Letiště na D1
Dočasná, ale úplná uzavírka dálnice A1 se bude týkat úseků mezi městy Avenches a Payerne jihozápadně od hlavního města Bern a potrvá od 4. června od 21 hodin do 6. června do 9 hodin. „I takto krátká doba ale bude znamenat velký zásah do tamní dopravy, protože dálnice A1 je se svými 410 kilometry tou vůbec nejdelší a nejvytíženější dálnicí v zemi,“ uvedl na svém webu
německý autoklub ADAC.
Důvodem uzavírky je vojenské cvičení švýcarského letectva, při kterém budou piloti nacvičovat vzlet i přistání se stíhačkami F/A-18. Cvičení má ukázat, zda jsou stíhačky schopné nouzově vzlétnou či přistát i jinde než jen na letištích. „Takové testy na dálnicích byly naposled prováděny v 70. a 80. letech s tehdejšími typy letadel,“ informuje ADAC.
V Německu pak bylo pro podobný případ dokonce zřízeno hned několik desítek takovýchto úseků dálnic, které mohly v krátké době fungovat jako místa nouzového přistání. Při rekonstrukčních a stavebních pracích v posledních desetiletích však tyto plochy buď zcela zanikly, nebo nebyly nijak udržovány. Výjimkou jsou stále ale například vybrané části německých dálnic A7, A9 nebo A81.
První a poslední dálniční letiště bylo vystavěno i v roce 1976 u nás v Česku na 136,8 až 139,2 kilometru dálnice D1 ve směru z Praha do Brna, šest kilometrů severozápadně od Velkého Meziříčí. „Výstavba takzvaného Letiště Měřín si tehdy vyžádala náklady ve výši 21 milionů korun,“ píše se v magazínu
iDNES.cz s tím, že betonová vzletová a přistávací dráha o tloušťce 82 centimetrů měla rozměry 2100 x 25,5 m s oboustranným 150 metrů dlouhým předpolím. Známá je i plocha u Brna na dálnici D46 u Pustiměře, ta ale nikdy v provozu nebyla.