijí v kopřivách. Zkuste kvíz o legendách 90. let

Kdo měl Mazdu, byl král. Kdo jezdil v BMW, byl milionář. Dnes se na ně spíš zapomnělo. Nebo ne?
10.12.2023 09:01
|
7
Reklama

V Čechách je na prodej raritní nákladní tatra s motorem z MiGu-15. Jezdila až 150 km/h

Motorem z proslulé sovětské stíhačky byly vybaveny pouze tři Tatry 148 v historii
18.05.2021 13:44
|
50

Tatra 613 T měla být Range Roverem z Kopřivnice. Na další velké SUV Česko nakonec čekalo 30 let

Spojení zkušeností s vývojem terénních vozidel a luxusních limuzín se přímo nabízelo
01.05.2021 19:30
|
9

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV