Pokud elektromobil vzplane, je hašení komplikované
Druhá oblast, která je v souvislosti s požáry elektromobilů hojně zmiňována, je případná náročnost a rizikovost hašení. Často zaznívá, že uhašení spalovacího auta je výrazně jednodušší, než zlikvidování požáru elektromobilu. Tvrdé jádro zastánců EV pohonu hlásá, že riziko vzplanutí je víceméně nulové a případné hašení poměrně snadné a rychlé a na důkaz toho používají různá prohlášení hasičů, bohužel však velmi často vytržená z celkového kontextu.
Před pár dny informoval tuzemský Hasičský záchranný sbor o tom, že vyhláška, která se týká bezpečnosti elektromobilů v garážích, se dokončuje a po zhodnocení dopadů opatření bude moci právní úprava postoupit do připomínkového řízení. Ředitel hasičů Vladimír Vlček uvedl, že z hlediska bezpečnosti je nejdůležitější včasná detekce požáru elektromobilu a dobrý odvod kouře a tepla. „Dá se říct, že elektromobily neumíme hasit,“ uvedl dokonce Vlček, přičemž to podle jeho informací platí i pro zahraniční hasičské sbory. Požár elektromobilu je totiž na základě zkušeností hasičů jiný než u spalovacích aut. Při hoření akumulátorů vzniká velmi vysoká teplota i toxický kouř. „S autem se velmi špatně manipuluje, je potřeba utlumit plamenné hoření, a pak ho dostat co nejrychleji ven a ponořit ho. I ponoření na 48 či 72 hodin do vody ale nezaručí to, že tam znovu nedojde k reakci,“ řekl k tomuto tématu náměstek Hasičského záchranného sboru Daniel Miklós.
Hasiči zároveň potvrdili, že největší riziko vzplanutí je během nabíjení. Plánované bezpečnostní standardy se tak budou lišit u nové výstavby a stávajících garáží. „Například v podzemních garážích v obchodních centrech již není mnoho prostoru dobudovat nějaké zásadní věci, natož v bytových domech,“ řekl Daniel Miklós a dodal, „Ale můžeme se bavit i o tom, že u těch stávajících garáží nebude možné všude dobíjet. Bude to třeba jenom v nejvyšším podlaží, které má přímý výjezd, nebo jenom v určitých dedikovaných místech.“
To ale samozřejmě není pro rozvoj elektromobility úplně dobrá zpráva - i v bytovém domě s garážemi totiž asi nebude možné mít u každého stání svůj wallbox. Vzniknou pravidla pro dobíjení pro nájemníky? Budou pořadníky? Garážová stání by měla být širší a tudíž budou i dražší. Viděno dnešní optikou s minimálním počtem EV na našich silnicích je to ještě zvládnutelné, ale pokud už za 11 let bude muset být každé nové auto elektrické a násobně vzroste zastoupení elektromobilů ve vozovém parku, je těžké si tuto praxi představit. Při délce stavebního řízení i skutečnosti, že tato právní úprava ještě ani nevstoupila v platnost ve skutečnosti moc času nezbývá. Je namístě zpochybňovat erudici hasičů? Ignorovat jejich zkušenosti a doporučení? Přimhouřit oči nad riziky?
Dost otázek na závěr, co říkáte? Ještě, že nebylo naším cílem vyvrátit nějaký ten elektromobilní mýtus... Poněkud alibisticky tak tentokrát přenecháme na čtenáři, aby si sám na základě výše uvedeného zodpověděl, zdali je hoření elektromobilů problematické a rizikovější než u spalovacích aut, nebo je to skutečně jen mýtus, fáma, výmysl či dokonce vyložená nepravda.